15.11.2021 22:47 | Šport | Futbal

Veľké prekvapenie! Taliani smerujú len do baráže o postup na MS, Švajčiarsko a Anglicko si vybojovali miestenku do Kataru

Futbalisti Švajčiarska a Anglicka si v pondelok zabezpečili postup na budúcoročné MS v Katare.

Švajčiari sa víťazstvom 4:0 nad Bulharskom dostali na prvé miesto v C-skupine pred Taliansko, ktoré iba remizovalo bez gólov v Severnom Írsku.

Angličania potvrdili prvú priečku v I-skupine suverénnym triumfom 10:0 v San Maríne, štyri góly dal Harry Kane.

Šampionát v Katare tak už pozná jedenásť istých účastníkov. Miestenku na MS si už predtým vybojovali z kvalifikácie Nemecko, Dánsko, Belgicko, Francúzsko, Chorvátsko, Španielsko, Srbsko a Brazília, na turnaji bude štartovať aj hostiteľská krajina. Dánsko malo do pondelka ako jediné v európskej kvalifikácii stopercentnú bilanciu, v pondelok však stratilo prvé body po prehre na pôde Škótska 0:2.

Taliani bojovali o postup na diaľku so Švajčiarskom a do Belfastu cestovali pri rovnosti bodov s imperatívom víťazstva. Európski šampióni však na ihrisku ostrovného súpera nedokázali skórovať ani raz a ich remízové zaváhanie využili Švajčiari.

Tí sa v Luzerne trápili s Bulharskom v prvom polčase v koncovke, ale po zmene strán rozhodli o ich očakávanom víťazstve 4:0 Noah Okafor, Ruben Vargas, Cedric Itten a Remo Freuler. Ďalšie dva zásahy Švajčiarom odoprel videorozhodca. "Squadra azzura" obsadila v tabuľke druhú priečku a bude hrať marcovú baráž o účasť v Katare.

V I-skupine si Angličania mohli dovoliť na ihrisku San Marína aj remizovať, ale pozíciu jasného favorita potvrdili vysokým víťazstvom 10:0 Už po štvrťhodine hry viedli v Serravalle dvojgólovým rozdielom, keď skóre otvoril hlavičkou po rohovom kope Harry Maguire a vlastný gól si dal Filippo Fabbri. Potom prišli veľké chvíle Harryho Kanea, ktorý dosiahol štyri góly v priebehu 15 minút a v polčasovej prestávke tak hostia viedli už 6:0.

Kane dal ako štvrtý hráč Anglicka hetrik v dvoch po sebe nasledujúcich zápasoch, tri góly zaznamenal aj v piatok proti Albánsku. Po prestávke zavŕšili hostia demontáž súpera ďalšími štyrmi zásahmi.

Z druhého miesta smerujú do baráže Poliaci, ktorí v domácom súboji s Maďarskom prehrali 1:2. Hostí dostal do vedenia stredopoliar DAC Dunajská Streda András Schäfer, ktorý sa presadil hlavou po priamom kope v 37. minúte. V druhom polčase vyrovnal Karol Šwiderski, ale tri body pre hostí zariadil v 80. minúte Dániel Gazdag.

Dáni už mali pred zápasom v Glasgowe istý postup ako víťazi F-skupiny, v záverečnom dueli kvalifikácie v nej stratili vôbec prvé body. Škóti ich zdolali 2:0, keď Kaspera Schmeichela prekonal v závere prvého polčasu hlavičkou po rohovom kope John Souttar a v závere pridal poistku Che Adams. Škótsko obsadilo v tabuľke barážovú druhú pozíciu pred Izraelom a Rakúskom, ktoré nezaváhalo v domácom stretnutí s Moldavskom. Pod výsledok 4:1 sa dvoma gólmi podpísal Marko Arnautovič.