Piatok 17. 9.
Olympia
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
12.06.2021 17:15 | Správy | Domáce správy

Exekútori upozorňujú Kolíkovú: Navrhovaná zmena môže vážne ohroziť túto skupinu ľudí

Zvýšenie nepostihnuteľnej sumy na exekúciu, ktoré tento týždeň avizovala ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí), môže podľa Slovenskej komory exekútorov (SKE) vážne ohroziť sociálne najslabšie skupiny veriteľov a znížiť schopnosť dlžníkov splácať svoje záväzky.

Komora ponúka preto kompromisný návrh, ktorého súčasťou je zvýšenie sumy, nad ktorú sa dnes vykonáva exekučná zrážka bez obmedzenia, ale aj to, aby sa zarábajúci manžel či manželka prestali považovať za vyživovanú osobu. TASR o tom informovala hovorkyňa SKE Stanislava Kolesárová.

Suma, nad ktorú sa dnes vykonáva exekučná zrážka bez obmedzenia, by sa podľa komory mohla zvýšiť zo 150 na 200 percent životného minima. "Toto je suma, ktorá podlieha takzvanému tretinovému modelu – jej tretina ide na neprednostné pohľadávky, tretina na prednostné pohľadávky, ako napríklad výživné, úhrada škôd obetiam trestných činov či dlhy voči Sociálnej a zdravotným poisťovniam, a tretina ostáva dlžníkovi. Nad túto sumu zárobku platí dlžník všetky ostávajúce prostriedky na exekúciu,“ vysvetlil prezident SKE Miroslav Paller.

Komora tiež navrhuje, aby sa zarábajúci manžel či manželka dlžníka prestali považovať za vyživovanú osobu. „Na základe zásad bezpodielového vlastníctva manželov by sa mali manžel či manželka svojím príjmom podieľať na splácaní partnerových dlhov. Dnes sa to tak nedeje, naopak – manžel či manželka ako vyživovaná osoba zvyšujú nepostihnuteľnú časť exekúcie, takže na jej splácanie ostáva menej peňazí. Preto považujeme za spravodlivé, aby sa zarábajúci manžel či manželka vyňali z vyživovaných osôb, keďže ich príjmy reálne dvíhajú príjmy celej rodiny,“ uviedol Paller. Vyjadril tiež prekvapenie, že členovia SKE zatiaľ neboli oslovení v rámci avizovanej pracovnej skupiny, ktorá sa mala zaoberať touto exekučnou úpravou.

Ministerstvo spravodlivosti uvažuje o progresívnejšom nastavení zrážky zo mzdy, aby tak motivovalo povinného mať záujem o vyšší príjem. Cieľom pripravovanej právnej úpravy má byť ochrana nízkopríjmových a ohrozených skupín obyvateľov pred chudobou. SKE s daným riešením nesúhlasí, nepomôže podľa nej najslabším, ale naopak, najlepšie zarábajúcim dlžníkom. Upozornila, že pri veriteľoch ide mnohokrát o sociálne veľmi slabé skupiny ľudí – mamičky čakajúce na výživné, obete trestných činov domáhajúce sa náhrady škôd či dôchodcov.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Situácia v tejto krajine sa naďalej zlepšuje: Plne zaočkovaných proti koronavírusu je 70 percent obyvateľov
Pomoc pre Tigraj viazne: Kamióny sa po privezení dodávok nevrátili
NHL sa môže pochváliť skvelými číslami: Vďaka vysokému počtu zaočkovaných hráčov už kolaps lige nehrozí
Rozšafný Dano Dangl to v šou Milujem Slovensko prepískol: Mohol toto povedať?
Rusko musí riešiť problém: Portál na elektronické hlasovanie čelí útokom, najmä z tejto krajiny
Minister vnútra sa bráni Ficovým útokom: Toto absolútne odmietam!
Už 12. členská krajina EÚ získala prvé milióny určené na národný plán obnovy
Špeciálny prokurátor Lipšic reaguje na obvinenia vyšetrovateľov: Drsné vyjadrenia o SIS!
Čo si myslia slovenskí europoslanci o klimatickom balíku Fit for 55: Je teraz na našej vláde ako sa návrhu postaví
Hoci je zaočkovaná polovica Trenčanov, okres zostáva červený: Koľko infikovaných majú v nemocnici?
Záverečná reč obžalovaného Dušana Kováčika: V deň ukončenia dokazovania zažil šok
Foto
Už hrá v umeleckom nebi: Zomrel slávny český hudobník George Mraz († 77)