Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
10.02.2022 08:00 | Správy
Špeciálny projekt

Nový variant Omikron: Čo o ňom vieme a ako sa pred ním chrániť?

Napriek tomu, že Európa len nedávno prekonala vlnu koronavírusu spôsobenú variantom Delta, celosvetovo aktuálne pozorujeme výrazné nárasty počtu infikovaných novým variantom SARS-CoV-2 koronavírusu, nazvaným Omikron. Variant sa rýchlo šíri a stáva sa dominantným.

Na vrchole omikronovej vlny odborníci očakávajú, že denný počet nových infekcií môže prekročiť rekordy z druhej a tretej vlny. Omikron však so sebou prináša aj dobrú správu. Podľa najnovších údajov totiž spôsobuje menej závažný priebeh ochorenia ako predošlé varianty.

Prvýkrát bol Omikron identifikovaný v novembri 2021 v Juhoafrickej republike, čo lekárom a vedcom umožnilo variant preskúmať, kým sa stal vo väčšine krajín dominantný. Vieme, že Omikron môže byť až trojnásobne viac infekčný ako predchádzajúce varianty. Vo svete takmer za jediný mesiac vzrástlo jeho zastúpenie medzi ostatnými variantmi z 10 na vyše 80 percent. V prípade nového variantu bolo totiž identifikovaných až 34 kľúčových mutácií, ktoré môžu spôsobiť ľahší prenos vírusu medzi osobami, je teda nákazlivejší ako predchádzajúce varianty a infikuje aj očkovaných a osoby, ktoré toto ochorenie prekonali. Odborníci ďalej upozorňujú, že nový variant spravidla postihuje skôr horné dýchacie cesty, preto je priebeh ochorenia miernejší.

Omikron hrozí aj očkovaným a prekonaným

Podľa niektorých zdrojov môže byť riziko opätovnej nákazy až 5-násobné. Okrem obavy z dopadov na zdravotníctvo sú teda na mieste obavy aj z významného spoločenského a hospodárskeho dosahu. Pre vysokú infekčnosť a rýchle šírenie vírusu sa prenášajúcim môže stať každý z nás, bez ohľadu na prekonanie ochorenia či očkovanie. Navyše sa objavilo aj viac prípadov príznakového priebehu ochorenia u detí.

Čo by sme mali robiť, aby sme sa pred Omikronom čo najlepšie ochránili?

Z hľadiska závažnosti infekcie sa nový variant Omikron prejavuje miernejším priebehom ochorenia. Máme teda nádej, že nemocnice nebudú opätovne zažívať nápor ako v predchádzajúcich vlnách. Vďaka značnému počtu prekonaných prípadov aj zaočkovaných osôb bude teda možné s vírusom bojovať aj v podmienkach mimo nemocnice.

Podľa dostupných údajov je významným poznatkom aj inkubačná doba. Prvé príznaky pri Omikrone nastupujú už v priebehu troch dní, teda podstatne skôr ako pri predošlých variantoch. Výhodu pri tomto variante preto majú, okrem najefektívnejších PCR testov, aj antigénové rýchlotesty, vrátane samotestovacích súprav. Keďže príznaky nastupujú rýchlejšie, zmysel má aj pravidelnejšie testovanie v domácnosti či na pracovisku. Okrem toho je naďalej nevyhnutné dodržiavanie opatrení, ktoré sa týkajú rozostupov, prekrytia dýchacích ciest a dezinfekcie rúk.

Antigénové rýchlotesty naberajú význam

Najnovšia vyhláška Úradu verejného zdravotníctva hovorí, že pre potvrdenie pozitivity  sa už nevyžaduje len výsledok PCR testu. Po novom je pozitivita osoby potvrdená aj výsledkom LAMP, antigénového a aj domáceho antigénového rýchlotestu, v prípade, že ho posúdi praktický lekár osoby. Úrad verejného zdravotníctva pristupuje k takémuto kroku pre očakávaný vysoký nárast pozitívne testovaných osôb a s tým spojený nápor na odberové miesta či laboratóriá.[1] Je preto opodstatnené v tejto vlne využiť  antigénové rýchlotesty a mať svoj zdravotný stav, tak isto zdravotný stav svojich blízkych pod kontrolou.

