Prvý protest OZ KOVO proti pripravovanej novele Zákonníka práce bude 1. februára v Michalovciach. Ako v piatok oznámil člen Predsedníctva OZ KOVO Jozef Balica, odborári sa stretnú pred areálom firmy Yazaki po skončení rannej zmeny so začiatkom o 13.55 hod. "Nechceme poškodzovať ekonomiku a brzdiť chod firiem. Na zhromaždení chceme zamestnancom vysvetliť, aké negatívne dopady budú mať na nich pripravované zmeny v Zákonníku práce, a zburcovať ich, aby vyjadrili svoju nespokojnosť protestmi,“ povedal Balica. Doložil, že na zhromaždení sa zúčastní aj predseda OZ KOVO Emil Machyna a predseda Integrovaného odborové zväzu Dušan Barčík, ktorí v pondelok zverejnia aj termíny ďalších protestov.
Podľa Balicu vláda po čase uťahovania opaskov "hádže slučku na krk zamestnancov". Charakterizoval tak snahy vlády o zmeny súčasného Zákonníka práce, ktoré podľa neho požadujú zamestnávatelia. Podľa mienky odborárov Zákonník práce je na európskej štandardnej úrovni a meniť ho netreba. Zamestnávateľmi navrhované zmeny budú mať podľa nich negatívne dopady na zamestnancov, zneistia ich a zhoršia ich sociálne postavenie. "Preto OZ KOVO v decembri minulého roka vyhlásili štrajkovú pohotovosť, v rámci ktorej organizujeme rôzne protestné aktivity," vysvetlil Balica.
„Máme obavu, že vláda a ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny si ich (zamestnávateľov - pozn. red.) názory osvoja a v skrátenom legislatívnom konaní prijmú nedobré zmeny Zákonníka práce v skrátenom legislatívnom konaní a potom bude už neskoro čosi robiť, preto protestujeme už teraz,“ povedal Balica. Dodal, že cieľom týchto zmien je predovšetkým ušetriť náklady zamestnávateľov na pracovnú silu a zvýšiť profit firiem neberúc ohľad na zamestnancov. Podľa Balicu zavedením týchto opatrení sa očakáva že zamestnávatelia celkovo ušetria okolo 20 % z terajších nákladov.
Odborári tvrdia, že zákon bude garantovať iba minimálnu mzdu a nie ako dosiaľ aj podľa jednotlivých šiestich kategórií, predĺženie skúšobnej lehoty na šesť mesiacov a skrátenie výpovednej lehoty na jeden mesiac, či prepustenie bez udania dôvodu. Sú proti zrušeniu spolurozhodovania odborov o organizácií práce, ako je dĺžka pracovného času, nadčasy, dovolenky, zavádzanie a meranie spotreby práce, prepúšťanie, žiadna ochrana tehotných a zdravotne postihnutých zamestnancov, zavedenie flexikonta bez dohody s odbormi.
Novelu Zákonníka práce pripravuje ministerstvo práce, pričom na rokovania o budúcej podobe normy pozvalo zamestnávateľov aj odborov. Účasť na rokovaní však odborári odmietli s tým, že nepoznajú paragrafové znenie. To však má byť hotové až koncom februára. Zverejnenie navrhovaného okruhu zmien ministerstvo práce avizovalo na koniec januára.