Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
07.02.2024 08:00 | Špeciálne projekty
Špeciálny projekt

Trenčianska univerzita má za sebou ďalší úspešný rok

Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne bilancuje rok 2023, ktorý bol opäť plný výziev, ale aj úspechov.

Trenčianska univerzita ponúka všetko čo vysokoškoláci potrebujú. Vzdeláva v študijných programoch od materiálového inžinierstva, dizajnu a návrhárstva, strojárstva a automotive, ekonómie až po zdravotníctvo či politológiu s úzkym prepojením na prax. Študenti majú k dispozícii vynovené moderné učebne, ale aj priestory na relax.

Do akademického roka 2023/2024 sa na štúdium prihlásilo do prvých ročníkov takmer 2000 uchádzačov, z toho 312 uchádzačov zo zahraničia. Na základe rozhodnutí o prijatí bolo do prvých ročníkov zapísaných 823 študentov v dennej a externej forme štúdia.

Otvoriť galériu
Zdroj: Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka

O absolventov univerzity je stále väčší záujem. V rebríčku uplatniteľnosti si Trenčianska univerzita minulý rok polepšila a umiestnila sa na 5. mieste. Rebríček atraktivity absolventov vysokých škôl vzniká na základe prezretí životopisov absolventov firmami. Podľa rektora Jozefa Habánika je uplatnenie absolventov kľúčovým cieľom Trenčianskej univerzity a pozitívne hodnotenie zamestnávateľov je potešujúce, ale zároveň zaväzujúce pokračovať v tomto trende ďalej.

V máji univerzita slávnostne otvorila zrekonštruované priestory a predstavila inovované laboratóriá Centra pre funkčné a povrchovo funkcionalizované sklá. Centrum FunGlass je jedným z desiatich centier excelentnosti, ktoré vznikli v rámci programu Horizont 2020. V súčasnosti patrí k stredoeurópskej špičke v oblasti výskumu skla a keramiky a postupne si buduje pozíciu medzinárodne uznávaného excelentného centra výskumu v celoeurópskom meradle.

Otvoriť galériu
Zdroj: Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka

Od septembra minulého roka majú študenti k dispozícii zmodernizované učebne na Fakulte sociálno-ekonomických vzťahov, laboratóriá Fakulty zdravotníctva a od decembra aj zrekonštruovanú telocvičňu. Taktiež naplno využívajú univerzitné e-biky a e-skútre. Ide o absolútnu novinku v podmienkach slovenských univerzít a vysokých škôl. Trenčianska univerzita, ktorá má takto všetky fakulty a pracoviská sieťované cez e-mobilitu, chce okrem podpory mobility študentov prispieť aj k ochrane životného prostredia.

Vláda SR v decembri schválila dotáciu vo výške 300 000 EUR na projektovú prípravu stredoškolsko-vysokoškolského kampusu EDUTECH. Ide o výraznú modernizáciu školského areálu, v ktorom sa nachádza Fakulta priemyselných technológií, Stredná škola, internát a ďalšie objekty školskej infraštruktúry. Projekt v memorande podporili významní zamestnávatelia, viaceré zahraničné školy a mesto Púchov. Trenčianska univerzita a Trenčiansky samosprávny kraj podpísali v januári 2023 zmluvu o združení finančných prostriedkov na jeho realizáciu. Kampus, ktorý prepája stredoškolské a vysokoškolské štúdium a má za cieľ pružne reagovať na požiadavky trhu práce, čaká aktuálne na vydanie územného rozhodnutia.

Otvoriť galériu
Zdroj: Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka

Univerzita pracuje aj na projekte nového internátu a knižnice, ktoré by sa mali vybudovať v areáli Fakulty sociálno-ekonomických vzťahov na Študentskej ulici, pretože sa tu nachádza najviac fakúlt a pracovísk univerzity.

V januári tohto roka univerzita slávnostne otvorila Kreatívne centrum Trenčianskej univerzity, ktoré je vybavené novými prístrojmi a technológiami. Nainštalovaných je tu viac ako 100 zariadení v štyroch remeselných dielňach. Kreatívne centrum sa nachádza v univerzitnom areáli Fakulty špeciálnej techniky, kde prešlo premenou aj celé okolie v rámci projektu Zelená revitalizácia univerzitného areálu. „Cieľom bolo zvýšiť kvalitu prostredia pre študentov a pracovníkov univerzity s rešpektom k environmentálnym potrebám územia a biodiverzity. V rámci investície 491 tis. EUR sme realizovali opatrenia pre zníženie hluku a prašnosti, opatrenia na zadržiavanie dažďovej vody, vysádzali sa stromy a živé zelené ploty“, uviedol rektor Trenčianskej univerzity Jozef Habánik. Študenti tu majú k dispozícii aj herné a športové prvky, veľkoplošné multifunkčné ihrisko pre basketbal, streetball a volejbal, vonkajšie stoly na stolný tenis a veľké exteriérové workout ihrisko.

Otvoriť galériu
Zdroj: Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka

Viac k téme:
Súvisiace články:
Autor: Špeciálny projekt

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Odporúčame z TIVI.sk


Deň po vložení implantátov jej opuchla tvár a na druhý deň sa začali tvoriť modriny.
Foto
Jessica odišla od zubára ako z boxerského ringu: Uvidíte tie modriny, nebudete chápať!
Zamrznutá príroda po nočných mrazoch vo Zvolene.
Zima ešte nepovedala posledné slovo: Pripravte sa na poriadne mrazivú noc!
Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár (Smer-SD).
Blanár o rokovaniach slovenskej a ukrajinskej vlády: Na čom sa dohodli?
Ultras Spartak Trnava a skupina Mladá Trnava počas derby so Slovanom zaujali ich pyroshow.
Počas derby Trnavy a Slovana šlo o život: Výbuch v sektore s deťmi!
Nórsky premiér Jonas Gahr Störe.
Na Západe sa rozozvučal poplašný zvon... tvrdia Nóri: Ukrajine podávajú pomocnú ruku
(ilustračné foto).
FotoVáš Tip
Nehovorte, že ste tento zázrak zmeškali: Aha, čo sa dialo na oblohe nad Slovenskom
Pri návšteve Disneylandu manželku zjavne zabudol obuť.
Foto
Kanye West si z Biancy urobil vlastnú bábiku Barbie, celý svet sa prizerá: Raz je bosá, potom polonahá
Polícia pátra po 22-ročnom Šimonovi Kollárovi.
Foto
Šimon je od piatka nezvestný: Nevideli ste ho? Akákoľvek informácia pomôže
Ukrajinský vojak stojí pred krytom vo frontovom meste Kupiansk v Charkovskej oblasti.
Ukrajinský Charkov je v pozore: Po ruskom útoku sa zrútila časť televíznej veže, dôležitý odkaz občanom
Iracký premiér Muhammad Šijá Súdání (vľavo) a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan počas uvítacieho ceremoniálu na letisku v Bagdade 22. apríla 2024.
Foto
Zriedkavá návšteva! Erdogan vycestoval do Iraku: Pozrite sa, čo potrebuje zariadiť
Kingman, USA - January 20, 2016: A photo of a man holding a Powerball lottery ticket in Kingman, Arizona.
Myslela si, že vyhrala 20-tisíc, no spravila CHYBU: O tomto omyle sníva každý hráč!
Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová
Prezidentka sa presúva do Košíc: Budú sa tam diať veľké veci! Toto sú jej plány