Utorok 26. 10.
Demeter
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
23.08.2021 10:48 | Správy | Domáce správy

Veľká reforma zdravotníctva: Pozrite, ktorý úrad má mať po novom viac nezávislosti

Zákon o ústavnej zdravotnej starostlivosti počíta s tým, že po novom by sa mala posilniť nezávislosť Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). Návrh zákona, ktorý by mal priniesť reformu zdravotníckeho systému, sa aktuálne nachádza v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

Ako pre TASR uviedla samostatná odborná referentka ÚDZS Erika Kováčiková, úrad uvíta akékoľvek kroky, ktoré budú viesť k jeho nezávislosti.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR svoj návrh posilniť stabilitu a nezávislosť postavenia predsedu úradu ako nezávislého orgánu vykonávajúceho dohľad nad poskytovaním zdravotnej starostlivosti a nad verejným zdravotným poistením vrátane zdravotných poisťovní prirovnal k úlohe dohľadu Národnej banky Slovenska (NBS) nad finančným trhom.

Rezort zdravotníctva tiež odkazuje na Programové vyhlásenie vlády SR na roky 2021 až 2024 v oblasti starostlivosti o zdravie obyvateľstva, ktorým je posilnenie pozície štátu v oblasti zdravotného poistenia a zvýšenie kvality zdravotníctva. "Štát prinavráti do centra svojej pozornosti ako svoj primárny záujem zdravie občanov, ktorý nebude ustupovať silným záujmovým a finančným skupinám v pozadí," uvádza sa v predkladanom materiáli.

Kováčiková pre TASR povedala, že víziou od založenia ÚDZS je to, aby dohliadal na kľúčové aspekty systému zdravotníctva s cieľom udržiavať finančnú stabilitu, výkonnosť a solidárnosť systému. "Hlavnou úlohou na nasledujúce obdobie bude zlepšiť reputáciu úradu, vniesť viac rovnováhy do vzťahu poistenec – poskytovateľ zdravotnej starostlivosti a poisťovňa, ale najmä vybudovať nezávislý dohľad nad zdravotným poistením po vzore NBS," uviedla.

Doplnila, že v systéme zdravotného poistenia chce úrad podporiť možnosť výberu a súťaže, teda aby ďalej fungovali aj súkromné poisťovne, no pod jeho transparentným a kvalitným dohľadom. Práve ten by mal podľa jej slov analyzovať dáta a zverejňovať informácie užitočné pre rozhodovanie pri výbere poisťovne, čo by malo priniesť aj kvalitnejšie poskytovanie zdravotnej starostlivosti.

Úrad podľa Kováčikovej chce tiež prispieť "k zlepšeniu toxickej atmosféry v zdravotníctve, a to najmä edukáciou, komunikáciou cez médiá a efektívnejšou osvetou etického kódexu zdravotného pracovníka". "Aby mohol úrad napĺňať svoju víziu, potrebuje byť nezávislou inštitúciou," uzavrela Kováčiková.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Foto
Krstný syn princeznej Diany sa oženil: Jeho manželkou je bohatá dedička
V ozbrojených silách USA sú vojaci so slovenským pôvodom: Naď vysvetľuje
Kúpa psa od podvodníka viedla k rodinnej tragédii: Žene zomrel brat, manželovi musia amputovať nohy
Fanúšik vrátil hviezde NFL jubilejnú loptu: Vďaka tomu sa dočkal štedrej odmeny!
Foto
Kráľovná Alžbeta II. sa vrátila k pracovným povinnostiam: Ten detail na jej tvári potešil všetkých
Modelka Silvia Kucherenko hviezdila v zámockej kuchyni: Sexi foie gras à la Kucherenko!
Britský odvolací súd potvrdil vysokú pokutu pre ruskú televíziu RT: Verdikt môže priliať olej do ohňa
Foto
Hlbšie sa už klesnúť nedá! Fanúšik si uťahoval z tragickej smrti brankára NHL
Podpredseda poľskej vlády chce radikálne posilniť armádu, prekvapivé vyhlásenie: Ak chceš mier, priprav sa na vojnu
Piško pomenoval tri bolestivé problémy Slovenska: Žijeme najhoršiu dobu od čias revolúcie
Foto
Mamička dojčí svojich synov pred školou aj na ihrisku: Zarážajúce, dokedy to chce ťahať
V európskom finále zdolal Československo: Futbalový svet opustil bývalý škótsky tréner († 73)