Streda 18. 5.
Viola
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip

Súd rozhodol v prípade odkaliska Poša: Postup Slovenskej inšpekcie životného prostredia bol zákonný

Krajský súd v Košiciach zamietol žalobu spoločnosti TP 2, ktorá napadla protokol z kontroly vykonanej Slovenskou inšpekciou životného prostredia (SIŽP).

Súd tak potvrdil správnosť postupu aj závery inšpekcie, podľa ktorých prevádzkovateľ odkaliska Poša v okrese Vranov nad Topľou vypúšťal odpadovú vodu do povrchového recipientu bez potrebného povolenia, čím porušil zákon o vodách. TASR o tom informovala SIŽP. Generálny riaditeľ SIŽP Ján Jenčo vníma rozsudok ako ďalšie veľké víťazstvo v prospech životného prostredia. „Som rád, že súdy potvrdili naše závery. Je to aj uznanie pre vysoko kvalitnú prácu inšpekcie. Vážim si to o to viac, že ide o náročný a dlhotrvajúci prípad, keď sme dokonca museli čeliť rôznym formám zastrašovania. Je naozaj nevyhnutné, aby si prevádzkovatelia zariadení znečisťujúcich životné prostredie uvedomili, že SIŽP nebude tolerovať porušovanie environmentálnej legislatívy,“ povedal.

Rozhodnutie súdu zatiaľ nie je právoplatné, právoplatnosť nadobudne doručením písomného rozsudku obom zúčastneným stranám. Hlavný štátny vodoochranný dozor začali v subjekte uvedenej spoločnosti vykonávať v júni 2020. Inšpektori SIŽP počas kontroly zistili, že povolenie na vypúšťanie odpadových vôd do povrchového recipientu stratilo platnosť na konci roka 2018. SIŽP preto prevádzkovateľovi odkaliska uložila povinnosť prijať opatrenia na odstránenie zisteného nedostatku. Prevádzkovateľ závery z kontroly napadol žalobou, Krajský súd ju zamietol v stredu (26. 1.). Podľa SIŽP tým potvrdil právny názor a závery vyslovené inšpektormi. „Tieto zistenia budú podkladom na ďalšie konanie SIŽP, príslušných orgánov štátnej správy starostlivosti o životné prostredie, ako aj orgánov činných v trestnom konaní,“ dodáva.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Obetavý Černák: Zabránil gólu, zápas s Floridou ale nedohral
Aktualizované
Žiadosť je oficiálne vonku: Švédsko a Fínsko spravili kľúčový krok, Stoltenberg to privítal
Vážna dopravná nehoda: Zrazil sa kamión s autobusom plným ľudí!
Ruské rakety blízko poľských hraníc: Silné explózie ohrozujú starobylé mesto
Desivé čísla z dát Európskej komisie: Ruská invázia nás zasiahne najviac z EÚ!
Vladimírovi Pčolinskému klepli po prstoch: Prvé slová o možnej väzbe! Ťažkú hlavu si z toho nerobí
Foto
Mladý talent Adam Sýkora absolvoval debut na MS proti Kanade: Vodičák som stihol pred MS, na vysvedčku boli aj dvojky
Novinka v Nitre pomôže ľuďom v núdzi: Na bezplatné potraviny bude mať nárok viac obyvateľov
Foto
Tomáš Bezdeda má konečne frajerku: Aha, akú mladú krásku zbalil!
Desivé obvinenie z Ukrajiny: Nahnali Rusi tisíce civilistov na také miesto?
Tampa vyhrala v prvom semifinále na ľade Floridy, Černák nedohral
Foto
Dizajnér ikonických šiat Marilyn Monroe pení: Kim Kardashian si zarobila na poriadny problém