Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
04.03.2024 06:00 | Správy | Domáce správy

Lekár Kováč pre reláciu Včas o smrti Slováka († 38): V čom sa rozchádzajú belgické posudky so slovenskými?

Od incidentu na belgickom letisku Charleroi, kde zomrel slovenský občan Jozef Chovanec, uplynulo už šesť rokov. Slovenská republika v diplomatickej nóte vyjadrila vážne pochybnosti, ktoré sa týkajú vyšetrovania úmrtia po zásahu polície. Viac v relácii Včas prezradil advokát a súdny lekár Peter Kováč.

V prípade úmrtia Jozefa Chovanca by rozhodnutie belgických orgánov mohlo padnúť v druhej polovici marca. Aké by boli jeho dôsledky?

- Bavíme sa o podmienkach belgického práva, ktoré, samozrejme, ja nepoznám. Ale Slovenská republika už notifikovala, že v prípade, ak prípad pôjde „do stratena“, tak urobí právne kroky k tomu, aby tomu zabránila.

 

Aké právne kroky sú k dispozícii?

- Bolo uvedené, že sa pôjde do Štrasburgu.

 

Spolu s vaším kolegom, doktorom Norbertom Moravanským, ste boli požiadaní o odborné posúdenie. V konaní ste vzniesli námietky. Čoho sa týkali?

- Mali sme možnosť vyjadriť sa k záverom belgických znalcov. V zásade sme sa zhodli na príčine smrti, ale nezhodli sme sa na tom, ako k tomu došlo. Teda na tom, aká bola postupnosť udalostí, ktorá viedla k bezprostrednej príčine smrti pána Chovanca.

 

Minister diplomacie Juraj Blanár uviedol, že závery znaleckého posudku slovenskej strany sú výrazne odlišné od tej belgickej. V čom sa líšili?

- Vzhľadom na to, že to nie je uzavretý prípad, tak sa môžem vyjadriť iba vo všeobecnej rovine. Podstatou stanoviska belgických znalcov, ktorí robili pre štát, bolo, že úmrtie je dôsledkom poranení, ktoré si pán Chovanec spôsobil sám. Belgickí znalci, ktorí pracovali pre obhajobu, a my spolu s kolegom Moravanským sme s týmto názorom nesúhlasili. Čiže máme odborné výhrady k záverom belgických znalcov.

Viete ich konkretizovať?

- Ak by som nemal ísť do nejakých prílišných detailov, kvalita ich výstupu nespĺňa akceptované štandardy. Keby sa tento prípad stal na Slovensku, tak to, čo sme mali možnosť vidieť, nespĺňa ani minimálne slovenské štandardy.

 

Podľa vášho kolegu chýbali histologické preparáty, fotografie nálezov, rozsah dokumentácie bol nedostatočný. Je možné bez dôkazného materiálu dospieť k definitívnemu záveru?

- V súčasnosti už nie je problém zhotoviť desiatky fotografií z každej pitvy tak, ako sa to deje pri každej súdnej pitve na Slovensku. Navyše, fotografie vyhotovujú nielen znalci, ktorí sú pri pitve, ale vo väčšine prípadov je pri pitve prítomná aj polícia, ktorá si robí vlastnú fotodokumentáciu. Nie je mi známe, či bola, alebo nebola pri pitve pána Chovanca prítomná belgická polícia.

Belgická strana uvádza, že pán Chovanec zomrel v dôsledku extrémneho opuchu mozgu v dôsledku nedokysličenia. No nie je dostupný histologický preparát a nebolo ani odvážené tkanivo mozgu. Ako to vnímate?

- Neviem si predstaviť, že v Slovenskej republike by pri pitve nebol odvážený mozog. Je to absolútne základný štandard.

 

Belgické orgány vylúčili, že by smrť pána Chovanca mohla byť zapríčinená konaním inej osoby. Podľa videonahrávky túto možnosť nie je možné úplne vylúčiť. Aké sú vaše zistenia?

