Štvrtok 17. 6.
Adolf
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
13.05.2021 17:00 | Správy | Domáce správy

Slováci žijúci v zahraničí kritizujú sčítanie obyvateľov: Čo robiť, ak ste zabudli vyplniť online formulár

Svetové združenie Slovákov v zahraničí (SZSZ) vyzvalo Štatistický úrad SR, aby riešil situáciu Slovákov v zahraničí, ktorí sa z rôznych dôvodov dosiaľ nesčítali a v rámci asistovaného sčítania sa zapojiť do cenzu nemôžu.

Združenie vyčíta taktiež ŠÚ, že krajanské komunity nedostatočne informoval o povinnostiach a priebehu sčítania. Štatistici, naopak, tvrdia, že v rámci masívnej informačnej kampane využili všetky možnosti komunikačných kanálov, upozorňujú aj na spôsob zapojenia sa do asistovaného sčítania.

Predseda SZSZ Vladimír Skalský uviedol, že podnety krajanov sa týkajú najmä nedostatočného oboznámenia s povinnosťou sčítať sa nielen v súčasnej krajine pobytu, ale aj na Slovensku. „V tomto smere nás kontaktovali najmä Slováci zo Srbska a Česka, ktorí si neboli vedomí, že by sa mali sčítať aj na Slovensku. Mnohí si mysleli, že stačí, aby sa sčítali v krajine, v ktorej žijú,“ uviedol.

Hovorkyňa Sčítania obyvateľov, domov a bytov (SODB) 2021 Jasmína Stauder upozornila, že informáciu o cenze a povinnostiach z neho vyplývajúcich vymedzuje zákon prijatý v roku 2019. Nástojí na tom, že ŠÚ využil všetky možnosti a kapacity na potrebné informácie. „Osobitne pre Slovákov v zahraničí ŠÚ SR spolupracoval s Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, takisto s Úradom pre Slovákov žijúcich v zahraničí. Informácie boli šírené prostredníctvom letákov, ale aj propagačného videa, využívali sa pritom aj nové médiá,“ uviedla Stauder. „Počas sčítania ŠÚ dostal početné maily na infolinku, kde sa Slováci žijúci v zahraničí pýtali, uisťovali, nechali si podrobnejšie vysvetľovať povinnosti a postupy pri sčítaní,“ oznámila.

Skalský si myslí, že nie je v poriadku, ak sú krajania, ktorí sa zabudli sčítať online v priebehu cenzu, nútení vycestovať na Slovensko, aby mohli využiť aspoň asistované sčítanie. Upozorňuje pritom na pretrvávajúcu hrozbu pandémie ochorenia COVID-19. „Takýmto ľuďom by sa malo umožniť sčítanie znovuotvorením elektronického systému alebo asistovaným sčítaním po telefóne, Skype, konferenčným hovorom, e-mailom alebo podobnou cestou,“ dodal.

Stauder v reakcii zdôraznila, že ŠÚ dôsledne analyzoval, aké elektronické formy na sčítanie použije. „Prvoradou zásadou je ochrana údajov obyvateľov, preto možnosti po telefóne, cez Skype, konferenčným hovorom či mailom boli zásadne vylúčené na účely sčítania,“ informovala.

Dodala, že obyvatelia SR v zahraničí, ktorí sa nesčítali elektronicky, sa do 13. júna môžu sčítať na ktoromkoľvek kontaktnom mieste v SR. „Výnimočne, ak sú digitálne vylúčení a nemajú možnosť byť v SR počas asistovaného sčítania, tak môžu urobiť pomocou blízkej osoby prítomnej v SR na kontaktnom mieste v ktorejkoľvek obci na Slovensku,“ dodala hovorkyňa SODB 2021.

Predstaviteľ krajanov spochybňuje princíp dvojitého sčítania v rámci cenzu v domovskej i súčasnej krajine pobytu. Naznačuje, že ak sa krajania zabudli sčítať v krajinách, kde žijú, môže to znamenať zhoršenie podmienok pre slovenské komunity vzhľadom na menšie zastúpenie podľa cenzu.

Stauder uvádza, že problematika koordinácie sa na úrovni EÚ rieši prostredníctvom Eurostatu.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Situácia v Británii sa prudko vymyká spod kontroly: Toľko nakazených za jediný deň nemali posledné štyri mesiace!
Foto
Z Detvy sa stal Prešov: Tipos extraliga bude mať od novej sezóny staronového účastníka
Foto
Modelka vysolila brutálnu sumu na stovky plastík, aby vyzerala ako Kim Kardashian: Teraz ľutuje
Európsky digitálny COVID pas už čoskoro: Zaručí jednoduchšie cestovanie do zahraničia
Pilulka proti covidu, nemožné alebo blízka budúcnosť? USA vyčlenili ťažké miliardy na vývoj tohto antivirotika
Cristiano Ronaldo absolvoval nečakanú kontrolu: Na štadióne ho nespoznal ochrankár!
Foto
Fitneska Dominika Kid Kovács na neuveriteľnej porovnávačke po roku: Ženské telo je úžasné
Trojica slovenských reprezentantov si to rozdala v presnosti streľby: Mak musel za trest robiť kotúle!
Rodina Libuše Šafránkovej zverejnila dojemné smútočné oznámenie: Skrýva sa za ním krásny význam
Foto
Mamička schudla počas tehotenstva takmer 50 kíl: Nie je jej čo závidieť, prešla si peklom
Foto
Definitívna bodka, v Česku demontovali poslednú telefónnu búdku: Neuhádate, čo sa dialo v obci posledné týždne
Slovan Bratislava hlási prvé letné posily: Vladimír Weiss st. lovil v gruzínskych vodách!