Pondelok 20. 9.
Ľuboslav, Ľuboslava
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
01.07.2021 14:06 | Správy | Domáce správy

Zlá správa pre Slovensko: Až 50 percent študentov a absolventov uvažuje o odchode do zahraničia, tu sú ich dôvody

Až 50 percent študentov a absolventov vysokých škôl uvažuje o odchode zo Slovenska. Z pohľadu možného odlevu mozgov tak kritickú skupinu predstavuje 137. 000 mladých a vzdelaných ľudí.

Z toho 14 percent premýšľa o trvalom odchode a 36 percent o odchode na istý čas. Úmysel odísť do zahraničia viac deklarujú študenti ako absolventi. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus pre Inštitút pre verejné otázky (IVO) realizovaného v máji na vzorke 512 respondentov vo veku 18 až 29 rokov. Jeho výsledky predstavili vo štvrtok.

Medzi mladými, ktorí uvažujú o trvalom opustení krajiny, je až 35 percent pevne rozhodnutých a ďalších 39 percent tvrdí, že pravdepodobne odíde. Medzi mladými uvažujúcimi o dočasnom odchode je pevne rozhodnutých iba osem percent, 34 percent tvrdí, že pravdepodobne odíde a 58 percent tvoria tí, čo s takýmto rozhodnutím stále váhajú.

„Tie najzávažnejšie dôvody, ktoré mladých Slovákov 'vyháňajú' z krajiny, majú socioekonomický a politický rozmer. Sú to predovšetkým nízka životná úroveň, nedostatočná ponuka pracovných príležitostí či deficity v sociálnom systéme, ako napríklad dôchodkové zabezpečenie, sociálne dávky, podpora v nezamestnanosti a podobne. Významným 'spúšťačom' migrácie sú tiež nefunkčné štátne a verejné inštitúcie, ktoré sú v rebríčku druhým najzávažnejším dôvodom, prečo zo Slovenska odísť," priblížil autor projektu a analytik IVO Marián Velšic.

Ako dodal, pre imidž krajiny nie je dobrou vizitkou, že vážnym dôvodom pre odchod sú tiež rôzne deficity v demokracii a politickej kultúre, alebo vysoká miera korupcie a klientelizmu. V zahraničí mladých lákajú podľa prieskumu najmä vysoká životná úroveň, široká ponuka pracovných príležitostí a zdokonalenie v cudzom jazyku, spoznávanie novej krajiny, ľudí a ich kultúry. Atraktívne sú pre nich aj možnosti vzdelávania, teda vysoká úroveň školstva, respektíve vzdelávacieho systému, možnosť študovať to, čo ich zaujíma a vysoká úroveň vedy a výskumu.

Medzi cieľovými krajinami dominuje Česká republika, Nemecko, Veľká Británia, Rakúsko, Španielsko, Spojené štáty, Kanada, Švajčiarsko, Taliansko a Dánsko. Úvahy o odchode priznalo celkovo 61 percent opýtaných študentov. Takmer každý piaty študent (19 %) chce odísť natrvalo, z nich je 42 percent napevno rozhodnutých, ďalších 48 percent tvrdí, že pravdepodobne odíde. Takmer polovica študentov (43 %) chce odísť aspoň na nejaký čas, z toho 52 percent s rozhodnutím váha.

O trvalej migrácii uvažujú najviac študenti humanitných vied a umenia (29 %), študenti technických vied (25 %) a študenti prírodných vied, matematiky a informatiky (22 %). Spomedzi poslucháčov zdravotníckych odborov uvažuje o trvalom odchode síce len 17 percent, no pevnosť ich rozhodnutia je spomedzi všetkých študentov najvyššia.

Podiel absolventov, ktorí uvažujú o trvalom odchode zo Slovenska, je desať percent, z nich je iba 23 percent pevne rozhodnutých takýto krok urobiť. O odchode na určitý čas premýšľa 29 percent respondentov. O opustení Slovenska hovorili najmä absolventi prírodných vied, matematiky a informatiky. Natrvalo by chcelo odísť 11 percent, dočasne 43 percent. Väčšina (73 %) s rozhodnutím váha. O odchode uvažujú aj absolventi humanitných vied a umenia, ale aj zdravotníckych odborov.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


V Texase havarovalo cvičné lietadlo americkej armády: Piloti sú zranení
Foto
Tanec radosti kapitána! Tenisti Slovenska zdolali Čile a myslia na Madrid
Foto
Charles odhalil, o čom sa s otcom rozprával deň pred jeho smrťou: Philip si neodpustil svojský humor
Foto
Okrídlené cicavce tu majú svoj raj: Nová atrakcia stredného Gemera, ktorú ocenia malí aj veľkí
Foto
Najďalej, kam sa dostal človek od roku 1972: Prvá amatérska posádka sa po 3 dňoch vrátila z vesmíru
Brit má našliapnuté pokoriť Guinnessov rekord: Naozaj sa mu podarilo niečo také?
Dvere volebných miestností v Rusku sa zatvorili: Takéto bude zloženie Štátnej dumy
Za práva LGBT pochodovali v Kyjeve tisíce ľudí: Odporcovia urobili anti-protest
Zabudli na Macrona úmyselne? O dôležitom pakte rokovali na summite G7 bez neho
PR článok
Každý druhý dospelý Slovák bojuje s nadváhou. Podľa prieskumu sa chceme stravovať zdravšie
PR článok
Je tu jeseň – kráľovná viníc!
Zrútilo sa výcvikové lietadlo armády: Nešťastie sa skončilo šťastlivo