Štvrtok 11. 8.
Zuzana
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
01.07.2022 09:05 | Správy | Domáce správy
Foto

Pred 30 rokmi vznikla posledná federálna vláda na čele s Jánom Stráským: Pred Európou obhajoval rozdelenie

Hoci v aktívnej politike strávil len približne desať rokov, bol to práve český ekonóm a politik Jan Stráský, ktorý viedol Československo v posledných týždňoch i mesiacoch jeho existencie.

V druhej polovici roku 1992 bol posledným predsedom vlády Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky (ČSFR) a po rezignácii Václava Havla z postu československého prezidenta vykonával od 20. júla do konca roku 1992 aj právomoci hlavy štátu.

Nenásilné rozdelenie Československa - aj to je jedna z výrazných zásluh poslednej federálnej vlády Jana Stráského. V sobotu 2. júla uplynie 30 rokov, odkedy začala úradovať.

Na čelo československej vlády sa postavil Jan Stráský po parlamentných voľbách, ktoré sa konali v júni 1992. Vládny kabinet pôsobil od 2. júla 1992 do 31. decembra 1992 a mal desať členov. Volebný víťaz v Českej republike - Občianska demokratická strana (ODS) - delegovala do vlády štyroch zástupcov. Víťaz júnových parlamentných volieb na Slovensku - Hnutie za demokratické Slovensko (HZDS) - piatich členov a jedno kreslo obsadila Kresťanská a demokratická únia - Československá strana lidová (KDU-ČSL).

Otvoriť galériu

Slovensko vo vláde Jana Stráského zastupovali Rudolf Filkus, bol prvým podpredsedom a ministrom kontroly, Milan Čič, zastával post vicepremiéra a predsedu Federálneho úradu pre hospodársku súťaž, Jaroslav Kubečka, viedol ministerstvo hospodárstva a súčasne bol poverený riadením ministerstva pre strategické plánovanie, Jozef Moravčík, stál na čele diplomacie a Imrich Andrejčák, zastával post československého ministra obrany.

V jednom z rozhovorov posledný federálny premiér Jan Stráský povedal, že jeho úlohou na poste predsedu vlády bolo obhájiť rozdelenie krajiny pred Európou, ubezpečiť európskych štátnikov, že "sa nemusia báť, že sa nedohovoríme".

Federálna vláda mala pripraviť a navrhnúť podmienky hladkého fungovania dvoch zvrchovaných štátov s medzinárodnou právnou subjektivitou. Súčasťou programového vyhlásenia bola aj výrazná redukcia počtu a veľkosti ústredných orgánov štátnej správy, presun kompetencií zrušených a redukovaných orgánov na zostávajúce a presun dohodnutých kompetencií na orgány republík.

Ústavný zákon o zániku Českej a Slovenskej Federatívnej republiky (ČSFR) schválilo Federálne zhromaždenie ČSFR 25. novembra 1992, podľa ktorého mala federácia zaniknúť o polnoci 31. decembra 1992.

Pokojné rozdelenie Československa v búrlivej dobe po skončení studenej vojny označujú mnohí politici i historici za unikát. I preto dostalo pomenovanie "zamatový rozvod" (Velvet Divorce, pozn. TASR). Totiž väčšina z viac ako desiatky nových európskych krajín, ktoré vznikli, či už na území bývalého Sovietskeho zväzu alebo bývalej Juhoslávie, zaplatili za svoju nezávislosť krviprelievaním.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Pohár trpezlivosti pretiekol! Veľký cyklistický talent nečakaným krokom všetkých zaskočil
Česko bude mať druhý vrtuľník s krvou na palube, raneným zvýši šancu na prežitie
Z rieky Odra vylovili päť ton uhynutých rýb, panujú obavy z kontaminácie
Pravda vyplávala: Gerard Piqué vymenil Shakiru za mladú žabku! Zarážajúce, ako sa správa dospelý chlap
Ostreľovanie poškodilo dôležité prístroje v záporožskej elektrárni: Zelenskyj varuje pred ďalším Černobyľom!
Futbaloví fanúšikovia majú dôvod na radosť: V Košiciach sa s určitosťou bude hrať skupina európskej súťaže
Pre strach z reakcie manželky trpel v bolestiach: Pikantné odhalenie v nemocnici! Budete sa červenať
Policajti sa snažili rebríkom dostať na dvor domu, vtom prišiel majiteľ: Tým, čo urobil, ich totálne zahanbil
Rusko a Ukrajina sa opäť obviňujú z útokov na záporožskú elektráreň: Máme sa obávať?!
V Nemecku došlo k hrozivej nehode na horskej dráhe: Zranené sú desiatky ľudí
Kapitána Ajaxu Amsterdam prepadli pred vlastným domom: Zlodejom nič nedaroval!
Princ George má prvé nápadníčky: Milé pozvanie od malej slečny! Dojemné, ako reagovala Kate