Štvrtok 7. 7.
Oliver
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
13.05.2022 08:00 | Správy
Špeciálny projekt

Ktorá operácia očí je tá najsprávnejšia?

Medzi najdynamickejšie sa rozvíjajúce oblasti medicíny patrí mikrochirurgia oka.

Laserové operácie očí sú rýchlejšie, bezpečnejšie a komfortnejšie ako kedykoľvek v minulosti, čo každoročne oceňujú aj tisícky Slovákov. Ale aká operácia očí je tá najlepšia?

Na túto otázku sa pokúsime odpovedať v tomto článku. V ňom si porovnáme hĺbkové, ale aj povrchové metódy laserových operácií očí a vysvetlíme v súčasnosti najmodernejšie metódy, ktorými je možné sa dať operovať už aj u nás na Slovensku, napríklad v očnej klinike iClinic.

Vybrať iba jednu najlepšiu laserovú operáciu nie je možné

Určiť iba jednu najlepšiu operáciu očí sa nedá a my vám vysvetlíme prečo.

V súčasnosti existuje niekoľko metód laserových operácií, ktoré sú určené na odstránenie viacerých druhov ochorení očí a dioptrických chýb. Pri každej operačnej metóde a v každej očnej klinike môže byť pri operácii použité iné zariadenie, iný laser od rôznych výrobcov.

Čo sa však porovnať dá, sú metódy, ktoré sa využívajú pre korekciu dioptrických chýb podľa samotného postupu laserovej operácie, a to sú metódy povrchové a hĺbkové prvej, druhej a tretej generácie.

Otvoriť galériu

Hĺbkové metódy operácie očí stoja viac, ale oplatia sa

Podstatou opravy dioptrií prostredníctvom laserovej operácie je zmena zakrivenia a hrúbky rohovky tak, aby človek po operácii nepociťoval žiadne obmedzenia vo videní. Vývoj laserových operácií očí súvisí aj s vývojom laserových technológií. V súčasnosti existujú už lasery tretej generácie, pričom každá ďalšia generácia bola na vyššej úrovni ako tá predchádzajúca.

Pri operáciách sa používajú femtosekundové lasery a excimerové lasery. Za pomoci excimerového lasera sa upravuje povrch rohovky, pričom femtolasery umožňujú vykonávať korekciu dioptrií vo vnútri rohovky. Vďaka tomu nedochádza k odstráneniu epitelu rohovky.

Prvá generácia laserových operácií očí

Do prevej generácie patria povrchové operačné metódy, ako sú napríklad PRK a LASEK. Pri nich sa najskôr mechanicky odstráni rohovkový epitel a potom sa excimerovým laserom rohovka vytvaruje do požadovanej formy a skoriguje sa dioptrická chyba oka. Tieto typy metód patria medzi tie najlacnejšie, pretože sa dnes radia už k tým zastaralým. Sú aj bolestivé a s väčším rizikom pooperačných komplikácií, ako aj s dlhším časom rekonvalescencie.

Druhá generácia

Druhú generáciu predstavuje hĺbková metóda s názvom LASIK, pri ktorej sa používajú oba lasery – femtosekundový aj excimerový. Obidva druhy laserov využíva aj modernejšia metóda Z-Lasik Z 3D. Tá je považovaná za najrýchlejšiu, najpresnejšiu a najjemnejšiu femtolaserovú operáciu súčasnosti, ktorá je určená na korekciu ďalekozrakosti, krátkozrakosti a astigmatizmu.

Tretia generácia

Vďaka špičkovej metóde ReLEx SMILE 3D je dnes možné odstrániť krátkozrakosť až do -10 dioptrií a astigmatizmus do 5 cylindrov, a to bez rezu a pálenia rohovky excimerom. Pri tejto metóde sa využíva femtosekuundový laser VISUMAX 500 od nemeckej spoločnosti Carl Zeiss. Korekcia oka sa robí iba vo vnútri rohovky, a preto nedochádza k narúšaniu jej prirodzených vlastností. Navyše sa týmto postupom minimalizuje riziko vzniku syndrómu suchého oka, nadmerného slzenia, zápalu očí a podobne. Operácia je bezbolestná, prebieha iba v lokálnej anestézii a vďaka výrazne kratšiemu času hojenia sa môžete do svojho bežného života vrátiť takmer okamžite.

