Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
14.12.2021 13:37 | Správy | Domáce správy | Bratislava

Bratislavský región bojuje o eurofondy: Droba hovorí o nevyhnutnom riešení viacerých problémov

Bratislavský región je v poradí druhý s najrýchlejšou krivkou starnutia, patrí tiež k regiónom s najvyšším podielom všeobecných lekárov v dôchodkovom veku v SR.

Pribúdajú taktiež ľudia ohrození chudobou. Sociálne a zdravotné služby narážajú nielen na nedostatočnú kapacitu, ale aj limity zvyšovania kvality. Kraj preto vypracoval viaceré investičné projekty. Bez externých zdrojov ich zrealizovať nedokáže, bojuje preto o eurofondy.

Bratislavský kraj podotýka, že vývoj sociálnych služieb desaťročia nereagoval na demografické súvislosti. Chýbajú najmä špecializované zariadenia pre autistov, ľudí so stareckou demenciou či Alzheimerovou chorobou. "Súčasné tempo starnutia obyvateľstva kraja vyžaduje riešenia. Podobným problémom čelíme aj v oblasti dostupnosti zdravotnej starostlivosti," konštatuje predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba.

Kraj tak trápi modernizačný dlh a nedostatok zamestnancov pracujúcich v sociálnych a zdravotných službách. Výzvou regiónu sú tiež tzv. biele miesta. Týka sa to napríklad Záhoria či seneckého mikroregiónu, kde sa nevyhovujúca dostupnosť uvedených služieb prejavuje najviac.

Problémom je tiež pribúdanie ľudí ohrozených chudobou. V zadlženosti je región na druhej priečke, takmer 80 z 1000 obyvateľov je v exekúcii. Množstvu obyvateľov hrozí sociálne vylúčenie. Na území kraja žije takmer 19 percent ľudí bez domova z celkového počtu na Slovensku. Medzi ohrozené skupiny patria seniori, nízkopríjmoví pracujúci či Rómovia z marginalizovaných komunít.

Riešenie týchto problémov vidí Bratislavský kraj predovšetkým v deinštitucionalizácii zariadení sociálnych služieb a zriaďovaní komunitných sociálnych služieb poskytovaných v teréne, ambulantnou či pobytovou formou. Ide o krízové centrá, útulky, denné centrá, špecializované zariadenia, zariadenia podporovaného bývania či zariadenia pre seniorov. Zdôrazňuje tiež potrebu zvýšenia kapacít jaslí a škôlok, podporu nájomného bývania a sociálneho podnikania i modernizácie a doplnenie infraštruktúry ambulantnej starostlivosti v obciach vrátane podpory starostlivosti o duševné zdravie.

"Inklúzia je prospešná nielen pre tých najzraniteľnejších, ale aj pre nás. Dospelých aj deti učí trpezlivosti, empatii a dôvere," podotýka Barbora Lukáčová, riaditeľka odboru stratégie, územného rozvoja a riadenia projektov Úradu BSK. Žiadny z veľkých investičných projektov nedokáže kraj zrealizovať bez externých zdrojov. Požiadal preto Európsku komisiu, aby schválila presun alokácie na projekty vBratislavskom kraji.

Viac k téme:
Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou News and Media Holding, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Odporúčame z TIVI.sk


(ilustračné foto).
Kandidatúra na šéfa NATO: Vyhlásenie plánuje TENTO muž!
(ilustračné foto)
Kuriózna nehoda: Opitý mladík zvieral v ruke ježka! To bol len začiatok
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár (vpravo) a podpredseda vlády a minister zahraničných vecí Moldavskej republiky Mihai Popsoi
Slovensko podľa Blanára plne podporuje členstvo Moldavska v EÚ: Ponúkame i expertíznu pomoc
Refugees on a big rubber boat in the middle of the sea that require help. Sea with people in the water asking for help. Migrants crossing the sea
Desivý nález pobrežnej stráže: Hrozné, čo v mori objavili!
Na snímke podpredseda vlády SR a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba (nominant SNS)
Minister Taraba: Na vodárenské projekty samospráv pôjde z eurofondov 192 miliónov eur
Boris Nadeždin je dlhoročný kritik Kremľa.
Ruský politik Nadeždin sa vzdal mandátu: Zvláštne, čo za tým má byť!
Princ William prezradil na svoju mamu poriadnu pikošku.
Foto
Princ William vyzradil na Lady Dianu pikošku: Páčil sa jej TENTO oscarový herec! Povedal mu to rovno do očí
Polia plné fialovej nádhery si užila aj malá Šarlotka.
Foto
V Hubove sa začína samozber levandule: FOTO zachytáva neuveriteľnú nádheru! Príďte, kým nie je neskoro
Podpredseda NR SR Andrej Danko (SNS)
SNS chce regulovať sexuálnu výchovu na školách: Takto by vyzerala po novom
Zamestnankyňa skončila v rukách polície.
Desivé VIDEO z McDonaldu: Pracovníčka vyšla z prevádzky a začal sa boj o život!
Na prelomenie zákona potrebujú aj hlasy opozície.
Opozícia má výhrady k lex atentát: Tvrdí, že sa koalícia ponáhľa! Čo sa im nepáči?
Ilustračné foto
Hororový let z Egypta: Pilot počas riadenia zomrel! Nasledovali chvíle hrôzy