Piatok 9. 6.
Stanislava
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
22.05.2023 00:00 | PR články
PR článok

Plaťte mesačne menej znížením úroku na hypotéke

Hypotékou sa podľa prieskumu 365.bank zaoberá takmer polovica populácie. Kvôli narastajúcim úrokom musia mnohí dôkladne zvažovať, či vysoké mesačné splátky reálne aj utiahnu. Na trhu sú spôsoby ako si znížiť mesačnú splátku.

„Úrokové sadzby však za posledné dva roky výrazne vzrástli a o rok by sa mohli podľa predikcií NBS pohybovať až na úrovni 5 %. V praxi to znamená, že mesačná splátka môže narásť, v závislosti od výšky hypotéky, rádovo aj o stovky eur. A tak je na mieste zaoberať sa otázkou, či a akým spôsobom si možno znížiť novú splátku a platiť menej,“ hovorí Tomáš Barbarič, šéf produktov v 365.bank.

Predĺženie doby splatnosti aktuálnej hypotéky

Najjednoduchším spôsobom, ako si znížiť mesačnú splátku je predĺženie doby splatnosti. Hornou hranicou, na ktorú si berú bankoví klienti úver na bývanie je spravidla obdobie 30 rokov. Pri modelovom príklade hypotéky vo výške 100 tis. eur, ktorú si človek vzal pred troma rokmi s mesačnou splátkou 326 eur by podľa aktuálnych úrokových sadzieb platil mesačne 463 eur. Predĺžením doby splácania o rovnaké obdobie, t. j. o tri roky by ušetril na splátke 26 eur, čo je pri trojročnej dobe fixácie úspora až vo výške 936 eur.

Podľa Barbariča však treba mať na zreteli skutočnosť, že týmto krokom sa klientovi zvýši celková suma preplatenia hypotéky a rovnako aj to, že v tomto prípade začne opätovne splácať z väčšej časti úrok a z menšej časti istinu tak, ako keby začal splácať úplne nový úver od začiatku. Tento pomer sa totiž vždy vyrovnáva resp. preklápa v prospech splácania istiny až v čase.

Mimoriadna splátka hypotéky

Ďalšou možnosťou, ako si znížiť výšku novej úrokovej sadzby je zrealizovanie mimoriadnej splátky, na ktorú má klient nárok pred dobou refixácie. V prípade, že má k dispozícii nejaké úspory, je možné ich využiť práve za účelom zníženia istiny úveru na bývanie, čo sa pozitívne premietne aj do nižšej mesačnej splátky. Podľa Barbariča je potrebné, aby klienti nezabudli tento krok nahlásiť banke vopred.

Pokiaľ by klient disponoval úsporami vo výške napríklad 10 tis. eur, ktoré použije ako mimoriadnu splátku, v modelovom prípade 100 tisícovej hypotéky, ktorú spláca tri roky by to predstavovalo zníženie mesačnej splátky o 51 eur a celkovú úsporu počas 3-ročného obdobia fixácie úsporu na úrovni 1836 eur.

Online žiadosť o hypotéku

Znížiť si úrok, a tým aj mesačnú splátku na novom úvere na bývanie možno aj prostredníctvom vyplnenia žiadosti o hypotéku online resp. prostredníctvom bankovej aplikácie. K digitálnym riešeniam sa v tomto smere podľa prieskumu 365.bank prikláňa štvrtina populácie.

„Vďaka digitálnej žiadosti o hypotéku sa úvodná časť celého procesu zrýchli, zjednoduší, je menej nákladná a žiadateľ príde na pobočku doriešiť len záležitosti, pri ktorých je z hľadiska legislatívy nevyhnutná jeho osobná účasť. Okrem toho možno nižší úrok získať aj aktívnym využívaním účtu v banke, z ktorého sa bude splácať hypotéka,“  objasňuje T. Barbarič.

