Nedeľa 25. 2.
Frederik, Frederika
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
18.09.2023 00:00 | PR články
PR článok

Jednému z reťazcov sa podaril unikátny kúsok! Vytriedi takmer všetok svoj odpad

Väčšina z nás nedokáže presne určiť, čo patrí do žltého či modrého smetného koša a čo už musí ísť do komunálu. Olej lejeme do výleviek a na opláchnutie obalu od jogurtu míňame zbytočne veľa vody.

A tak kopa odpadu končí na skládkach alebo v spaľovni. Dá sa s tým vôbec niečo urobiť?

Práveže dá! Obľúbený predajca potravín na Slovensku nedávno dosiahol taký úspech v triedení a recyklovaní vlastného odpadu, aký u nás nemá obdobu. Ako sa mu to podarilo?

Otvoriť galériu

Ide to aj takto

Podľa Štatistického úradu SR bežná slovenská domácnosť vytriedi iba 50 percent odpadu, firma asi o desať percent viac. Aby sa situácia zlepšila, Slovensko sa zaviazalo dosiahnuť 75–percentnú mieru vytriedenia do konca roka 2030. Kaufland však vo svojich plánoch zašiel ešte ďalej.

Postupne prijal viaceré opatrenia a vymyslel aj vlastné patenty na zníženie spotreby fólie, plastov, kartónu či papiera na minimum. Keďže už dlhodobo recykloval a separoval na úrovni okolo 80 percent, zameriaval sa na úplné detaily. „Vďaka podrobnej analýze sme získali detailný prehľad o množstve a type odpadu, ktorý vzniká pri našej obchodnej činnosti. Zároveň sme hľadali nové možnosti, ako vzniknutý odpad vytriediť efektívnejšie a spôsoby, ako zabrániť jeho ďalšiemu vzniku,“ vysvetľuje Gabriel Čuka, riaditeľ prevádzky a Supply Chain Management, Kaufland Slovenská republika v.o.s.

Výsledok stojí rozhodne za to! Ako prvá a zatiaľ jediná firma u nás Kaufland získal strieborný certifikát od renomovanej nezávislej certifikačnej spoločnosti TÜV SÜD. Ide o oficiálne potvrdenie, že dokáže pozitívne zhodnotiť a recyklovať až 94 percent vlastného vyprodukovaného odpadu. Na Slovensku ide o úplný unikát! „Z hľadiska triedenia a znižovania objemu odpadu je to prvý dôležitý míľnik na ceste k nulovému odpadu. Ide o náš vlastný záväzok voči planéte,“ zdôrazňuje riaditeľ prevádzky.

Otvoriť galériu

Vedeli by ste doma zužitkovať 94 percent odpadu?

Takáto výzva stála pred spoločnosťou, ktorá u nás prevádzkuje 77 predajní a zamestnáva takmer 7 800 ľudí. Dá sa vôbec zmeniť myslenie zamestnancov, ktorí sú zaneprázdnení kopou povinností? Ako im vysvetliť, že úspech sa dostaví iba v prípade, keď každý jeden človek vytriedi každý jeden odpad?

A tak sa v Kauflande viedli sa aktívne rozhovory, vysvetľovali nové procesy a vzdelávalo sa. Dokopy vyše 5 500 hodín. Dnes sa tu nielenže zrecykluje takmer všetko, ale mnoho zamestnancov si nové návyky osvojilo aj u seba doma. „Môžeme potvrdiť, že 60 percent úspechu stálo na našich zamestnancoch, zvyšných 40 percent si vyžadovalo zavedenie nových procesov a inovácií,“ upresňuje Gabriel Čuka, Kaufland Slovensko.

Otvoriť galériu

Dôležité sú druhé šance

Za posledné dva roky spoločnosť investovala do nových technológií či triediacich nádob až 600 000 eur. Vytriedený odpad sa odovzdáva recyklačným partnerom, ktorí mu „vdýchnu“ druhý život. Papier a kartón končia v papierňach, kde z nich vyrábajú rôzne recyklované výrobky. Bioodpad sa zase využíva na výrobu bioplynu a hnojiva. Sklo a kov sa recyklujú.

