Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
21.04.2024 11:34 | Správy | Domáce správy

Sieť chránených území na Slovensku má viacero nedostatkov: Toto nám vytkla OECD

Sieť chránených území na Slovensku má viacero nedostatkov. Patrí medzi nich nízky podiel území národných parkov pod prísnou ochranou, prekrývajúce sa systémy ochrany, ktoré sú nesprávne nastavené a neprehľadné, a chýbajúce plány manažmentu. Vyplýva to z hodnotenia environmentálnej výkonnosti Slovenska, ktoré vypracovala Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).

"Pokračovanie v reforme chráneného územia je nevyhnutné. Prioritou je dokončenie zonácie národného parku, čo je náročné pre napätie medzi vlastníkmi pôdy a štátom, konflikty medzi ekonomickými záujmami a záujmami biodiverzity a veľký podiel pôdy v súkromnom vlastníctve," skonštatovala organizácia. Rozhodujúce budú podľa nej silné participatívne procesy, efektívna komunikácia a ekonomické stimuly.

OECD v správe pripomína, že minulé rozhodnutia o využívaní pôdy mali za následok veľké monokultúrne polia a odstránenie krajinných prvkov. Táto situácia pretrváva aj v rámci spoločnej poľnohospodárskej politiky a biodiverzita v poľnohospodárskej pôde naďalej klesá. Odporúča pokračovať v presadzovaní prírode blízkeho lesníctva, tiež obnovovať trávnaté plochy, mokrade a iné ekosystémy a podporovať krajinné plánovanie.

Slovensku ďalej radí vypracovať národnú stratégiu a akčný plán pre biodiverzitu do roku 2030. To podľa organizácie poskytuje príležitosť na posilnenie ambícií a strategického rámca pre biodiverzitu krajiny. OECD poukázala na to, že SR splnila svoje klimatické ciele na rok 2020, no vnútroštátne prognózy naznačujú, že nie je na ceste k nulovým emisiám. "Očakáva sa, že väčšina zníženia emisií skleníkových plynov do roku 2030 bude pochádzať z energetického priemyslu (s dodatočnou jadrovou kapacitou) a v menšej miere z priemyselných procesov," uviedla. V právnych predpisoch Slovenska by sa podľa organizácie mala zakotviť uhlíková neutralita, definovať by sa mala aj energetická chudoba.

"Krajina potrebuje obmedziť závislosť od áut a presunúť investície z ciest na železnicu, aby obmedzila emisie z dopravy," tvrdí OECD v správe. Pokračuje, že potrebné je tiež uplatňovať zásady - znečisťovateľ a používateľ platí. Slovensko by sa malo snažiť aj o postupné zrušenie dotácií na fosílne palivá. Organizácia v správe zhodnotila, že znečistenie ovzdušia zostáva zdravotným problémom, veľa komunálneho odpadu končí na skládkach a pokrok v sanácii kontaminovaných lokalít je pomalý. "Krajina zlepšila čistenie odpadových vôd, ale čelí výzve rozšírenia pokrytia v mnohých malých obciach," uviedla v správe. Tarify za vodohospodárske služby sú na Slovensku podľa OECD príliš nízke. Tvrdí, že konsolidácia obecných vodohospodárskych služieb by zlepšila prevádzkovú efektívnosť a finančnú udržateľnosť sektora. SR by mala zabezpečiť, aby výdavky Envirofondu boli v súlade s environmentálnymi a klimatickými cieľmi.

Viac k téme:
Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou News and Media Holding, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Odporúčame z TIVI.sk


Alexej Navaľnyj († 47)
Osud Navaľného bývalých právnikov: Súd pritvrdil! Kedy sa dostanú spoza mreží?
Na snímke minister obrany Švédskeho kráľovstva Pal Jonson
Švédsko pozastavilo plány na poskytnutie gripenov Ukrajine: Čo sa stalo?
Vyskytli sa dva prípady osýpok u detí.
WHO a UNICEF varujú: V Európe sa prudko šíri jedna z najnákazlivejších chorôb!
Nový ukrajinský minister obrany Rustem Umerov.
Kyjev očakáva prvé dodávky F-16: Ukrajinský minister hovorí, že pomoc prichádza neskoro
Maďarský premiér Viktor Orbán
Orbánov drsný odkaz do Bruselu: Mladých Maďarov nepošleme do vojen cudzích krajín
Vlajka NATO a ruský prezident Vladimir Putin.
Putin varuje malé krajiny Európy! Mrazivé slová ruského prezidenta
Madison zomrela v náručí svojho manžela po tom, ako počas svadobnej cesty v Európe utrpela mozgovú aneuryzmu.  
Romantická dovolenka sa zmenila na nočnú moru: Madi zomrela v náručí manžela! Srdcervúce slová vdovca
Ruský prezident Vladimir Putin.
Putin prezradil: Rusi odpočúvali Ukrajincov! Šokujúce, čo mali začuť
Princ Harry
TAJNÝ krok kráľovskej rodiny! Dúfali, že si to Harry NEVŠIMNE? Princ bude zúriť
Partneri sú si navzájom veľkou oporou.
Čerstvý dvojnásobný otecko Ďurica: Najprv dieťa, potom svadba? Športovec prezradil rozhodujúcu vec
Health visitor talking to a senior woman during home visit
Prevratný objav vedcov! Liek na Alzheimerovu chorobu? Neuveriteľné zistenia
(ilustračné foto)
Aktualizované
Holandsko bude mať nového premiéra! Prekvapí vás, kto ním bude