Z vyjadrení polície prekvapivo vyplýva, že muž, ktorý list napísať, zrejme spáchal samovraždu. V liste odoslanom z Brna nebol podľa polície ostrý náboj. "Prípad výhražného listu s nábojom, ktorý bol odoslaný z Brna manželke pána Babiša, sme na základe výsledkov znaleckých skúmaní zabezpečených dôkazov objasnili. Môžeme tiež konštatovať, že nešlo o ostrý náboj, "uviedla polícia.
K objasneniu prípadu podľa nej významne pomohli informácie, ktoré získala pri preverovaní okolností samovraždy muža v minulých dňoch v Brne. Nikto iný podľa kriminalistov obdobný výhražný list nedostal.
Babiš týždeň pred druhým kolom prezidentských volieb zvolal tlačovú konferenciu. Na nej oznámil, že jeho manželka Monika dostala list s ostrou nábojnicou a anonymným odkazom plným urážok. Išlo podľa neho o zastrašovanie prezidentského kandidáta a jeho rodiny, ktoré nepatrí do slobodnej spoločnosti. Kvôli ďalším anonymným hrozbám neskôr zrušil kontaktnú kampaň.
Premiér Petr Fiala (ODS), ďalší politici vládnych strán i Babišov protikandidát Petr Pavel vyhrážky voči Babišovi a jeho rodine odsúdili. Vyzvali však súčasne šéfa ANO a bývalého premiéra, aby zmenil podľa nich konfrontačný a agresívny štýl svojej kampane.
Babiš v prezidentskej voľbe neuspel, vyhral Pavel, ktorý 9. marca nahradí v najvyššej ústavnej funkcii Miloša Zemana.