Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
25.11.2022 14:46 | Správy | Európa

33 rokov demokracie na Slovensku

Nedôvera občanov voči štátu, neistota v budúcnosť, korupcia či silnejúca polarizácia. Toto sú len niektoré z problémov, s ktorými občianska spoločnosť na Slovensku bojuje aj 33 rokov po Nežnej revolúcii.

Podľa prezidentky Zuzany Čaputovej sú napriek súčasnej nálade v spoločnosti, hodnoty pravdy a slobody u nás stále prítomné. Aby sme o tieto hodnoty neprišli, je dôležitá občianska angažovanosť, ale aj budovanie zodpovednosti v najmladších generáciách. Zhodli sa na tom odborníci v diskusii Vizionári – Opravári spoločnosti, ktorú organizovalo Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku spolu s Európskou investičnou bankou.

17. november vníma prezidentka Zuzana Čaputová ako pripomenutie dôležitého historického zlomu, ktorý vytvoril predpoklady, aby sme fungovali v slobodnej a v demokratickej krajine. „Demokracia však nefunguje automaticky. Vyžaduje si neustálu angažovanosť. Myslím si, že hodnoty novembra sú stále prítomné v časti spoločnosti. Akurát to nie je tá časť spoločnosti, ktorú je výrazne počuť, je agresívna a kričí,“ hovorí Zuzana Čaputová a dodáva, že slušnosť nie je slabosť čo potvrdzujú mnohí Slováci, ktorí držia spoločnosť stále v demokratickej podobe.

Jedným z dôvodov, prečo sa demokracia na Slovensku otriasa sú hodnoty, ktoré veľká časť spoločnosti vyznáva. „Slovenské hodnoty sú do veľkej miery materiálne, a tak vnímame aj samotnú Európsku úniu. Finančné prostriedky, ktoré nám dáva berieme ako samozrejmosť, prehliadame však, že nám dáva predovšetkým možnosť slobodne žiť, podnikať, cestovať a jednoducho byť šťastnými,“ vysvetľuje Vladimír Šucha, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Otvoriť galériu
33 rokov demokracie na Slovensku
Zdroj: Európska únia

Novinár Henrich Krejča hovorí, že aj keď si to neuvedomujeme a vnímame predovšetkým to negatívne, slovenská spoločnosť prežíva najšťastnejších 30 rokov vo svojej histórii. Podľa neho však u nás aj vplyvom sociálnych sietí narastá extrémizmus, ktorý demokraciu ohrozuje. „Pri sociálnych sieťach sa stala chyba hneď na začiatku a to tá, že nemajú pravidlá,“ hovorí Krejča a dodáva, že sociálne siete musia dostať pravidlá a hranice, pretože ovplyvňujú mladých ľudí a veľmi často šíria klamstvá, ktoré sú nebezpečenstvom pre našu spoločnosť.

V otázke formovania mladých generácií vníma silnejúcu pozíciu tretieho sektora aj Andrea Cox, riaditeľka digiQ. „Nemáme čas čakať, kým štát pripraví vzdelávacie reformy. My musíme v školách zabrať teraz a formovať digitálnu gramotnosť u mladých ľudí hneď. Školy spolupracovať chcú a my to musíme využiť,“ dodáva.

Iniciatíva Slovak Global Network realizovala prieskum národných hodnôt, podľa ktorého je férovosť, čestnosť a rešpekt na chvoste našich hodnôt. „Ľudia majú materiálne priority nadradené nad vzdelaním. Mladých ľudí neučíme ako byť šťastnými, nemajú tzv. mäkké zručnosti a tí starší sú zase unavení alebo jednoducho o občiansku spoločnosť nemajú záujem. A to je problém, pretože táto skupina ľudí môže byť ľahko ovplyvnená populistami,“ vysvetľuje Adrián Vyčítal zo Slovak Global Network.

Ján Košturiak, prezident INOVATO vníma, že okrem materiálnej chudoby, ktorá istú časť spoločnosti neobchádza, nás ohrozuje aj duševná chudoba. „Krajina je taká, akí sme my. Reflektuje to ako konáme, ako sa správame voči druhým a je len v našich rukách či to zmeníme. Odkazom novembra je, že máme šancu talenty, s ktorými sme sa narodili rozmnožovať a môžeme si byť istí, že nás už nikto nebude posudzovať podľa červenej knižky,“ dodáva Ján Košturiak a hovorí, že by sme mali mať otvorené oči, preukazovať empatiu, vnímať čo potrebujú ľudia okolo nás a byť jeden k druhému bližší.

Viac k téme:
Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: www.europa.sk

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou News and Media Holding, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Odporúčame z TIVI.sk

Marek Madro, psychológ z online poradne IPčko
Psychológ vysvetľuje: Prečo je riziko samovrážd v dedinách vyššie! V čom robíme chybu?
Ukrajinská vlajka nad mestom Charkov.
Američanka s ruským občianstvom pred súdom: Podozrenie z vlastizrady! Aha, čo urobila pre Ukrajinu
Na snímke ruský prezident Vladimir Putin a vietnamský prezident To Lam.
Úspešné ťaženie Vladimira Putina: USA zúri! Po strete s hlavou štátu podpísal významné dohody
(ilustračné foto)
Aktualizované
Obrovská investícia! Závod v Šuranoch dostane od štátu pomoc vo výške 214 miliónov eur
(ilustračné foto )
Nezvyčajné prvenstvo: Zákon nariadi vyvesiť v triedach 10 biblických prikázaní!
Andrea Vlčeková (35) mala s exmanželom spory o majetok.
Exmanželku († 35) mal zabiť a rozpustiť v kyseline: Súd skončil dokazovanie v kauze, ktorá otriasla Slovenskom
Penta Real Estate pripravuje expanziu nákupného centra Bory Mall.
Bory Mall zväčší svoje priestory: Pribudnú parkovacie miesta a ďalšia atraktívna novinka
Foto
Ukrajinská hviezda pobúrila pred zápasom so Slovenskom celý národ: Milostný odkaz do Moskvy!
Podľa predstaviteľov si EÚ vyhradzuje právo prijať príslušné protiopatrenia (ilustračné foto).
Ďalšie sankcie na ruských pleciach: EÚ stanovila jasný cieľ! Dotkne sa to aj lukratívneho sektoru
Na snímke nezaradený poslanec NR SR Richard Raši.
Richard Raši: Od augusta začne nová éra! Čoho sa týka?
Šéfka rezortu kultúry chystá razantné kroky.
Aktualizované
Šimkovičová: Zákon o STVR má posilniť verejnoprávny charakter inštitúcie
Stano je s dcérou kvôli kariére málo.
Foto
Rana pre Stana Lobotku: Ohrozí jeho výkon strach o CHORÚ dcérku?! Mama Daniela prehovorila