Otvoriť galériu
Zdroj: iClinic

Keď sú okuliare na čítanie minulosťou

Iným druhom laserovej operácie očí je metóda s názvom PRELEX. Tá sa používa na korekciu presbyopie, ktorá sa prejavuje tým, že neviete zaostriť na blízke predmety, alebo prečítať si text v novinách či na displeji mobilného telefónu. Dôvod je ten, že vaša šošovka vekom stratila schopnosť akomodácie. Riešením je jej výmena za novú – umelú. Operáciou sa pacientovi voperuje umelá multifokálna alebo trifokálna šošovka, ktorá okrem presbyopie odstráni aj problémy s videním na stredné či ďaleké vzdialenosti a eliminuje tiež riziko vzniku šedého zákalu.

Podľa čoho sa rozhodovať pri operácii očí?

Na začiatku odporúčame poradiť sa s odborníkom – oftalmológom v nejakej špičkovej očnej klinike, akou je napríklad očná klinika iClinic. Pacientom poskytuje zdravotnú starostlivosť aktuálne už v 5-tich pobočkách na Slovensku: v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach, Skalici a Šamoríne. Vo svojej pobočke v Banskej Bystrici má, okrem iného, zriadené aj špičkové pracovisko na špecializovanú liečbu glaukómu. Vo všetkých jej pobočkách v súčasnosti pracuje 26 špičkových lekárov s dlhoročnou praxou, dôkazom čoho je aj ich členstvo v odborných zahraničných spoločnostiach. Ročne spolu zoperujú vyše 23 500 pacientov. Pri svojej práci využívajú najmodernejšie technológie súčasnosti od renomovaných spoločností, akými sú nemecký Carl Zeiss, švajčiarsky Ziemer či americký Alcon. Tieto atribúty robia z iClinic najväčšiu a najkomplexnejšiu súkromnú očnú kliniku na Slovensku.

Doprajte si kvalitu teraz v dočasne zníženej cene

Zovšadiaľ sa na nás valia informácie o zdražovaní. V očnej klinike iClinic však zlacňujú. Vybrané operačné metódy môžete mať teraz iba za polovičné ceny. A ak podstúpite operáciu oboch očí do 31. 5. 2022, získate k tomu naviac ešte dodatočnú zľavu 100 €. Viac informácií k tejto časovo limitovanej zľave nájdete na www.iclinic.sk/operacie-iba-za-polovicu.

 

Súvisiace články:
Autor: Špeciálny projekt

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

V najdlhšej etape môže zaútočiť aj Sagan: Ako to vidí Milan Dvorščík, bývalý rozhodca UCI
Foto
Adam Ďurica podľahol novej vášni: To je ale stroj! Budete mu závidieť
Týždenný plat najlepších futbalistov: Niektorí berú aj cez milión!
Foto
Sexica Chomisteková dráždi v Chorvátsku: V rajcovných plavkách ukázala takmer všetko
Kremeľ sa v reakcii na Borisa Johnsona nezdržal: On nás nemá rád, a my jeho tiež nie
Aktualizované
Je rozhodnuté: Odstúpi Boris Johnson z funkcie britského premiéra?
Foto
Talian Fognini sa obul do Nadala: Čo mu na Španielovi nesedí?
Razantné vyhlásenie nemeckej ministerky o pomoci Ukrajine: Nemôžeme drancovať vlastnú armádu!
Ruská loď, ktorá mala prevážať kradnuté obilie: Čo s ňou spravili Turci? Toto sa Zelenskému páčiť nebude
Váš Tip
Turisti majú oči na stopkách: Ďalšie výstražné tabuľky zo slovenskej prírody! Pri týchto sa aj začervenáte
OĽANO ešte nedostalo list s požiadavkami SaS: Nechcú sa dohodnúť, myslí si Naď
Šéf opozičných labouristov: Johnson musí odísť úplne! Drsný odkaz, odhodlaní sú k ráznemu kroku