Piatok 20. 5.
Bernard
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
15.11.2021 09:45 | Správy | Domáce správy
PR článok

Balet košického divadla oslávi Deň boja za slobodu a demokraciu v Prahe a Bratislave

Deň boja za slobodu a demokraciu si v tomto roku Štátne divadlo Košice pripomenie v Prahe a Bratislave. V pražskom Obecním domě uvedie 17. novembra dve predstavenia unikátneho multižánrového predstavenia MILADA HORÁKOVÁ režiséra a choreografa, súčasného generálneho riaditeľa košického divadla Ondreja Šotha. S jedinečnou inscenáciou sa košický balet predstaví o deň neskôr aj na javisku divadla Nová scéna v Bratislave

Fotogaléria
8
fotiek v galérii

Hosťovanie košického baletu v Prahe v deň historicky nesmierne významný pre Čechov aj Slovákov prichádza po ročnom odklade. Študentom bude venované prvé z dvoch predstavení inscenácie o 11:00 v Obecním domě, večerné predstavenie odohrá balet o 19:00. „V rámci týchto aktivít v Prahe sa uskutoční aj stretnutie župana Košického kraja a hejtmana Stredočeského kraja, na ktorých by sme radi obnovili vzťahy medzi mestami, ktoré boli v histórii úzko prepojené na umeleckej i politickej úrovni,“ hovorí generálny riaditeľ Ondrej Šoth.

Jedinečná inscenácia Milada Horáková mala svetovú premiéru na Malej scéne Štátneho divadla Košice pred necelými dvoma rokmi, 14. februára 2020. Ako vtedy povedal autor Ondrej Šoth o spracovaní príbehu Milady Horákovej uvažoval už dávnejšie. „Odkedy som sa dozvedel o jej osude, mám pocit, že to jeden z najväčších dramatických príbehov 20. storočia. Je to neuveriteľný príbeh o túžbe po slobode – bez moci, bez manipulácie, o pomoci blízkym a ľuďom. Za všetko dobro a svoj názor bola trestaná, nespravodlivo odsúdená a obesená. Tento príbeh sme sa rozhodli otvoriť a priniesť mladým i staršej generácii preto, aby sme sa poučili z histórie a nezabúdali na veci, ktoré by sa nám už nikdy nemali opakovať,“ hovorí Ondrej Šoth. Tvorcovia inscenáciu s hlbokou úctou venovali pani Jane Kánskej, dcére Milady Horákovej, ku ktorej sa list napísaný v cele smrti pre vtedy šestnásťročnú dcéru dostal až po neuveriteľných štyridsiatich rokoch.

Aj inscenácia Milada Horáková, podobne ako predchádzajúce autorské projekty Ondreja Šotha venujúce sa dramatickým ľudským osudom ako Charlie Chaplin, Denník Anny Frankovej či M. R. Štefánik, je multižánrovým pohybovým divadlom. Účinkujú v nej aj netanečníci, herci a aj operná speváčka. Postavu Milady Horákovej stvárňuje jedna z najznámejších herečiek košickej činohry Alena Ďuránová, ktorá samotný príbeh vníma z dvoch strán. „Aká veľká môže byť sila, statočnosť, pokora v jednej žene. V žene, ktorá dokáže opakovane opúšťať svoju dcéru, manžela a rodinu, aby zachraňovala životy iných, aby bojovala za ich slobodu, rovnoprávnosť. V žene, ktorá vydrží mučenie nacistami, mučenie komunistami. Na druhej strane, aká veľká môže byť sila a strach, túžba po moci, ovládnutí v jednom človeku. V človeku, ktorý je schopný presvedčiť masy ľudí o svojom subjektívnom názore ako o smerodajnom pre celý národ a neváha zničiť a zabiť každého "odporcu" s akýmkoľvek iným názorom... . My ľudia sme horší ako zvieratá,“ povedala Ďuránová pred premiérou inscenácie pred necelými dvoma rokmi . Podľa nej by si mladí a tí, ktorí sú presvedčení o správnosti totalitného režimu, mali uvedomiť, že história sa opakuje. „Mladí ľudia nečítajú, nevzdelávajú sa, nezaujímajú sa o dôležité historické udalosti, o dôležité osobnosti, ktoré ovplyvnili, či už pozitívne, alebo negatívne, smerovanie celého sveta a tým pádom aj našich životov. Toto predstavenie im môže ukázať ako môžu dopadnúť oni, ich životy či životy ich najbližších, ako môžu oni sami ovplyvniť negatívne alebo pozitívne smerovanie svoje, svojej krajiny... Alebo ako môžu byť zneužití, oklamaní a ovplyvnení pre blaho a šťastie jednotlivca,“ myslí si Ďuránová.

