Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
21.03.2024 07:00 | Špeciálne projekty
Špeciálny projekt

Centrum mikrochirurgie oka je lídrom transplantačného programu v oftalmológii

Centrum mikrochirurgie oka (CMO) bolo prvým pracoviskom na Slovensku, ktoré začalo očné operácie vykonávať v režime jednodňovej chirurgie, t.j. bez hospitalizácie pacienta v októbri 1999.

Prvými operáciami boli operácie sivého zákalu s implantáciou umelej vnútroočnej šošovky, ktoré stále patria v CMO k najčastejším operáciám. Naše spektrum operácií, ale aj špecializovaných vyšetrení sa postupne rozširovalo.

Aktuálne vykonávame celú škálu operácií na prednom segmente oka, vrátane refrakčných excimer-laserových operácií a operácie na okolí oka. Vysokošpecializované elektrofyziologické vyšetrenia sietnice a zrakového nervu dokonca robíme ako jediní na Slovensku.

Naše pracovisko v Bratislave je však predovšetkým lídrom transplantačného oftalmologického programu. Ročne vykonáme až 2/3 všetkých rohovkových transplantácií na Slovensku. Veľký podiel na tomto úspechu má výborne fungujúce očné tkanivové zariadenie (OTZ), ktoré zabezpečuje pre našu kliniku dostatok transplantačného materiálu. Vďaka tomu sme dokázali znížiť čakacie doby na transplantáciu z 1-2 rokov na niekoľko mesiacov, v akútnych prípadoch vieme pacientovi transplantáciu urobiť aj do niekoľko dní, max. 1-2 týždňov.

Otvoriť galériu
Zdroj: Centrum mikrochirurgie oka

Najčastejšími indikáciami na transplantáciu rohovky sú:

Dysfunkcia rohovkového endotelu - poruchy funkcie endotelu ako napríklad bulózna keratopatia,  Fuchsová endotelová dystrofia, zadná polymorfná dystrofia endotelu, prípadne iné typy dystrofie.
Pokročilé štádium ochorenia keratokonus.
Závažné infekcie alebo zranenia rohovky.

Transplantácie rohoviek sme začali vykonávať ako prvé pracovisko na Slovensku v režime bez hospitalizácie ešte v roku 2008. Boli to súčasne aj prvé lamelárne transplantácie, ktoré sa dovtedy na Slovensku vôbec nerobili. Na začiatku sme robili iba niekoľko desiatok operácií ročne, pretože sme boli plne odkázaní na dodávku očných darcovských rohoviek z Českej republiky. Od roku 2019, kedy sme získali povolenie MZ SR na činnosť OTZ dokážene  už robiť stovky transplantácií ročne a aktuálne máme už transplantovaných viac ako 800 pacientov.

Lídrom transplantačného programu v CMO je primár nášho centra a vynikajúci očný chirurg MUDr. Roman Ondreička, ktorý so svojím tímom urobí ročne viac, ako 200 transplantácií. Až 98% z celkového počtu sú najmodernejšie techniky, tzv. lamelárne transplantácie rohovky, vďaka ktorým dosahujeme u pacientov vynikajúce pooperačné výsledky. U každého pacienta sa vždy rozhodujeme pre taký typ transplantácie, ktorý je pre neho vzhľadom na jeho ochorenie najvhodnejší.

Otvoriť galériu
Zdroj: Centrum mikrochirurgie oka

Lamelárne (čiastočné) transplantácie rohoviek majú za úlohu zachovať zdravé tkanivo a vymeniť len nefunkčné (poškodené) vrstvy rohovky. Výhody lamelárnych transplantácií rohoviek sú nesporné. Majú jednoznačne nižšie riziko rejekčných (odvrhovacích) reakcií, rýchlejšiu rekonvalescenciu, rýchlejší a neporovnateľne vyšší návrat zrakových funkcií. Rekonvalescencia je približne 1 až 2 mesačná, pacient má potenciál vidieť na 100 % možností oka a už po 3 týždňoch môže vykonávať všetky činnosti bez obmedzení. V podstate jedinou nevýhodou lamelárnych transplantácií je vysoká náročnosť na erudíciu chirurga a celého transplantačného tímu.

Celkovú (perforujúcu) keratoplastiku vykonávame iba v prípade zdravotnej indikácie, kedy nie je možné lamelárne techniky využiť. Sú to pacienti po úrazoch oka, prípadne po popáleninách oka rôznymi chemickými látkami.

Pred každou operáciou je potrebné, aby sa pacienti objednali na recepcii nášho centra na predoperačné vyšetrenie, ktoré je základom pre stanovenie typu a predbežného termínu operácie.

Centrum mikrochirurgie oka, Gagarinova 7/B, 821 03 Bratislava, 02/4363 5644-46, 0800 222 828, www.cmo.sk.

Viac k téme:
Súvisiace články:
Autor: Špeciálny projekt

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou News and Media Holding, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Odporúčame z TIVI.sk


Cigánska pečienka zo sviečkovice
Foto
Rýchle a chutné minútky k hokejovým zápasom! S týmito receptami sa vám bude fandiť lepšie
Račianske mýto
Hlavné mesto dnes oficiálne otvára park na "Račku": Na svoje si prídu nielen deti
Tornádo zachytili neďaleko Ústí nad Labem.
Foto
Ľudia neverili vlastným očiam: V Česku sa opäť objavilo TORNÁDO!
Concept image for the Russian attack on Ukraine.
Ukrajina obviňuje Rusov, že ich útoky na Charkov boli zámerné: Medzi zranenými sú deti
recycling Plastic in junkyard wait for recycling.The plastic  waste can  reused many times  ,decreased air pollution and greenhouse gases
Váš Tip
Dobrovoľníci v Žilinskom kraji vyzbierali obrovské množstvo odpadu: Toto prekvapilo aj županku!
(ilustr. foto)
Telo mŕtvej horolezkyne a jej sprievodcu sa podarilo nájsť: Pátranie trvalo takmer rok
Foto
Hviezda zápasu Hudáček: Komu posielal pozdravy do hľadiska?
Herečka mala v živote šťastie na skvelých ľudí.
Foto
O čom sníva Karin Haydu? Takú odpoveď by ste nečakali! Herečka v úprimnej spovedi
Veštkyňa Zana
Týždenný HOROSKOP: Komu sa do vzťahu zapletie PRÍBUZNÝ?! Osudová zmena môže nastať pre toto znamenie
Bojnický zámok
Obrázkový KVÍZ: Poznáte slovenské hrady a zámky? TENTO musí uhádnuť každý!
Grumpy Cat sa preslávila po celom svete.
Foto
FOTO Má slávna Grumpy Cat nástupcu? Táto mačka je HITOM internetu: Na jej výraz nezabudnete
Herec Brad Pitt
Foto
Fešák Brad Pitt na obede s... Fíha! Aha, ako sa spolu zabávali