Nedeľa 29. 1.
Gašpar
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
10.11.2022 13:44 | Správy

Dobrá alebo zlá? Slováci hodnotili Nežnú revolúciu: Jej kritikov čosi spája, nie je to pozitívne

Nežnú revolúciu hodnotí prevažne priaznivo 48 percent ľudí na Slovensku. Rovnako kladne ako záporne ju vníma viac ako štvrtina (29 percent) a negatívne ju vníma 15 percent. Osem percent opýtaných nevie zaujať k tejto udalosti stanovisko.

Vyplýva to z prieskumu Inštitútu pre verejné otázky (IVO). Zber dát realizovala agentúra Focus v dňoch 4. až 14. augusta formou osobného dopytovania na reprezentatívnej vzorke 1212 respondentov. TASR o tom informoval Ján Bartoš z IVO.

"Skutočnosť, že od roku 2014 podiel ľudí s priaznivým postojom k Nežnej revolúcii po prvý raz klesol pod 50 percent, odráža mimoriadne nepriaznivú spoločensko-politickú klímu na Slovensku, spôsobenú kumuláciou viacerých negatívnych trendov a udalostí, zhoršenou sociálnou situáciou obyvateľstva, krízou na politickej scéne, ako aj intenzívnym pôsobením konšpiračných sietí a antisystémových posolstiev z domácich i zahraničných zdrojov," komentovala Zora Bútorová z IVO.

Priaznivejší postoj k Novembru 1989 zaujali ľudia s vyšším vzdelaním, najmä vysokoškolským, ako aj ľudia vykonávajúci kvalifikovanú duševnú prácu. Opačný postoj mali ľudia so základným a učňovským vzdelaním bez maturity, nekvalifikovaní manuálni pracovníci, nezamestnaní a dôchodcovia.

Kladné hodnotenie Nežnej revolúcie prevažovalo oproti zápornému vo všetkých vekových skupinách, najvýraznejšie medzi najmladšími respondentmi (18 až 24 a 25 až 34 rokov), ktorých príslušníci sa už narodili do ponovembrových pomerov.


Zároveň sa vyznačujú mimoriadne vysokou neschopnosťou zaujať hodnotiace stanovisko. Ľudia patriaci do najvyšších dvoch vekových skupín (65 až 74 rokov, 75 a viac rokov), ktorí prežili minimálne tri desaťročia v podmienkach bývalého režimu, sú voči Nežnej revolúcii najkritickejší. Negatívne ju hodnotí približne tretina z nich.

Názory ovplyvnili aj politické preferencie. Pozitívne hodnotenie malo výraznú nadpolovičnú prevahu u priaznivcov PS, SaS, ako aj KDH, Sme rodina a OĽANO. Z opozičných strán Nežnú revolúciu najkritickejšie hodnotia prívrženci Smeru-SD, u ktorých je pozitívne hodnotenie zriedkavejšie ako negatívne. V porovnaní s nimi prívrženci Republiky a najmä Hlasu-SD nachádzajú na Nežnej revolúcii o čosi viac pozitívneho a menej negatívneho.

Ľudia s pozitívnym vzťahom k Novembru 1989 sa vyznačujú silnejšou podporou princípov liberálnej demokracie - uprednostňovanie systému parlamentnej demokracie, rešpekt k právam menšín, odmietanie autoritárskeho vodcovstva, viera v možnosť ovplyvniť prostredníctvom volieb situáciu v spoločnosti.

Je medzi nimi viac zástancov členstva SR v EÚ a NATO, ako aj ľudí stojacich na strane Ukrajiny, brániacej sa pred ruským agresorom. Inklinujú častejšie k liberálnej orientácii. Vyznačujú sa vyššou spokojnosťou s osobným životom, ako aj lepším zdravotným stavom. Je medzi nimi významne viac zaočkovaných proti COVID-19.

 

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Foto
Horskí záchranári opäť úradovali: Pri zostupe z Hrebienka pomáhali viacerým turistom
Autobus po páde z mosta explodoval: Na mieste je najmenej 40 mŕtvych, ich telá sú na nepoznanie
O termíne predčasných parlamentných volieb sa má rozhodnúť v utorok: Na programe sú tiež viaceré zmeny
Rozmyslel si to? Pápež František objasnil svoje nedávne vyjadrenie o homosexualite
Váš Tip
Na detských ihriskách v bratislavskej Petržalke sa rozmohol nešvár: Toto robia rodičia a myslia si, že je to v poriadku!
Zelenskyj je proti účasti ruských športovcov na olympiáde v Paríži: Ukrajina spustí medzinárodnú kampaň
Foto
Nový Zéland zasiahli smrtiace záplavy: Nemilosrdný živel si vypýtal daň na životoch
Foto
Irán prežil krutú noc: Po útoku na územie krajiny prišlo zemetrasenie, vyžiadalo si životy
Izraelská vláda podnikla po posledných útokoch prvé opatrenie: A to nie je všetko
Čo sa to tam deje?! Niekto zaútočil na územie Iránu: Rýchla reakcia dronov
Foto
Česko má nového prezidenta! Pavel získal rekordný počet hlasov: 3 veci, ktoré rozhodli v jeho prospech
Foto
Eva Máziková v úprimnom rozhovore: Hejterov si musíte zaslúžiť! Viem, kedy treba byť ticho