Nedeľa 26. 6.
Adriána
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
11.06.2022 19:18 | Správy

Ministerstvo životného prostredia víta návrh o turistických trasách: Má však pár nedostatkov, aké sú to?

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR víta návrh zákona o turistických trasách.

Zároveň však upozorňuje na to, že návrh obsahuje niekoľko nedostatkov, ktoré bude nutné odstrániť. Pre TASR to uviedlo tlačové oddelenie MŽP s tým, že predkladateľom zákona bude adresovať svoje odporúčania.

Za pozitívum považuje rezort zavedenie registra turistických trás, stanovenie práv a povinností, ktoré súvisia so zriaďovaním, vyznačovaním a využívaním turistických trás a so starostlivosťou a ochranou značenia. Predpokladá tak pozitívny dosah na kvalitu turistickej infraštruktúry.

Ministerstvo vníma kladne aj zavedenie inštitútu sprievodcu prírodného turizmu. "Činnosť sprievodcu prírodného turizmu bude môcť v zmysle návrhu zákona vykonávať fyzická osoba, ktorá má platné osvedčenie o odbornej spôsobilosti na výkon činnosti sprievodcu prírodného turizmu, vydané Štátnou ochranou prírody SR," priblížilo. Sprievodcovia by podľa MŽP mohli na základe výnimky orgánu ochrany prírody sprevádzať návštevníkov v chránených územiach aj mimo turistických chodníkov za stanovených podmienok, a to aj na územiach s piatym stupňom ochrany.

"Sporný je bod, ktorý ponecháva horským sprievodcom monopol na sprevádzanie osôb na turistických trasách vo všetkých horských oblastiach. Horskými oblasťami sú pritom aj všetky národné parky s výnimkou Národného parku Slovenský kras," poukazuje ministerstvo.

Pokračuje, že návrh naviac umožňuje uložiť sankciu za to, že osoba sprevádza v takomto území bez osvedčenia horského sprievodcu. Pri tom sprevádzanie podľa MŽP nemusí byť zárobkovou činnosťou a môže ho vykonávať napríklad aj zamestnanec organizácie ochrany prírody v rámci envirovýchovy detí.

Envirorezort odporúča sprecizovať konanie o zápise turistických trás do registra. "Návrh zákona nejednoznačne definuje, za akých podmienok a koho možno určiť ako správcu turistickej trasy, resp. vykonať zápis samotnej turistickej trasy do registra," skonštatoval. Potrebné je zadefinovať turistické trasy z pohľadu turistickej infraštruktúry a vybavenosti, ako mosty, lavice, turistické prístrešky.

MŽP tiež upozorňuje, že v rámci Tatranského národného parku a Pieninského národného parku je používaný iný typ smerovníkov, ako je uvedený v prílohe návrhu zákona. To by znamenalo, že sa budú musieť vymeniť, čo bude predstavovať zvýšené náklady pre správy národných parkov.

Návrh predpokladá, že správcom štátneho registra turistických informačných miest smerovníkov a trás by bolo ministerstvo školstva. V turistickom registri majú byť relevantné údaje o turistických trasách a majú byť prístupné verejnosti. Upravovať má turistické značkované trasy, proces a zodpovedné osoby za ich značkovanie, tiež ich práva a povinnosti. Návrh má upravovať aj práva a povinnosti turistov, správcov turistickej trasy, vlastníka, nájomcu a správcu pozemku, cez ktorý vedie turistická trasa. Má tiež riešiť financovanie trás a značenia i finančné náhrady.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Skupinová fáza domáceho EURO sa skončila: Sokolíci spoznali meno súpera v boji o MS
Foto
Luxusné sídlo Pogbu bude mať nového majiteľa: Hlavným záujemcom Haaland
Slovenské hokejbalistky si zahrajú o medaily! Kanadský trapas pri hymne hravo vyriešili
Foto
Prekrásna novinka: Očarujúca moderátorka Soňa Skoncová prekvapila mimoriadnou správou
Sulík reaguje na Matovičovo kvázi ospravedlnenie: Igor berie každú kritiku osobne, toto urobíme teraz
Foto
Obrovská katastrofa v Afganistane má dohru: Taliban sa snažil zneužívať humanitárnu pomoc? Teraz vysvetľuje
Nešťastné pristátie parašutistu: Z týchto záberov vám bude behať mráz po chrbte!
Horskí záchranári mali plné ruky práce: Vo Vysokých Tatrách sa toho dialo šialene veľa
Foto
Stretne sa opäť s bývalým trénerom? Ronaldo by mohol zamieriť do Talianska
Marek Fašiang o otcovských povinnostiach: Takto sa stará o malú princeznú, jednu vec má na pleciach jedine on!
AktualizovanéFoto
Rusko poskytne Bielorusku rakety, ktoré môžu niesť jadrové zbrane: Čo tým Putin zamýšľa?
V obci Plavnica na východnom Slovensku začal unikať plyn: Udalosť postavila hasičov do pozoru