Pondelok 26. 2.
Viktor
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
07.12.2023 00:00 | PR články
PR článok

Aby bola naša krajina zelenšia, vysadili sme už vyše 4 000 drevín

Nedostatok stromov sa spája s horšou kvalitou ovzdušia, ale aj nižšou odolnosťou krajiny voči meniacej sa klíme. Svet sami nezmeníme, zlepšiť svoje okolie však vieme. Ako?

Napríklad tým, že pomôžeme nášmu mestu alebo obci zazelenieť. Vďaka programu Nadácie Ekopolis s názvom Sadíme budúcnosť u nás vyrástlo vyše 4 000 ovocných a okrasných stromov a kríkov. To však zďaleka nie je všetko!

Dva roky výsadby po celom Slovensku

Podarilo sa napríklad zachrániť takmer storočnú školskú záhradu v Babíne. Na cintoríne v obci Brhlovce, kde silný vietor spôsobuje časté škody na majetku a zdraví lesnej zveri, vyrástol vetrolam. A revitalizácia náučného chodníka vo Včelárskom skanzene v Nitre zase spestrila ponuku drevín pre včely a ďalšie opeľovače tak, aby mali dostatok nektáru a peľu po celý rok. O finančnú podporu týchto a mnohých ďalších projektov, dôležitých pre našu krajinu, sa už druhý rok stará aj spoločnosť Kaufland.

Známy reťazec dlhodobo prispieva k tomu, aby bolo naše životné prostredie o čosi odolnejšie voči zmenám, ktoré ho v posledných rokoch ohrozujú. Ochrana biodiverzity a klímy je dlhodobo na zozname jeho priorít. Aj preto sa ako partner projektu Sadíme budúcnosť už druhý rok zasadzuje za cielenú výsadbu funkčnej zelene všade tam, kde je jej v krajine nedostatok, alebo celkom chýba. A v spolupráci s Nadáciou Ekopolis podporil ďalšie zaujímavé projekty v šiestich slovenských mestách. Čím sú také výnimočné?

Otvoriť galériu

Ovocné sady pre školákov i dospelých

Mnohé dnešné deti poznajú iba ovocie a zeleninu naukladané v prepravkách v obchodoch. V Babíne to však bude inak. Posledný októbrový piatok miestni školáci v takmer zaniknutej storočnej záhrade vysadili nové jablone, hrušky, višne, čerešne a jarabiny, ale tiež kríky, z ktorých budú môcť oberať plody už budúci rok. Nápad zrealizovali vďaka podpore Kauflandu a Nadácie Ekopolis, ktorá spolu so školou vyberala vhodné stromy i kríky. Záhrada bude slúžiť ako vonkajšia učebňa, no radosť urobí tiež bežným návštevníkom.

Z nových ovocných stromov sa tešia aj deti v Bánove. V školskom areáli im totiž vznikol rozprávkový zelený raj pre budúce generácie. Pomáhal každý, kto mohol, aby sa podarilo vysadiť čo najviac ovocných stromov a vytvoriť tak oddychovú zónu pre žiakov i všetkých obyvateľov tejto obce.

Sadilo sa opäť aj v Bošáci

Ak sa vám s týmto názvom spája najmä legendárna slivka, máte pravdu. Sadenie stromov v tejto lokalite Kaufland podporil už v roku 2022, a to nielen finančne, ale aj vlastnými rukami. Na mieste, kde v minulosti ovocné sady zanikli, sa podarilo vysadiť slivkový sad. Jeden zo stromčekov pomohli zasadiť aj zamestnanci tohto reťazca.

Dnes sa o ovocné stromy stará miestny manželský pár – formuje koruny, vystrihuje obrast, opravuje pletivá či vytrháva burinu. Manželom sa túto jeseň podarilo vysadiť ďalších 35 ovocných stromov, ktoré budú prínosom pre včely. Čerešňa, višňa, oskoruša, mišpuľa, gaštan jedlý, dula, mandľa či moruša – tento výber odobrili aj odborníci. Obec plánuje ovocie ďalej spracovávať a samotný sad bude okrem iného vytvárať príjemné miesto pre oddych a prechádzky obyvateľov plánovaného domu seniorov.

