Utorok 9. 8.
Ľubomíra
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
19.05.2022 19:00 | Tip od Vás | Slovensko
Váš Tip

V obklopení vykopáviek: Archeologický komplex v obci pri Poltári ponúka hľadanie stratených svetov

V dedinke Cinobaňa (okr. Poltár) sprístupnili novovybudovaný archeologický komplex, ktorého jednotlivé stanovištia prevedú návštevníka vývojom kyjatickej kultúry a interaktívny 3D model prinesie autentický zážitok pri hľadaní stratených svetov.

Náučná trasa vedúca archeologickým komplexom Cinobaňa - Jarčanisko - Strieborná nie je zameraná len na informačné tabule, ale aj na modernú a kreatívnu formu edukácie. „Reálne znázornenie archeologického sveta prináša väčší vizuálny zážitok pre návštevníka,“ uviedla Zuzana Jóbová z Rozvojovej agentúry BBSK s tým, že archeologický komplex a s ním spojený náučný chodník je jednou z foriem ako môže región Novohrad návštevníkom príťažlivo priblížiť svoju bohatú a v mnohom ešte tajomnú históriu.

Fotogaléria
7
fotiek v galérii

Cinobaňa sa v posledných rokoch preslávila najmä kyjatickou kultúrou, a to vďaka výskumu profesora Václava Furmánka, ktorý odôvodnil opodstatnenosť vyčlenenia kyjatickej kultúry z mladšej a neskorej doby bronzovej a preukázal genetickú nadväznosť oboch kultúr na keramickom materiáli z pohrebiska v Radzovciach, kde v súčasnosti prebieha archeologický výskum. Vďaka jeho prieskumom a záchranným akciám sa podarilo zachytiť viacero hradísk, sídlisk a pohrebísk tejto kultúry. Ako uviedol Jozef Stankoviansky z Art Archeology, jedinečnosť archeologických lokalít v katastri obce Cinobaňa bola hlavným podnetom k vytvoreniu tohto kreatívneho pamätníka.

„Návštevníkovi sme sa pokúsili priamo v teréne ponúknuť možnosť, detailnejšie a vizuálne atraktívne pomocou 3D modelov a nálezov z lokality, priblížiť život pod Striebornou v dávnych časoch,“ doplnil. Starosta Cinobane Jozef Melicher verí, že unikátne archeologisko, na ktoré prispela Rozvojová agentúra BBSK 6-tisíc eur, pomôže naštartovať cestovný ruch.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: © Nový Čas, den

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Jaroš si v Rusku zjednáva rešpekt: Naložil stokilovému súperovi, vyzliekol ho z dresu!
Facebook sa chystá zrušiť jednu z najznámejších funkcií: Koniec už o pár týždňov!
Obrovský záujem fanúšikov Slovana: Lístky na Olympiakos idú na dračku!
Pápež spomína na kardinála Tomka († 98) s úctou: Slová, ktoré zahrejú pri srdci
Koľko jemnosti sa ukrýva v traktoristovi: To snáď ani nie je možné, čo urobil s ihlou a niťou!
Podarí sa odstrániť riziko? Moskva chce, aby do záporožskej elektrárne prišli medzinárodní inšpektori
Používate už roky ten istý vankúš? Chyba: Odporné, na čom spávate! Zistite, či je čas kúpiť nový
SOŠV a mesto Liptovský Mikuláš prijali historické memorandum
Rusko pozastavilo inšpekcie zbrojných zariadení, podľa novej dohody START
Zomrela bývalá väzenkyňa († 98) z Auschwitzu: Smrť si ju našla na symbolickom mieste
Svetová banka odklepla ďalšiu finančnú injekciu pre Ukrajinu: Zmobilizuje poriadny balík
Kolíkovú škrie rozhodnutie generálnej prokuratúry: Otázky ohľadom strany ĽSNS, žiada vysvetlenie