Sobota 21. 5.
Zina
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip

Sčítanie obyvateľov na Zemplíne: Tieto okresné mestá sa najviac vyľudňujú!

Okresné mestá na Zemplíne sa vyľudňujú a starnú. Priemernej miere úbytku obyvateľstva v siedmich najväčších sídlach regiónu sa vymykajú len dolnozemplínske Sobrance a Trebišov, čo sú zároveň aj mestá s najmladšou populáciou. Vyplýva to z porovnania výsledkov sčítania obyvateľov, domov a bytov (SODB) za roky 2011 a 2021.

Percentuálne najvyšší úbytok obyvateľstva (12,4 percenta) za posledných desať rokov zaznamenalo mesto Medzilaborce, kde v roku 2011 žilo 6809 obyvateľov, aktuálne ich je 5965. Hranicu desiatich percent (10,5) v poklese populačnej krivky presiahlo aj centrum horného Zemplína. Kým pred desiatimi rokmi bolo Humenčanov 35.053, vlaňajšie SODB ich zaznamenalo 31.359. Tretím najvyľudnenejším mestom regiónu je Snina, kde sa počet obyvateľov znížil z 20.723 na 18.712, čo v percentuálnom vyjadrení predstavuje 9,7 percenta.

Viac ako osempercentný úbytok populácie evidujú mestá Vranov nad Topľou (8,6 percenta) a Michalovce (8,3 percenta). Počet Vranovčanov klesol z 23.250 v roku 2011 na vlaňajších 21.248, centrum dolného Zemplína obýva v súčasnosti 36.704 ľudí, pričom pred desaťročím ich bolo 40.027.

Mesto Trebišov evidovalo po SODB 2011 spolu 24.401 obyvateľov, minuloročné sčítanie hovorí o 23.213 Trebišovčanoch, miera úbytku obyvateľstva tak predstavuje hodnotu 4,9 percenta.

Len o 1,8 percenta poklesla za uplynulých desať rokov populačná krivka mesta Sobrance, kde sa počet obyvateľov znížil z 5981 na 5875.

Sobrance sú zároveň jediným spomedzi siedmich okresných miest v regióne, ktoré eviduje nárast percentuálneho podielu (o 0,6 percenta) obyvateľov v predproduktívnom veku (0 - 14 rokov). Ostatným sa znížilo percentuálne zastúpenie tejto skupiny obyvateľstva o jedno až dve percentá, najviac v Medzilaborciach.

Vyšší podiel detí v populácii než Sobrance (17,34 percenta) má Trebišov (19,88 percenta), ktorý je zároveň v rámci regiónu mestom s najnižším podielom (13 percent) obyvateľov v poproduktívnom veku (65 a viac). Sobrance sú v tomto parametri so 14,96 percenta tretie po Snine, kde majú seniori 14,5-percentné zastúpenie. Vysoký podiel detí a nízky seniorov v populácii robí z Trebišova a Sobraniec oproti slovenskému priemeru výrazne "mladšie" mestá, keďže vo vekovej skupine nula až 14 rokov je na Slovensku 15,9 percenta populácie, najstaršiu skupinu obyvateľov tvorí 17,1 percenta ľudí. "Najstarším" mestom na Zemplíne je Humenné, v percentuálnom vyjadrení má spomedzi všetkých siedmich miest najmenej detí (13,12 percenta) a najviac seniorov (17,75 percenta).

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Počet vodičov s alkoholom v krvi oproti minulému týždňu stúpa: Nárast nebezpečných prečinov
Foto
Pútavý prestup útočníka Slavie Praha: Splnil klauzulu o góloch a mieri k európskemu gigantovi
Partnerka Müllera o živote so spevákom: Aký je Richard v súkromí a kedy od neho radšej uteká inde?
Foto
Zelenskyj o členstve Ukrajiny v EÚ: Jednoznačné stanovisko a tvrdý odkaz francúzskemu prezidentovi Macronovi
Ústavný právnik Marek Domin: Viem si predstaviť zrušiť potrebu súhlasu NRSR so vzatím poslanca do väzby
Foto
Dievčatko má zriedkavú formu rakoviny: Strašné, čo si musí dieťa vytrpieť
Andres Ambühl vytvoril rekord šampionátov: Švajčiari uštedrili Kanade debakel
Matovič má jasno: Stopka na vydávanie poslancov do väzby?! Ako to vidia OĽANO a koaličné strany
Roztomilý vtáčik sa s príchodom na Slovensko oneskoril: Dažďovník vie počas letu spať, no ešte aj... To vás dorazí
Boris Valábik jedinou vetou zneistil sám seba: Mal by sa dať liečiť? V tomto sa považuje za divného
Stoltenberg hovoril s Erdoganom o rozširovaní NATO: Na jednej veci sa zhodujeme
Polícia v Malorke zatkla skupinku nemeckých turistov: Strašné, čo napáchali!