Pondelok 6. 12.
Mikuláš
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
01.10.2021 13:41 | Správy | Domáce správy

Milanová vymenovala dočasného riaditeľa Múzea SNP: Po Mičevovi bude šéfovať Marian Uhrin

Ministerka kultúry Natália Milanová v piatok odovzdala menovací dekrét dočasne poverenému riaditeľovi Múzea SNP. Stal sa ním historik a kurátor múzea Marian Uhrin.

Stal sa ním historik a kurátor múzea Marian Uhrin. TASR o tom informovala hovorkyňa Ministerstva kultúry (MK) SR Zuzana Viciaňová.

“Zámerom ministerstva kultúry vždy bolo a aj bude, aby Múzeum SNP prosperovalo a malo možnosť sa naďalej rozvíjať a vyvíjať ešte viac aktivít, ktoré poskytuje svojim návštevníkom. Sme maximálne nápomocní, a preto sme sa dohodli, že zástupcovia jednotlivých organizácií sa budú stretávať na pravidelnej báze raz týždenne, aby došlo k bezproblémovému presunu,” povedala ministerka kultúry na margo piatkového stretnutia, na ktorom sa zišli zástupcovia rezortu kultúry, Múzea SNP, Slovenskej národnej galérie a Ministerstva obrany SR. Jeho cieľom bola diskusia o víziách ďalšieho fungovania múzea a digitalizačného centra.

“Našim zámerom je, aby digitalizácia nebola rozčlenená, ale je nutné ju čo najviac začleniť pod jednotné vedenie, ktoré bude mať na starosti komplexné zabezpečenie tejto činnosti. Do tejto pozície považujem za najvhodnejšie poveriť Slovenskú národnú galériu,” uviedla Milanová. Dodala, že tento zámer plánuje prejednať aj so zahraničnými partnermi na pracovnej ceste v Poľsku, ktorej sa má spolu so zástupcami Slovenského národného povstania zúčastniť budúci týždeň.

Bývalý riaditeľ múzea Stanislav Mičev na základe rozhodnutia ministerky na svojom poste skončil k 30. septembru. Múzeu šéfoval od roku 2006. Dôvodom jeho odvolania boli podľa ministerky viaceré manažérske pochybenia, rovnako Milanová argumentovala tým, že ako riaditeľ nedostatočne zabezpečoval implementáciu rozhodnutí ministerstva - zriaďovateľa múzea - do chodu inštitúcie. Končiaci šéf múzea odvolanie očakával, pripomenul svoj odmietavý postoj k rozhodnutiu o delimitácii rozdeľujúcej Múzeum SNP na niekoľko častí pod gesciou rôznych inštitúcií.

Múzeum má prejsť do zriaďovateľskej pôsobnosti rezortu obrany, má si však zachovať právnu subjektivitu. Digitalizačné centrum v Banskej Bystrici, ktoré bolo organizačnou zložkou Múzea SNP, prejde pod Slovenskú národnú galériu, národnú expozíciu Tragédia slovenských Židov v Štátnom múzeu Auschwitz-Birkenau v Osvienčime bude mať na starosti Múzeum holokaustu v Seredi.

Delimitáciu v rámci novely zákona o múzeách a galériách a o ochrane predmetov kultúrnej hodnoty schválila na stredajšom rokovaní vláda.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Foto
V USA predávajú kópiu hradu v tudorovskom štýle: Luxus za 2 milióny!
Šialené predvolebné stretnutie pravicového prezidentského kandidáta! Lietali stoličky, zranenie utrpel aj on
Rakúsko bude mať opäť novú vládu: Príde po odstúpení predošlých dvoch kancelárov upokojenie?
Smutná správa z USA: Zomrel bývalý senátor a hrdina druhej svetovej vojny
Gambia má staronového prezidenta: Do krajiny sľúbil priniesť dôležité zmeny
PR článok
Globálne myslenie, lokálna podpora - aj to je súčasť filozofie donáškovej služby foodpanda
PR článok
Vyberte si z najširšej ponuky zábavy
PR článok
Smartfón je plnohodnotný počítač, nezabúdajte na jeho zabezpečenie
Výlet snov sa zmenil na drámu: Na obrovskej výletnej lodi hlásia výskyt covidu
Vrátil sa z nočného klubu: Brazílskeho futbalistu Gabriela Magalhãesa prepadli v garáži
Obrovské číslo! Takúto nehoráznu čiastku už stála erupcia sopky na ostrove La Palma
Foto
Obrovský požiar na lodi sa nedarí uhasiť už druhý deň: Pomáha, kto môže