07.01.2022 15:36 | Šport | Šport mix

Paulínu Fialkovú obrali dva nepresné výstrely o útok na pódium, body tesne ušli sestre Ivone

Slovenská biatlonistka Paulína Fialková (29) obsadila 27. miesto v rýchlostných pretekoch SP v Oberhofe.

Tesne za bodovanými priečkami skončila Ivona Fialková, v šprinte obsadila 41. pozíciu.

Nórska biatlonistka Marte Olsbuová Röiselandová vyhrala piatkové rýchlostné preteky na 7,5 km v rámci 5. kola Svetového pohára.  Upevnila si miesto na čele celkového poradia i rýchlostných pretekov.

V nemeckom Oberhofe minula len jeden terč a do cieľa prišla v čase 23:30,1 minúty. O druhé miesto s mankom 7,1 sekundy sa podelili Bieloruska Hanna Solová a Francúzka Julie Simonová. Štvrtá finišovala Solovej krajanka Dinara Alimbekavová (+22,6 s). Z trojice slovenských reprezentantiek sa umiestnila najvyššie Paulína Fialková na 27. priečke.

Po problémoch organizátorov v prvej polovici týždňa zavítali v piatok do nemeckého strediska už zimné podmienky a teplota klesla pod -3°C. Na rozdiel od šprintu mužov ustalo pred ženskou súťažou husté sneženie i silný vietor, no na strelnici i tak panovali náročné podmienky.

Líderka celkového poradia Olsbuová Röiselandová vyštartovala ako tretia, no do cieľa prišla prvá. Na ležke síce netrafila jeden terč, stojku však vybielila bez problémov a aj v novom roku potvrdila rýchlu bežeckú formu. Hneď na úvod pretekov tak stanovila čas 23:30,1 min, ktorý už nikto neprekonal. Z jej súperiek sa dlho nedokázala žiadna priblížiť i vďaka horšej streľbe, najmä na stojke.

Najbližšie bola Solová, ktorá síce spravila dve chyby a po stojke strácala na líderku až 16,3 s, no v poslednom kole sa v jednom momente priblížila dokonca na päť sekúnd. Záver však mala lepší Nórka. Solovej výkon zopakovala presne na desatinu sekundy (+7,1) aj Simonová, i keď tá odbehla o trestné kolo menej. Na štvrté miesto tak odsunula Alimbekavovú a pokazila Bieloruskám pódiovú radosť. Piata bola o 0,5 s Nórka Ingrid Landmark Tandrevoldová, šiesta skončila Francúzska Anas Chevalierová-Bouchetová (+26,3 s).

Paulína Fialková mala výborný štart, po čistej a rýchlej ležke mala šiesty najlepší medzičas a aj na stojku prišla s výborným siedmym časom. Dva nesklopené terče ju však pripravili o najlepší výsledok v sezóne. Jej výkon stačil na 27. miesto (+1:20,7 min). Jej sestra Ivona minula na ležke jeden, na stojke dva terče a skončila 41. (+1:38,0), Mária Remeňová obsadila s jednou chybou 65. priečku (+2:26,6).

Šprint žien na 7,5 km:

1. Marte Olsbuová Röiselandová (Nór.) 23:30,1 min, (1 tr. kolo), 2. Hanna Solová (Biel.) +7,1 s (2) a Julia Simonová (Fr.) +7,1 (1), 4. Dzinara Alimbekavová (Biel.) +22,6 (2), 5. Ingrid Landmark Tandrevoldová (Nór.) +23,1 (1), 6. Anais Chevalierová-Bouchetová (Fr.) +26,3 (1), 7. Kristina Rezcovová (Rus.) +26,6 (2), 8. Mari Ederová (Fín.) +28,4 (1), 9. Hanna Öbergová (Švéd.) +33,5 (2), 10. Dorothea Wiererová (Tal.) +37,9 (1), ... 27. Paulína FIALKOVÁ +1:20,7 (2), 41. Ivona FIALKOVÁ +1:38,0 (3), 65. Mária REMEŇOVÁ (všetky SR) +2:26,6 (1)