Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
15.11.2021 09:45 | Správy | Domáce správy
PR článok

Balet košického divadla oslávi Deň boja za slobodu a demokraciu v Prahe a Bratislave

Deň boja za slobodu a demokraciu si v tomto roku Štátne divadlo Košice pripomenie v Prahe a Bratislave. V pražskom Obecním domě uvedie 17. novembra dve predstavenia unikátneho multižánrového predstavenia MILADA HORÁKOVÁ režiséra a choreografa, súčasného generálneho riaditeľa košického divadla Ondreja Šotha. S jedinečnou inscenáciou sa košický balet predstaví o deň neskôr aj na javisku divadla Nová scéna v Bratislave

Fotogaléria
8
fotiek v galérii

Hosťovanie košického baletu v Prahe v deň historicky nesmierne významný pre Čechov aj Slovákov prichádza po ročnom odklade. Študentom bude venované prvé z dvoch predstavení inscenácie o 11:00 v Obecním domě, večerné predstavenie odohrá balet o 19:00. „V rámci týchto aktivít v Prahe sa uskutoční aj stretnutie župana Košického kraja a hejtmana Stredočeského kraja, na ktorých by sme radi obnovili vzťahy medzi mestami, ktoré boli v histórii úzko prepojené na umeleckej i politickej úrovni,“ hovorí generálny riaditeľ Ondrej Šoth.

Jedinečná inscenácia Milada Horáková mala svetovú premiéru na Malej scéne Štátneho divadla Košice pred necelými dvoma rokmi, 14. februára 2020. Ako vtedy povedal autor Ondrej Šoth o spracovaní príbehu Milady Horákovej uvažoval už dávnejšie. „Odkedy som sa dozvedel o jej osude, mám pocit, že to jeden z najväčších dramatických príbehov 20. storočia. Je to neuveriteľný príbeh o túžbe po slobode – bez moci, bez manipulácie, o pomoci blízkym a ľuďom. Za všetko dobro a svoj názor bola trestaná, nespravodlivo odsúdená a obesená. Tento príbeh sme sa rozhodli otvoriť a priniesť mladým i staršej generácii preto, aby sme sa poučili z histórie a nezabúdali na veci, ktoré by sa nám už nikdy nemali opakovať,“ hovorí Ondrej Šoth. Tvorcovia inscenáciu s hlbokou úctou venovali pani Jane Kánskej, dcére Milady Horákovej, ku ktorej sa list napísaný v cele smrti pre vtedy šestnásťročnú dcéru dostal až po neuveriteľných štyridsiatich rokoch.

Aj inscenácia Milada Horáková, podobne ako predchádzajúce autorské projekty Ondreja Šotha venujúce sa dramatickým ľudským osudom ako Charlie Chaplin, Denník Anny Frankovej či M. R. Štefánik, je multižánrovým pohybovým divadlom. Účinkujú v nej aj netanečníci, herci a aj operná speváčka. Postavu Milady Horákovej stvárňuje jedna z najznámejších herečiek košickej činohry Alena Ďuránová, ktorá samotný príbeh vníma z dvoch strán. „Aká veľká môže byť sila, statočnosť, pokora v jednej žene. V žene, ktorá dokáže opakovane opúšťať svoju dcéru, manžela a rodinu, aby zachraňovala životy iných, aby bojovala za ich slobodu, rovnoprávnosť. V žene, ktorá vydrží mučenie nacistami, mučenie komunistami. Na druhej strane, aká veľká môže byť sila a strach, túžba po moci, ovládnutí v jednom človeku. V človeku, ktorý je schopný presvedčiť masy ľudí o svojom subjektívnom názore ako o smerodajnom pre celý národ a neváha zničiť a zabiť každého "odporcu" s akýmkoľvek iným názorom... . My ľudia sme horší ako zvieratá,“ povedala Ďuránová pred premiérou inscenácie pred necelými dvoma rokmi . Podľa nej by si mladí a tí, ktorí sú presvedčení o správnosti totalitného režimu, mali uvedomiť, že história sa opakuje. „Mladí ľudia nečítajú, nevzdelávajú sa, nezaujímajú sa o dôležité historické udalosti, o dôležité osobnosti, ktoré ovplyvnili, či už pozitívne, alebo negatívne, smerovanie celého sveta a tým pádom aj našich životov. Toto predstavenie im môže ukázať ako môžu dopadnúť oni, ich životy či životy ich najbližších, ako môžu oni sami ovplyvniť negatívne alebo pozitívne smerovanie svoje, svojej krajiny... Alebo ako môžu byť zneužití, oklamaní a ovplyvnení pre blaho a šťastie jednotlivca,“ myslí si Ďuránová.