Uvedenie inscenácie Milada Horáková v Prahe práve 17. novembra je pre Štátne divadlo Košice naozaj výnimočnou udalosťou. „Pre mňa je Milada Horáková jednou z najsilnejších tém v mojom živote. To, čo sa nám podarilo dať dokopy, tú štruktúru jej duše, považujem za veľkú česť z vesmíru, že som to mohol urobiť,“ povedal Ondrej Šoth na historicky prvej tlačovej konferencii Štátneho divadla Košice v Prahe na konci októbra. Podľa hudobného skladateľa a jedného z hlavných aktérov

historických udalostí z novembra 1989 Michaela Kocába, je osud Milady Horákovej jedným z najvýznamnejších osudov nielen v literatúre, ale aj v našich životoch. „V našich dejinách ju môžeme porovnávať len s Janom Husom a do určitej miery aj s Janom Palachom, ale v jeho prípade to bolo sebaobetovanie. Ale Jan Hus bol odsúdený a popravený, a rovnako aj Milada Horáková,“ dodal Michael Kocáb, ktorý dlhodobo spolupracuje s Ondrejom Šothom na jeho projektoch.

Pred rokom malo byť hosťovanie baletu v Prahe nielen pripomenutím udalostí zo 17. novembra 1989, ale aj pripomenutím 70. výročia popravy respektíve justičnej vraždy, ktorej sa na Milade Horákovej dopustil komunistický režim 27. júna 1950. Toto smutné výročie si 27. júna 2020 Štátne divadlo Košice pripomenulo aspoň na svojej domovskej Malej scéne mimoriadnym predstavením inscenácie Milada Horáková pod záštitou prezidentky SR p. Zuzany Čaputovej.

Vstupenky na predstavenia košického baletu v Prahe a Bratislave si môžete kúpiť tu:

17. 11. 2021 o 11:00 v Obecním domě v Prahe - https://predprodej.cz/cs/vstupenky/o-soth-milada-horakova-2021-11-17-11-00/

17.11.2021 o 19:00 v Obecním domě v Prahe - https://predprodej.cz/cs/vstupenky/o-soth-milada-horakova-2021-11-17-19-00/

18. 11 2021 o 19:00 v divadle Nová scéna Bratislava - https://www.novascena.sk/podujatia/milada-horakova-20211118-1900/buy

 

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: © Nový Čas

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Foto
Bojovní Slováci nedovolili Kazachom získať prvé body: Premiérový zásah debutanta Kollára
Nemecko zasiahli najmenej dve tornáda, zranili sa desiatky ľudí
Boxerský šampión Fury nevedel ani chodiť: Alkoholové vyčíňanie si odniesol taxík
Bývalá Trumpova poradkyňa o stretnutí s Putinom: Nič nejedol, nepil a zvláštne zapáchal
Nemci Ukrajine dodajú 15 protilietadlových systémov, sľúbili aj húfnice
Video z policajného zásahu v amerických potravinách: Ženu s nožom museli omráčiť
Druhá futbalová liga má za sebou posledné kolo: Poznáme mená postupujúcich a zostupujúcich
Opičie kiahne sa začínajú šíriť po Európe, ale aj po svete: Mimoriadne zasadnutie WHO
S Putinom sa vážne niečo deje: Jasné príznaky tejto poruchy! Najnovšie video hovorí za všetko
Foto
Obrovský zvrat! PSG boj o hviezdneho Mbappého nevzdáva: Pre koho sa napokon Francúz rozhodne?
Ostrihoňovej úprimné slová o zmenách počas tehotenstva: S týmto budú súhlasiť mnohé budúce mamičky
Západ Nemecka zasiahli extrémne búrky, preveruje sa dokonca tornádo!