Drevo, čiže europalety, ktoré sa predtým energeticky zhodnocovali, sa využívajú na výrobu podlahových krytín. Klasické kartónové obaly a jednorazové prepravky na ovocie a zeleninu Kaufland nahradil opakovane používateľnými prepravkami EPS. Zaviedol tiež vlastné patentované sklápacie palety, ktoré ušetria až 30 percent fólie.

Fólie, ktoré sa používajú pri predaji čerstvého mäsa, syrov, mliečnych a mäsových výrobkov v obslužných pultoch, po odbalení obsahujú zvyšky potravín. Tvorili preto až 20 % celkového komunálneho odpadu. Vďaka spolupráci reťazca so slovenským start-upom sa 96 % týchto fólií vyčistí a recykluje.

Otvoriť galériu

Zapojiť sa môžete aj vy

Vo všetkých 77 predajniach môžete triediť použitý kuchynský olej, papier a lepenku, malé elektrospotrebiče, baterky, zálohované aj nezálohované plastové i sklenené obaly od nápojov. Sme na začiatku a každý z nás môže svojou troškou prispieť k zlepšeniu.

Získaním strieborného certifikátu sa to však rozhodne nekončí. Kaufland plánuje svoj tohtoročný úspech obhájiť opäť. „Je to nikdy sa nekončiaci proces, v rámci ktorého neustále hľadáme možnosti, ako sa v oblasti nakladania s odpadmi zlepšovať. Radi by sme boli inšpiráciou nielen pre ďalšie firmy na Slovensku, ale aj pre našich zákazníkov,“ dodáva na záver G. Čuka.

 

Viac k téme:
Súvisiace články:
Autor: Pr článok

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Odporúčame z TIVI.sk


Polícia pátra po mužovi v súvislosti s krádežou v bratislavskej reštaurácii.
Spoznávate tohto muža? V Bratislave sa dopustil vážneho činu!
Počet mikroplastov v mori stále rastie. (ilustračné foto)
Znepokojivý obsah mikroplastov v ženských telách: Vážny problém! Ohrozená je celá planéta
Ariana Grande.
Foto
Známu speváčku by ste na ulici ani nespoznali: Prečo sa tak maskuje na verejnosti?!
Na snímke prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj gestikuluje počas pietnej ceremónie v ukrajinskom meste Buča v Kyjevskej oblasti
Obrovský balík pomoci pre Ukrajinu: Ministerka posiela jasný odkaz! Putinov teror tu pokračuje každý deň
(ilustračná fotografia).
Veľká tragédia: Pri výbuchu prišlo o život najmenej 13 ľudí! Vina padá na extrémistickú organizáciu
Tomáš Taraba a Richard Sulík.
Taraba aj Sulík sa vyjadrili k šéfovskému postu SIS, komentovali aj novelu Trestného zákona
Herec zo seriálu Iveta mal vážnu dopravnú nehodu.
Foto
Nočná mora herca zo seriálu Iveta: Vážna NEHODA! Neprajník mu poslal ODPORNÉ správy
Liptovská Mara pred a po napustení. (1962 - 2022)
FotoVáš Tip
Liptovská Mara pred polstoročím pohltila 12 slovenských obcí: Historické FOTO pred jej vznikom naháňa zimomriavky!
Hacker attacking internet
Používate tieto heslá? Dajte si pozor: Stávate sa ľahkým terčom hackerov
Handshake, meeting and business people partnership for b2b collaboration, onboarding welcome or professional opportunity. Corporate woman or clients shake hands for deal in office building interview
Máli sa vám súčasný plat? Ako požiadať o zvýšenie: Ak chcete uspieť, tieto dôvody vynechajte
Na snímke pápež František.
Pápež sa prihovoril veriacim: Nezabúdajte na hrozné konflikty! Znepokojuje ho aj táto vec
Na snímke minister životného prostredia SR Tomáš Taraba
Minister Taraba o dohode Danka s Harabinom: Predpokladá tento scenár