Antigénové rýchlotesty od spoločnosti ROCHE patria k najcitlivejším a najpresnejším na trhu a osvedčili sa pri všetkých predošlých variantoch. Boli vedecky overené a ich schopnosť zachytiť Omikron je rovnako vysoká, ako pri predošlých variantoch. Preto nám môžu výrazne pomôcť pri zabránení šírenia infekcie, aj keď tu máme nový a infekčnejší variant vírusu.

Ako použiť antigénový rýchlotest?

Samotestovanie môže byť jednou z ciest, ako si uľahčiť život a podchytiť ochorenie COVID-19 už v jeho zárodku. Test je vhodný pre všetky vekové kategórie – preto sa ním môže otestovať podľa potreby ktorýkoľvek člen rodiny. Nazálny antigénový rýchlotest SARS-CoV-2 od spoločnosti Roche si môžete zakúpiť v sieti lekární Dr. Max a BENU. Dostanete ho aj cez online predaj Dr. Max, cez internetovú lekáreň Pilulka, Moja lekáreň a tiež e-shop BENU lekárne.

Roche Slovensko s.r.o., Pribinova 19, 811 09 Bratislava, tel. 02/5263 8201, január 2022, MC-SK-00231


[1] VYHLÁŠKA Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia k izolácií osôb pozitívnych na ochorenie COVID-19 a karanténe osôb, ktoré prišli do úzkeho kontaktu s osobou pozitívnou na ochorenie COVID-19: https://www.minv.sk/swift_data/source/verejna_sprava/vestnik_vlady_sr_rok_2022/vyhlaska_7.pdf

Viac k téme:
Súvisiace články:
Autor: Špeciálny projekt

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Odporúčame z TIVI.sk


Dcéra mala s otcom vrúcny vzťah
Foto
Dcéra Laufera († 84): Prečo k otcovi nikoho nepustila?! Kým ležal v umelom spánku, mala ho izolovať
Raquel v kostýme jaskynnej ženy v snímke Milión rokov pred Kristom očarila Hollywood.
Foto
Dražba šiat hollywoodskej sexbomby († 82): Odpadnete, akú sumu za ne dali!
Slovenský hokejista Tomáš Tatar plánuje štartovať na májových MS.
Foto
Príde Tomáš Tatar na MS? Je oficiálne rozhodnuté!
Z nemocnice v Chán Júnis exhumovali už asi 200 tiel.
Úrady v Gaze odkrývajú zverstvá vojny: Z nemocnice exhumovali viac ako 200 tiel, bolestivé detaily
Seismograph with paper in action and earthquake - 3D Rendering
Príroda im stále pripomína svoju silu: Taiwan postihlo zemetrasenie s magnitúdou 6,3
Police officer standing guard over seized packages of drug
Obrovský úlovok v Karibskom mori: Armáda zadržala kvantum kokaínu, z tej váhy sa vám zatočí hlava
Situácia v okolí mesta je zložitá.
Napätie sa dá krájať! Rusi sa snažia preniknúť do Časiv Jaru: Šialené, koľko vojakov nasadili
Americký prezident Joe Biden a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Biden prisľúbil Zelenskému rýchlu pomoc: Má to háčik, v ceste stojí ešte jedno rozhodnutie
Uniforma vojaka NATO (ilustračná foto)
Tragédia počas vojenského cvičenia NATO: Zomrel španielsky vojak, zdrvujúci odkaz armády
(ilustračné foto).
Východ Líbye zasiahla piesočná búrka: Problém za problémom, krajina bola hore nohami
Foto
Internetová výzva skončila katastrofou: Dievča museli ratovať! Rodičia, toto deťom NIKDY nedovoľte
Majiteľ a hráč v jednej osobe - Jaromír Jágr.
V šatni Jágrovho Kladna to vrelo, odskákal si to kameraman: Choď s tým do prdele!