Utorok 22. 6.
Paulína
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
11.05.2021 12:50 | Správy | Domáce správy

Starnutie Slovákov bude mať vážne následky, analytici to nevidia ružovo: Čo by nám mohlo pomôcť?

Nízka pôrodnosť a zvyšovanie očakávanej dĺžky života prinesie Slovensku, ale aj iným krajinám, zmenu demografickej štruktúry obyvateľstva.

So starnutím však nie sú spojené iba výdavky na dôchodky, ale aj na zdravotnú a sociálnu starostlivosť. V roku 2070 by výška týchto výdavkov mohla byť podľa projekcií Európskej komisie (EK) na úrovni 25 % hrubého domáceho produktu (HDP), čo je nárast zhruba o 11 percentuálnych bodov (p.b.). Starnutie teda zvýši tlak na verejné financie. Upozornili na to analytici zo Slovenskej sporiteľne (SLSP). K zmierneniu týchto dosahov by podľa nich mohla dopomôcť úprava dôchodkového systému, pritiahnutie zahraničnej pracovnej sily či komplexnejšia rodinná politika.

V predpovediach pre Slovensko síce existuje predpoklad jemne rastúcej, ale stále nízkej miery pôrodnosti (z 1,56 v roku 2019 na 1,67 v roku 2070), avšak projekcie EK predpokladajú zvyšovanie očakávanej dĺžky života až k veku 84 rokov u mužov a 89 rokov u žien. "To prinesie rast podielu obyvateľov v poproduktívnom veku a zároveň zmenšenie pracovnej sily (z 2,68 milióna v 2019 na 1,81 milióna v roku 2070)," dodali analytici s tým, že podľa projekcií k zlepšeniu neprispeje ani imigrácia, ktorú EK odhaduje iba v niekoľkých tisíckach. 

To všetko podľa analytikov vytvára tlak na dlhodobú udržateľnosť verejných financií. Len výdavky na dôchodky v pomere k HDP majú do roku 2070 vzrásť až o takmer 6 p.b. (na 14,2 %). "Ďalšie výdavky súvisiace so starostlivosťou - zdravie, sociálne služby - prinesú dodatočnú záťaž na rozpočet vo výške približne 5 p.b. (zo 6,5 % HDP až na 11,1 % HDP)," vyčíslili analytici.

Na margo snáh o zmenu demografického vývoja prostredníctvom poskytovania príspevkov rodinám analytici uviedli, že prvým dôležitým krokom by mala byť, naopak, úprava dôchodkového systému - napríklad vek odchodu do dôchodku či reforma II. piliera. "Ovplyvňovanie pôrodnosti je možné aj komplexnejšou prorodinnou politikou – zahŕňajúcou dostupnosť jaslí a škôlok, flexibilitu trhu práce pre návrat matiek do zamestnania, ako aj možnosti rôznej výšky pracovného úväzku," podotkli analytici a dodali, že potenciál má Slovensko aj v lákaní "mozgov" zo zahraničia, čím by doplnilo pracovnú silu z externého prostredia.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Foto
Vlhovej emotívne vyznanie lásky: Aha, čo poslala svojmu milému
Spúšť po silnom daždi, v Česku odstraňujú následky búrok: Predpoveď ČHMÚ nepoteší
PR článok
Zimomriavky a slzy radosti: Fantastický pianista si podmanil Terchovú
Sviatok hudby vo Francúzsku sa vymkol spod kontroly: Zasahovať musela polícia
Foto
Annamária si vybojovala zlatú medailu, blízki neskrývajú nadšenie: Mladučkej šampiónke vybudujú atletickú dráhu
Odporné vyčíňanie 17-ročného mladíka z Huncoviec: Bezdôvodne napadol ženu, potom aj jej otca
Ursula von der Leyenová ako posol dobrých správ: Eurokomisia odobrila plány obnovy týchto krajín
Z búrkových lejakov hrozia prívalové povodne: SHMÚ varuje, kde zvýšiť ostražitosť!
Zubní lekári sa dočkajú: Nová legislatíva má priniesť rovnaké podmienky odmeňovania
Iskierka nádeje zhasla: Veľavravné vyhlásenie Kimovej sestry o obnovení dialógu s Washingtonom
Polícia na východe Slovenska mala plné ruky práce: Ožraté vodičky skončili v celách
Národná banka na čele s Kažimírom bije na poplach: Slováci, dajte sa očkovať! Toto je v stávke