Štvrtok 9. 12.
Izabela
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
25.08.2021 12:06 | Správy | Domáce správy

Do Krajniakovho rodičovského bonusu si kopli ďalší: Diskriminuje časť rodičov!

Časť dôchodkovej reformy z dielne ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Milana Krajniaka (Sme rodina), konkrétne rodičovský bonus, je v rozpore s antidiskriminačnou legislatívou.

Tvrdí to Slovenské národné stredisko pre ľudské práva (SNSĽP). Pripája sa tak k Ministerstvu financií (MF) SR a Ministerstvu hospodárstva (MH) SR, ktoré takisto nesúhlasia so zavedením rodičovského dôchodku.

"Slovenské národné stredisko pre ľudské práva zdôrazňuje najmä skutočnosť, že zavedenie rodičovského bonusu by mohlo viesť k diskriminácii rodičov detí s ťažkým zdravotným postihnutím a tiež rodičov detí poberajúcich invalidný dôchodok," zdôraznilo stredisko s tým, že rodičia detí s ťažkým zdravotným postihnutím sa často, na úkor svojej pracovnej kariéry, venujú starostlivosti o svoje dieťa, čo má vplyv tak na výšku ich príjmov, ako aj na výšku ich starobných dôchodkov.

Zároveň deti s ťažkým zdravotným postihnutím podľa strediska nemusia byť schopné vykonávať prácu a sú odkázané na pomoc štátu v podobe invalidného dôchodku. "Znamená to, že rodičom ťažko zdravotne postihnutých detí s nižšími dôchodkami, by nárok na rodičovský bonus ani len nevznikol, alebo vznikol v nízkej sume za predpokladu, ak by ich dieťa pracovalo popri invalidnom dôchodku," podotklo stredisko.

Zavedenie rodičovského bonusu k dôchodku podľa strediska môže mať vplyv aj na sociálne znevýhodnené alebo marginalizované skupiny obyvateľstva, ktorých postavenie na trhu práce nie je porovnateľné s majoritnou spoločnosťou. Naviazanie časti starobného dôchodku rodičov zo sociálne znevýhodnených skupín na požiadavku zamestnania ich dieťaťa by tak mohlo zapríčiniť diskrimináciu rodičov na základe sociálneho pôvodu alebo majetku.

SNSĽP preto upozorňuje na potrebu zosúladenia navrhovaného rodičovského bonusu s Ústavou SR, antidiskriminačnou legislatívou, ako aj Dohovorom o právach osôb so zdravotným postihnutím.

Rodičovskému dôchodku sa venuje novela zákona o sociálnom poistení, ku ktorej nedávno skončilo medzirezortné pripomienkové konanie. Ide o systém, pri ktorom rodičia detí pracujúcich na Slovensku môžu dostať určitú časť odvodov detí k svojmu dôchodku. V Krajniakovom návrhu sa píše konkrétne o piatich percentách z vymeriavacieho základu, pričom by sa to delilo rovnomerne - 2,5 % pre matku a 2,5 % pre otca.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Priamy súboj o osemfinále Ligy majstrov sa odkladá: Snehová kalamita
Omikron sprísňuje opatrenia po celej Európe: Prácu z domu zavedie aj Veľká Británia
Politické nezhody v Česku: Silné slová nového premiéra! Vyhráža sa žalobou
Katastrofálna situácia v Tottenhame: V klube sme vystrašení, čo bude ďalej, hovorí tréner Conte
Krajina s vysokou zaočkovanosťou je prinútená sprísniť opatrenia: Čo všetko sa zmení?
Chelsea prišla o výhru v 94. minúte: Skupinu vyhral Juventus
Diplomatický bojkot zimnej olympiády v Pekingu podporí ďalšia krajina! S Čínou má horšie vzťahy už nejaký čas
Foto
Otrasný čin pred budovou známej televízie: Podpálili gigantický vianočný stromček
Bomba pre slovenský hokej! Po 15 rokoch debut nášho ďalšieho brankára v NHL
Toto by ste chceli mať v každej izbe: Sledujte, čo sa stane so špinavou bielizňou, ktorú žena vloží do diery pri WC!
Pandemická situácia u nášho suseda je nesmierne zlá: Nemocniciam došli pľúcne ventilátory
Išla k lekárovi kvôli cyste, domov sa však nevrátila: Nemocnica urobila tragickú chybu!