Energeticky úsporné bývanie

Získať nižšiu úrokovú sadzbu na hypotéke je možné aj v prípade, že nehnuteľnosť patrí medzi energeticky úsporné budovy. V tomto prípade stačí k žiadosti doložiť energetický certifikát a klient dostáva dodatočnú zľavu z úrokovej sadzby.

V prieskume 365.bank pritom uviedla takmer polovica populácie, a až 67 % mladých ľudí vo veku od 18 do 29 rokov, že sa snažia žiť ekologicky. To znamená, že nemalá časť ľudí si práve týmto spôsobom môže prilepšiť v podobe zľavy z úrokovej sadzby, vďaka čomu ušetrí aj na mesačnej splátke.

Hypotéka s protivkladom

Ďalším zo spôsobov, ako za hypotéku platiť mesačne menej je situácia, kedy má klient vo svojom najbližšom okolí ľudí resp. rodinu, ktorí sú ochotní mu v tomto smere dopomôcť. Riešením môže byť hypotéka s protivkladom v podobe termínovaného vkladu resp. vkladov od viacerých rôznych majiteľov, ktorí prenesú do banky svoje aktuálne úspory. Vďaka tomu získa žiadateľ o hypotéku zľavu z úrokovej sadzby.

Výška zľavy je závislá od výšky úspor, pričom platí, že čím vyššie úspory klient do banky prinesie, tým vyššiu zľavu, a to až do výšky 2 % , môže získať. Podľa prieskumu 365.bank sa pritom približne tretina populácie spolieha na pomoc rodičov. Nie každý si ju však vie dovoliť napriamo, t. j. znížením výšky istiny, a tak môže byť hypotéka s protivkladom alternatívou. Takéto riešenie pripadá do úvahy nielen pri čerpaní nového úveru na bývanie, ale aj refinancovaní už existujúceho.

Súvisiace články:
Autor: Pr článok

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.Odporúčame z TIVI.sk

Odporúčame z TIVI.sk
Na snímke nezaradený poslanec NR SR Eduard Heger.
Foto
Ďalšie veľké meno: Pozrite, kto bude spolupracovať s Demokratmi a Jablkom! Heger nemôže byť spokojnejší
Mimoriadna situácia v meste na severe Slovenska: Pre výdatné zrážky hrozí nebezpečenstvo!
Russian tanks convoy on military maneuvers.
Rusi hlásia intenzívne boje v Záporožskej oblasti: Nepriateľ vyvíja neuveriteľné úsilie!
Barkolová na obrazovke zaujala čitateľa.
FotoVáš Tip
Najodvážnejšia moderátorka? Barkolovej prsia už-už vypadnú do kamery: Sezóna melónov v plnom prúde!
Torrential rain causing flood.
Alarmujúca situácia v obci na Považí: Prívalová vlna brala všetko! Strašné, čo napáchalo počasie
Filipíny: Očakáva sa výbuch sopky Mayon.
Sopka sa prebúdza a začína zúriť: Očakáva sa výbuch! Zábery naháňajú husiu kožu
Na snímke minister vnútra SR Ivan Šimko.
Rozruch okolo azylovej reformy EÚ: Ako hlasoval minister Šimko? Kollár jeho postoj ocenil
Hokejista David Pastrňák (88) z Bostonu Bruins sa teší z gólu so spoluhráčom Tylerom Bertuzzim počas zápasu.
Po smútku gejzír radosti: Pastrňák ukázal svoju princeznú s netradičným menom!
Iveta Malachovská sa rozhodla divákov spájať, nie rozdeľovať.
Malachovská oblieka dva kabáty: Zabuchne dvere v RTVS po 17 rokoch?!
Zranenia utrpeli štyri deti.
Foto
Šialenec dobodal v parku štyri deti, dve sú v kritickom stave: Kto to bol a aký mal motív?!
Obytnú budovu v meste Voronež zasiahol dron.
Aktualizované
Ruské mesto pod paľbou! Dron zasiahol obytnú bytovku: Útok zachytili na video
Túto zmenu si na Čaputovej ihneď všimnete: Po TRADIČNOM STYLINGU ani stopy, aha, aký módny tromf vytiahla!