Nedeľa 25. 2.
Frederik, Frederika
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
04.12.2023 17:04 | Správy | Politika

Hojsík z PS: Štát by mal ľudí na Zemplíne odškodniť! Znepokojivý dôvod

Obyvateľov Zemplína by podľa europoslanca Martina Hojsíka a poslankyne Národnej rady SR Zuzany Mesterovej (obaja PS) mal štát za ujmu zo znečistenia prostredia PCB látkami odškodniť.

Informovali, že v pondelok odovzdali zástupcom regiónu Zemplína návrh právnych krokov, smerujúcich k takémuto odškodneniu. Podľa Hojsíka bola ujma obyvateľom spôsobená nielen toxickými PCB, ale aj nečinnosťou, nesprávnym úradným postupom štátnych orgánov a ich nesprávnou implementáciou práva Európskej únie (EÚ). Oznámil, že postup krokov dal vypracovať renomovanej advokátskej kancelárii.

Prvým krokom má byť žiadosť voči ústrednému orgánu štátnej správy o predbežné prerokovanie nároku na náhradu škody, spôsobenej nesprávnym úradným postupom v zmysle zákona o zodpovednosti za škodu, spôsobenú pri výkone verejnej moci. "Chceme dosiahnuť spravodlivé odškodnenie ľudí zo Zemplína za ujmy spôsobené znečistením PCB. Boli by sme radi, ak by k nemu došlo na základe dohody, bez potreby vymáhať nároky na súde. Ak Ministerstvo životného prostredia SR neuspokojí oprávnené nároky dotknutých Zemplínčanov na náhradu škody, budú sa poškodení za našej pomoci domáhať náhrady škody prostredníctvom žaloby," upresnil Hojsík.

S Mesterovou oznámili, že na stretnutí so starostami a primátormi z oblasti Zemplína sa venovali aj ďalším krokom, vrátane zozbierania potrebných údajov od obyvateľov, ktorí prejavia záujem o účasť na konaní o odškodnenie. "Vlády a kompetentné štátne orgány sú povinné dodržiavať a implementovať slovenské aj európske zákony. Ľudia žijúci v oblasti kontaminovanej znečistením z Chemka Strážske si, žiaľ, zažívajú, aké to je, keď si štát a jeho orgány tieto povinnosti po desaťročia neplnia. Členské štáty sú v takomto prípade povinné nahradiť fyzickým a právnickým osobám škodu spôsobenú porušením práva EÚ," dodala Mesterová.

Primátor Strážskeho Patrik Magdoško pre TASR potvrdil, že mesto v tejto veci dostalo od Hojsíka navrhovaný postup. "V týchto krokoch ale ešte nemáme zodpovedané otázky, kto by bol žiadateľom voči orgánu štátnej správy a kto by mal zastupovať občanov, či my ako samospráva alebo niekto iný. Akékoľvek odškodnenie pre občanov tu žijúcich vnímame ako pozitívnu kompenzáciu pre ľudí v tomto regióne," reagoval. Pre mesto je podľa neho veľmi dôležité, že vláda SR v septembri vyčlenila uznesením financie na zlikvidovanie nebezpečného odpadu. "Veríme, že zmena vlády nezastaví likvidáciu týchto nebezpečných látok, ktoré už sú ozaj rizikom pre náš región," dodal Magdoško.

Viac k téme:
Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Odporúčame z TIVI.sk


Občania Ukrajiny (ilustračné foto).
Ako sa cítia Ukrajinci na Slovensku? Týmto si sú neistí
Internáty Šturák budú po novom vyzerať takto.
Váš Tip
Univerzita Komenského vyšla v ústrety študentom: Čo sa dozvedia v infocentre?
Railway line in morning fog in rural Bavaria, Germany
Páchateľ spôsobil poriadne problémy: Vysypal z vagóna tovar dovážaný z Ukrajiny
Pripravte sa komplikácie na cestách (ilustračné foto)
Bratislava modernizuje trakčné rozvody: Pozor! Prichádzajú s tým viaceré obmedzenia
„Viem sa biť za ostatných, no za seba nie,“ tvrdí herečka.
Foto
Má Táňa Pauhofová FÓBIU z telefonovania?! Aha, čo prezradila o sebe aj o novom projekte
(ilustračné foto).
Zemetrasenie v Japonsku si vyžiadalo stovky obetí: Vláda vynaloží milióny na obnovu
Foto
Slovenský reprezentant Vavro si zavaril: TOTO poriadne vytočilo fanúšikov!
Na snímke českí policajti náhodne kontrolujú osobné motorové vozidlá na česko-slovenskej hranici.
Hrozivá trojnásobná vražda v českom byte: Obeťami sú matka s dvoma deťmi
Ilustračné foto
V Izraeli prebiehajú početné demonštrácie: Toto je dôvodom
Výšivka na oblečenie: Takúto ozdobu  bolo treba navrhnúť a potom celé hodiny  vyšívať steh po stehu.
Váš Tip
Boli v týchto 6 obciach ženy odvážnejšie? Toto je tajomstvo ich krátkych sukní!
(ilustračná foto)
Máte trvalý pobyt mimo Slovenska? Nezúfajte: Ak splníte tieto podmienky môžete prezidenta voliť aj vy
Ľudovít Štúr
Poznáte diela štúrovských básnikov? Tento kvíz zvládnu len tí vyvolení