- V zásade sa s belgickou stranou zhodujeme v tom, že bezprostrednou príčinou smrti bol hypoxický opuch mozgu. Ale nevieme sa zhodnúť s belgickou stranou, že k opuchu mozgu došlo udieraním hlavy, keď existuje videozáznam, kde na telo pána Chovanca silovo pôsobí pomerne dlhú dobu viacero osôb.

 

Mohlo takéto konanie viesť k opuchu mozgu a následne k smrti?

- Ak si človek ľahne na stôl a druhý si mu sadne na hrudník, uvidíme, za aký čas bude ležiaci kričať, aby z neho osoba zliezla. Tlak na hrudník vedie k obmedzeniu dýchacích pohybov, čo vedie k duseniu. Dusenie je stav, keď je nedostatočný prístup okysličenej krvi a kyslíka do tkanív. A to takisto môže viesť k hypoxickému opuchu mozgu.

 

Ak orgán tvrdí, že zistil príčinu smrti, ako je možné, že pre takéto závery neexistujú dostatočné argumenty?

- To neviem vysvetliť.

 

Stretli ste sa v praxi s prípadom, ktorému by sa venovalo toľko pozornosti zo strany médií a štátnych orgánov?

- Pokiaľ viem, je toto jediný prípad, keď vstúpila Slovenská republika do konania ako civilná strana v záujme slovenských občanov. O posúdenie prípadu nás požiadalo ministerstvo spravodlivosti. To spolu s ministerstvom zahraničných vecí zabezpečilo organizačne aj našu účasť na rekonštrukcii v Belgicku. V tejto súvislosti musím vyzdvihnúť a oceniť profesionálny prístup a servis zo strany našich štátnych orgánov, všetkých ich zamestnancov a verejne sa im poďakovať.

Viac k téme:
Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: ben, Nový Čas

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Odporúčame z TIVI.sk


ilustračné foto
Irán pod zúrivou paľbou Izraela: Zasiahli výbuchy aj jadrové zariadenia?!
Foto
Pôvabná dcéra Pavla Nedvěda sa pochválila: Otec a mama opäť spolu!
Dara Rolins niesla záplavy veľmi ťažko.
Dara Rolins v centre šialených záplav v Dubaji: Taký EXTRÉM ešte nezažila
Útok ruskej armády na mesto Dnipro.
Foto
Krvavý útok na Ukrajine: Rusi udreli smrtiacou silou! FOTO zo zasiahnutého mesta
Hikers on the Haiku stairs, otherwise known as Stairway to Heaven, on Oahu, Hawaii.
Počuli ste o Schodoch do neba? S ich návštevou sa môžete rozlúčiť: Za všetko môže bezohľadnosť turistov
 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Ukrajina vyšla s pravdou von: Zničili ruský bombardér! Súvisí to s nedávnou nehodou?
Ilustračné foto
Cestujúci si toto letisko nevedia vynachváliť: Najlepšie na svete! Skončili naši susedia aspoň v TOP 10?
Jana pustila do sveta nový album Obyčajnosti.
Foto
Úspech Jany Kirschner za hranicami: O takomto niečom môžu mnohí umelci len snívať!
Ilustračné foto
V Liptovskom Hrádku zrušili tento priechod pre chodcov: Je za tým tragédia
Pri izraelskom zásahu v nemocnici Šifá zahynul vysokopostavený vodca Hamasu.
Izraelské besnenie zasiahlo ďalšiu krajinu: Toto nevyzerá dobre! Čo chcú dosiahnuť?
(ilustračné foto)
Ruský bombardér dokončil bojovú misiu a... Zrútil sa! Spustila sa záchranná akcia
Judge holding gavel in courtroom
V Nemecku takmer došlo k najhoršiemu: Extrémisti plánovali únos ministra a zvrhnutie vlády!