Nedeľa 25. 9.
Vladislav
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
23.09.2022 07:45 | Tip od Vás | Slovensko
Váš Tip

Také niečo sa stalo prvýkrát v histórii Slovenska: Čo spravili s riekou Rudava?

Bratislavské regionálne ochranárske združenie (BROZ) po piatich rokoch ukončuje revitalizačné práce na dolnom toku rieky Rudava.

Práce pozostávali z odstránenia brehového opevnenia a obnovy pôvodného meandrujúceho tvaru koryta rieky, čo sa udialo prvýkrát v histórii, na dĺžke 2,2 kilometra, čím sa dĺžka rieky v tomto úseku predĺžila o 180 metrov. Informovala o tom v tlačovej správe z BROZ Ľudmila Činovská.

Fotogaléria
4
fotiek v galérii

Slovensko sa vstupom do EÚ zaviazalo zlepšiť ekologický stav vodných tokov, avšak doteraz sa žiaden projekt nezrealizoval, aj preto bola revitalizácia Rudavy unikátna. „Pevne veríme že vyšlapanie tejto náročnej cesty revitalizácie rieky Rudava nepomôže len rieke Rudave samotnej, ale naštartuje a spriechodní cestu pre ďalšie vodné revitalizácie na Slovensku, príprava pomohla odhaliť administratívne prekážky v legislatíve týkajúce sa revitalizácie vodných tokov. Tie budeme musieť odstrániť, ak chceme pokračovať vo zvyšovaní kvality životného prostredia a zadržiavaní vody v krajine," povedal z BROZ Andrej Devečka.

„Stav vodných tokov je dlhodobo v nevyhovujúcom stave. V súlade so záväzkami Slovenska, ktoré vyplývajú z implementácie Rámcovej smernice o vodách máme povinnosť zlepšovať ekologický stav vodných tokov. Revitalizácia rieky Rudava predstavuje jedinečnú aktivitu, ktorej výsledky budú mimoriadne cenné aj pri plánovaní ďalších revitalizácií na Slovensku. Realizované opatrenia obnovia na Rudave prirodzenú dynamiku a riečne procesy, ktoré sú základným predpokladom pre úspešné revitalizácie tokov", uviedla generálna riaditeľka Výskumného ústavu vodného hospodárstva Katarína Holubová.

Cieľom projektu bola obnova prirodzenej riečnej dynamiky a zlepšenie vodozádržnej funkcie toku a odstránenie migračnej bariéry pre ryby. Korytotvorné procesy, ktoré sú spustené oslobodením rieky od jej betónových mantinelov, sú na toku viditeľné už teraz. Proces napomôžu k prinavráteniu koryta rieky do jej prirodzeného stavu, čo obnoví podmienky pre výskyt druhov, pre ktoré bolo vybetónované koryto nehostinným prostredím.

V 70. rokoch bola viac ako polovica z dĺžky koryta Rudavy napriamená a koryto vystužené betónovými panelmi, betón mal zabrániť prirodzenému vývoju rieky. Takýto tok vytvára migračnú bariéru pre ryby, pretože prúdiaca vody neposkytuje útočisko, či miesto na oddych. Vybetónované koryto napomáha rýchlejšiemu odtoku vody z územia a zabraňuje priesaku vôd do nižších vrstiev pôdy. Odvodňovanie krajiny, ktoré malo v minulosti význam pre rozvoj poľnohospodárstva, je pri súčasných dopadoch zmeny klímy naopak nežiaduce.

Revitalizácia bola aktivita medzinárodného Interreg projektu „Alpsko-karpatský riečny koridor“. Vedúcim partnerom projektu je rakúsky národný park Donau-Auen a na slovenskej strane na ňom okrem BROZ spolupracovala aj Štátna ochrana prírody SR.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: SITA

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Čísla obetí stále rastú: Po nehode člna našli už takmer sto tiel, sú medzi nimi aj deti
Referendá na Ukrajine ešte neskončili, no Rusko už chystá rokovanie o anexii okupovaných území
Čína podporuje riešenie konfliktu na Ukrajine mierovou cestou: Krajiny požiadala o jedno
Šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov obvinil Spojené štáty: Zahrávajú sa s ohňom
Napätie v Japonskom mori eskaluje, Severná Kórea prilieva do ohňa: Toto urobila najnovšie
Foto
Dano Dangl žne v televízii úspech a priznáva, že je ho veľa: Peniaze ma nikdy nemotivovali
Práve pre toto nie je bezpečné prevážať nadrozmerný náklad! Vodič môže byť rád, že žije
Útočník Calgary Ružička o podpise nového kontraktu: Mal plán B?
Foto
Ady Hajdu v otvorenom rozhovore: Keď sme veci riešili v krčme, ten najsprostejší bol ticho!
Trnavou otriasla silná detonácia: Z domu zostali ruiny, starček bojuje o život!
Nečakané výsledky prieskumu: Kto by vyhral voľby? Zarážajúci prepad SaS!
Poblili by sa o neho tisícky žien, ale on je verný len jednej: Komu patrí srdce filmového Wolverina?