Nedeľa 19. 9.
Konštantín
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
08.05.2021 08:39 | Správy | Domáce správy

Pandémia ovplyvnila hospodárenie nemocníc: O koľko zvýšili svoj dlh? Odborník prezradil konkrétne číslo

Pandémia nového koronavírusu vlani ovplyvnila fungovanie nemocníc vrátane ich hospodárenia. Ako pre TASR povedal analytik Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) Dušan Zachar, zo zverejnených dát o zadlženosti nemocníc nie je zrejmé, v akom smere a rozsahu pandémia nemocnice zasiahla.

Negatívne vníma to, že netransformované zdravotnícke zariadenia v pôsobnosti štátu, teda štátne nemocnice, zvýšili v minulom roku svoj dlh po lehote splatnosti o viac ako 67 miliónov eur. "Kvitovať však treba aspoň to, že sa spomalilo tempo zadlžovania v porovnaní s predošlými rokmi, samozrejme, po očistení od vplyvu oddlžovania, keď záväzky po lehote splatnosti pravidelne rástli ročným tempom viac ako 100 miliónov eur," povedal.

Analytik poukázal na to, že kým napríklad v minulom roku rástli záväzky po lehote splatnosti 13 najväčších štátnych nemocníc priemerným mesačným tempom 5,29 milióna eur, v roku 2019 pri nebratí efektu oddlžovania do úvahy to bol nárast až o 12,24 miliónov eur mesačne.

Zachar poukázal na to, že minulý rok hospodárili tieto štátne nemocnice so stratou 76,5 milióna eur, pričom v roku 2019 bol ich hospodársky výsledok bez zohľadnenia oddlženia strata takmer 178 miliónov eur. Z tohto pohľadu možno podľa analytika skonštatovať, že minulý rok nebolo hospodárenie štátnych nemocníc horšie ako po predošlé roky.

Za dobrú správu považuje to, že napriek pandémii sa nemocniciam delimitovaným na obce a VÚC alebo transformovaným na neziskové organizácie podarilo medziročne znížiť stav svojho dlhu po lehote splatnosti a že zdravotnícke zariadenia transformované na akciové spoločnosti dlhodobo pokračujú vo výbornom hospodárení a splácajú svoje faktúry v plnej výške a načas.

"Za pozornosť určite stojí skutočnosť, že celý medziročný nárast výnosov štátnych nemocníc od zdravotných poisťovní stačil pokryť len 55 percent medziročného nárastu personálnych nákladov nemocníc," povedal.

Analytik INEKO poukázal tiež na to, že podiel osobných nákladov v pomere k výnosom od poisťovní sa medziročne neustále zvyšuje. Osobné náklady predstavovali v roku 2020 podiel 77 percent na výnosoch od zdravotných poisťovní, zatiaľ čo v roku 2019 to bolo 72 percent. "To 'značne komplikuje situáciu pri zlepšovaní finančnej kondície nemocníc', ako sa píše v správe MZ SR o vývoji dlhu v rezorte," priblížil.

Problémom je podľa Zachara aj neudržateľne nastavený platový automat. Rovnako za problematickú považuje neochotu vlád dofinancovať oprávnené náklady vyplývajúce z legislatívy. Taktiež je to úhradový mechanizmus, ktorý podľa analytika paušálne odzrkadľuje neistotu a absentujúce poznanie, čo znamená oprávnené náklady a zisk, a teda obojstranne férovú platbu, ale aj nezodpovedné plošné zvyšovania platov v stratových a zadlžených nemocniciach nad rámec zákona v rámci kolektívneho vyjednávania, ktoré nie sú kryté zdrojmi, a tiež z dôvodu neefektívnosti a malého tlaku na zvyšovanie produktivity práce.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Hrozný pohľad! V plnej rýchlosti narazil do idúceho vlaku: Opitý vodič nezvládol zastaviť včas
Foto
Učiteľku vyhodili, keď zistili, že tancuje pri tyči: Prešla si peklom, dnes zarába kráľovsky
Tomáš Bezdeda prichytený s mladou slečnou: Čo jej spieval do uška?
Kritický nedostatok paliva ohrozil aj chod nemocníc: Nečakaná pomoc neďalekej krajiny
Foto
Bez brata! Juraj Sagan už nebude jazdiť s Petrom
Herec Sväťo Malachovský po dvoch stroskotaných vzťahoch: Opäť šťastný!
Foto
Slovan remizoval v šlágri so Žilinou: Belasí doma stratili prvé body
Rusi sa domáhali slobodných volieb: Polícia nenechala nič na náhodu a zatkla ich
Dievčatko išlo s rodičmi na pláž a v tom to zbadalo: Nečakaný nález priamo v piesku
Foto
Sagana zasiahla tragická smrť bývalého cyklistu († 37): Posiela krásny odkaz!
Útek ako z filmu! Väzňov, ktorí vykopali tunel lyžicami a taniermi chytili: Bennett jasá
Na Kanárskych ostrovoch vybuchla sopka: Úrady začali s evakuáciou obyvateľov