Otvoriť galériu

Pre odolnejšie mestá a zelenšiu krajinu

Sadenie nových stromov v krajine, ochrana či revitalizácia tých existujúcich, patria k činnostiam, ktoré majú veľký význam aj pre ďalšie generácie. Výsadba by sa však nemala realizovať bezhlavo. Pri výbere najlepších projektov preto Nadácia Ekopolis spolupracuje s odborníkmi a mimoriadny dôraz kladie na následnú starostlivosť.

„V rámci iniciatívy Sadíme budúcnosť vkladáme dôveru do rúk aktívnych komunít a miestnych dobrovoľníkov, ktorí najlepšie vedia, čo krajina okolo nich potrebuje. Vďaka ich odhodlaniu už aj dnes, po dvoch rokoch programu, vidíme, aký veľký zmysel má ich práca,“ hovorí programová manažérka Sadíme budúcnosť, Martina Hromadová, a dodáva: „Výsadba si vyžaduje dlhodobé plánovanie a kvalitné prevedenie. Výsadbou všetko iba začína. Kľúčovou súčasťou každého projektu je jeho udržateľnosť, teda aby vysadené stromy mali čo najväčšiu šancu na dlhý a zdravý život. Len tak vedia byť efektívnymi nástrojmi pri adaptácii na zmenu klímy.“

Aby tento projekt fungoval aj naďalej, potrebuje mať silného partnera. Ako Kaufland. Ekopolisu tento rok daroval okrem iného aj 25 000 eur. O čiastke rozhodli jeho zákazníci, ktorí mohli v rámci svojej Kaufland Card venovať vernostné body jednej z troch organizácií a hlasovať za jej podporu.

K ochrane životného prostredia môžete prispieť aj inak – na svoj bežný nákup sa vyberte do predajne, ktorá šetrí prírodné zdroje, redukuje plast všade, kde sa dá, a svojich zákazníkov podporuje v „udržateľnejšom“ životnom štýle napríklad aj eko sieťkami na ovocie, zeleninu či pečivo. Alebo ponukou potravín, vyrobených ohľaduplne voči prírode. Pre lepšiu a zodpovednejšiu budúcnosť nás  všetkých.

Viac k téme:
Súvisiace články:
Autor: Pr článok

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Odporúčame z TIVI.sk


Ilustračné foto
Rusi tvrdo tlačia na Ukrajinu: Armáda hlási ÚSTUP! Čo sa to tam deje?
Pre Martinu je milovaná dcérka všetkým.
Foto
Elka bola odkázaná na dialýzu: Život jej zachránila milujúca mama! Malá bojovníčka zvládla náročnú operáciu
Foto
Mikleho frajerka Bianka opisuje krvavú drámu na diskotéke: Šokujúce slová o priateľke hokejistu Žabku
Minister Tomáš Drucker odovzdal žiakom polročné hodnotenia.
Aktualizované
Minister Drucker chce zakázať mobily v školách: Kedy by mali nastať prísne pravidlá?
Andrejovi Dankovi padla do oka I. vicemiss Slovensko 2021 Sylvia Šulíková.
Foto
Dankova nová láska PREHOVORILA! Prekvapivá reakcia na jej vzťah s politikom: To naozaj?
Military Mission at sunrise
Rusi mali chladnokrvne odstreliť ukrajinských vojakov: Šíria sa desivé informácie
Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár
Blanár na významnej pracovnej ceste: Slovensko má dvere na indický trh otvorené
Fehérváry patrí medzi najvyťaženejších obrancov Washingtonu
Vešal prádlo, keď sa to dozvedel: Zdrvujúca správa zmenila Fehérvárymu život
Vodič v Košiciach prekročil povolenú rýchlosť o 63 km/h.
Cestný pirát úradoval v Košiciach: Mal riadne naponáhlo! Zarazí vás, o koľko prekročil rýchlosť
Na snímke pápež František pri pravidelnej generálnej audiencii v Aule sv. Pavla VI. vo Vatikáne v stredu 14. februára 2024.
Foto
Strach o pápeža: Náhle zrušil svoj plánovaný program! Čo sa s ním deje?
Ilustračné foto
V Tatrách hrozí veľké nebezpečenstvo: Vysoký stupeň výstrahy pred lavínami!
Veronika Cifrová Ostrihoňová
Cifrová Ostrihoňová mení moderovanie za politiku: Ak uspeje, čaká ju kráľovský plat!