Uvedenie inscenácie Milada Horáková v Prahe práve 17. novembra je pre Štátne divadlo Košice naozaj výnimočnou udalosťou. „Pre mňa je Milada Horáková jednou z najsilnejších tém v mojom živote. To, čo sa nám podarilo dať dokopy, tú štruktúru jej duše, považujem za veľkú česť z vesmíru, že som to mohol urobiť,“ povedal Ondrej Šoth na historicky prvej tlačovej konferencii Štátneho divadla Košice v Prahe na konci októbra. Podľa hudobného skladateľa a jedného z hlavných aktérov

historických udalostí z novembra 1989 Michaela Kocába, je osud Milady Horákovej jedným z najvýznamnejších osudov nielen v literatúre, ale aj v našich životoch. „V našich dejinách ju môžeme porovnávať len s Janom Husom a do určitej miery aj s Janom Palachom, ale v jeho prípade to bolo sebaobetovanie. Ale Jan Hus bol odsúdený a popravený, a rovnako aj Milada Horáková,“ dodal Michael Kocáb, ktorý dlhodobo spolupracuje s Ondrejom Šothom na jeho projektoch.

Pred rokom malo byť hosťovanie baletu v Prahe nielen pripomenutím udalostí zo 17. novembra 1989, ale aj pripomenutím 70. výročia popravy respektíve justičnej vraždy, ktorej sa na Milade Horákovej dopustil komunistický režim 27. júna 1950. Toto smutné výročie si 27. júna 2020 Štátne divadlo Košice pripomenulo aspoň na svojej domovskej Malej scéne mimoriadnym predstavením inscenácie Milada Horáková pod záštitou prezidentky SR p. Zuzany Čaputovej.

Vstupenky na predstavenia košického baletu v Prahe a Bratislave si môžete kúpiť tu:

17. 11. 2021 o 11:00 v Obecním domě v Prahe - https://predprodej.cz/cs/vstupenky/o-soth-milada-horakova-2021-11-17-11-00/

17.11.2021 o 19:00 v Obecním domě v Prahe - https://predprodej.cz/cs/vstupenky/o-soth-milada-horakova-2021-11-17-19-00/

18. 11 2021 o 19:00 v divadle Nová scéna Bratislava - https://www.novascena.sk/podujatia/milada-horakova-20211118-1900/buy

 

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: © Nový Čas

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou News and Media Holding, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Odporúčame z TIVI.sk


Pápež František
Pápež František to poriadne prepískol: Ľudia neverili, že vyslovil práve toto!
Foto
Nehrajú, no mieria na vrchol: Rusi dobýjajú rebríček IIHF!
Ruský prezident Vladimir Putin
Putin spochybňuje legitimitu Zelenského: Prezidentom Ukrajiny vraj nie je od TOHTO DŇA
Woman with closed eyes covering her ears in the street while vehicles are passing by fast in the background. Stressful and frustrating situation. Noise pollution concept. Radial blur filter applied.
NAJHLASNEJŠÍ zvuk na svete, by vás dokázal zabiť! Odborníci vysvetlili, prečo to tak je
Český premiér Petr Fiala.
Do českej výzvy pre Ukrajinu sa zapojilo 15 krajín: Fiala prezradil, kedy pošlú prvú muníciu
Stav Roberta Fica je stabilizovaný.
Zvrat 2 týždne po atentáte: Muž, ktorý strieľal na Fica, je v nemocnici!
Helena Vondráčková.
Vondráčková ostala z fanúšikov na Slovensku v údive: TOTO spevácku divu veľmi prekvapilo!
Prague, Czech republic - October 1, 2015: Volkswagen car maker logo on a building of dealership on October 1, 2015 in Prague, Czech republic.
Volkswagen chystá revolúciu na trhu áut: Pozrite sa, čo plánuje! Príde to už o tri roky
Foto
Športový svet oplakáva ďalší mladý život... Vychádzajúci talent mal iba 26 rokov
Najdôležitejšie je sústredené a kvalitné zacvičenie cvikov.
Chcete spomaliť starnutie? TOTO cvičenie je ako zázrak: Vyskúšajte to!
(lustračné foto)
Švédsko predstavilo balík energetickej pomoci pre Ukrajinu: Pomoc vo výške 62 miliónov
Veľkú cenu Monaka pozorne sledovali viaceré známe tváre.
Foto
V Monaku sa to hemžilo celebritami: Na populárnych pretekoch sa prevetrali vnady aj outfity!