Streda 29. 3.
Miroslav
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
14.07.2009 10:20 | Správy | Peniaze

Nájomné byty, ktoré nahradia reštituované, budú stáť 73 mil. €

Návrh koncepcie usporiadania vzťahov súkromných vlastníkov bytových domov a nájomcov dotknutých dereguláciou cien nájmu bytov počíta v rokoch 2010 až 2015 s použitím 72,7 mil. eur zo štátneho rozpočtu.

Počíta sa s výstavbou a prípravou tisíc náhradných nájomných bytov na základe 923 nájomcov prihlásených na ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja do 20. januára tohto roku. Minister výstavby a regionálneho rozvoja Igor Štefanov predkladá uvedený materiál na najbližšie zasadnutie vlády. Hlavným cieľom riešenia je poskytnúť vybraným nájomcom bytov v reštituovaných domoch súkromných vlastníkov náhradný byt miesto toho, ktorý doposiaľ užívali. Ako ďalej vyplýva z návrhu koncepcie, na obstaranie náhradných nájomných bytov je potrebných 54,5 mil. eur a na výstavbu technickej vybavenosti, projektovú prípravu stavieb a kúpu pozemkov pre výstavbu náhradných nájomných bytov ďalších 18,2 mil. eur. Uvoľňovanie bytov by malo trvať stanovené časové obdobie, napríklad päť rokov, aby sa vzhľadom na výšku finančných prostriedkov dokázali zadovážiť náhradné byty.

"Prijatím navrhovaného koncepčného riešenia sa poskytne základ na doriešenie a stabilizáciu bývania najmä tým nájomcom, ktorí v súčasnosti bývajú v bytoch v domoch vydaných pri náprave krívd, kde došlo k následnému prevodu vlastníctva inej právnickej alebo fyzickej osobe," konštatuje ministerstvo výstavby. Materiál má riešiť aj situáciu ľudí bývajúcich v bytoch v domoch, ktoré boli súčasťou prevodu štátu na iné osoby a ich súčasné bývanie im nezabezpečuje istotu bývania do budúcnosti.

O náhradný byt by mohli požiadať nájomcovia, ktorí si nedokážu zabezpečiť vlastné bývanie na základe merateľných sociálnych kritérií, vypracovaných ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny. Títo nájomcovia by boli povinní uvoľniť užívaný byt až po pridelení náhradného nájomného bytu. Na náhradný byt by nemali mať právo nájomcovia, ktorí vlastnia alebo spoluvlastnia porovnateľný byt v obci, v ktorej užívajú nájomný byt, alebo najviac do 50 kilometrov od miesta, kde sa byt nachádza. Ukončenie nájmu bytu by malo byť postupné. Výška nájomného v náhradných nájomných bytoch s maximálnou podlahovou plochou 80 štvorcových metrov by mala byť regulovaná a dosahovať úroveň ako v iných verejných nájomných bytoch.

Podľa opatrenia ministerstva financií o regulácii nájmu cien bytov z 25. septembra 2008 sa maximálna cena nájmu bytu, vrátane jej prípustného zvýšenia po 31. decembri 2011 uplatní len, ak je súčasne splnených päť podmienok. Má ísť o byt, na ktorý sa vzťahuje regulácia cien nájmu bytov, prenajímateľom bytu nie je štát, vyšší územný celok, obec alebo nimi zriadená či založená právnická osoba. Nájomca, spoloční nájomcovia alebo ostatné osoby žijúce v spoločnej domácnosti neboli k 1. októbru 2008 výlučnými vlastníkmi alebo spoluvlastníkmi porovnateľného bytu či nehnuteľnosti v obci, v ktorej užívajú nájomný byt. Prenajímateľ bytu sa nedohodol alebo nedohodne písomne s nájomcom bytu o cene nájmu bytu pred 1. januárom 2012 inak a nájomca bytu sa do 31. decembra 2008 prihlásil na ministerstve výstavby. Najviac bytov, ktorých sa týka návrh koncepcie, je v Bratislave, a to 76,5 %. V bratislavskom Starom meste sa nachádza 57 % všetkých takýchto bytov.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: © Nový Čas

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.Odporúčame z TIVI.sk


Odporúčame z TIVI.sk
comparing green earth and effect of air pollution from human action, glbal warming concept, green tree and green earth with light and arid land with air pollusion at background
Valné zhromaždenie OSN prijalo historickú rezolúciu: Veľká výzva pre ľudstvo
Český premiér Petr Fiala
Český premiér reaguje na protest učiteľov: Zvýšia sa vysokoškolským pedagógom platy?
Na snímke minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽANO).
Mikulec mal viacnásobne porušiť zákon: Ministerstvo vnútra sa stavia na stranu šéfa! Išlo o výsadu, tvrdia
Adriana zo Záhorskej Bystrice vytvorila obdivuhodný záber, na ktorom sú za bratislavskými bytovkami rakúske Alpy.
FotoVáš Tip
Adriana vytvorila záber nevídanej scenérie: Čo je to v pozadí za bratislavskými bytovkami? Nie, toto nie je fotomontáž!
Ďuricu doma nemôžu ani počuť: Spevák dostal od svojich synov zákaz hrania, dôvod vás dostane!
Tajomník ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany Oleksij Danilov
Moskva by po týchto slovách mala byť na pozore: Hrozivé slová z ukrajinskej vlády!
Olympijské hry 2024, ktoré budú odpočítavať záverečných 500 dní do začiatku, chcú byť mestské, udržateľné a zamerané na mladé publikum.
Foto
SOŠV stojí za stanoviskom MOV: Nechce trestať jednotlivcov za rozhodnutia ich vlád
Photo of a young woman lying in bed at night, wide awake with a case of insomnia
Máte problém v noci zaspať? Toto sa nebude čítať ľahko: Hrozí vám závažné ochorenie!
Toto by ste doma nájsť nechceli: Rodina sa sťažovala na zvláštne zvuky zo strechy. Z nálezu mrazí
Rodina sa sťažovala na zvláštne zvuky vychádzajúce z povaly: Z toho, čo tam našli hasiči, budete mať nočné mory!
Boss Sýkora medzi mafiánmi vynikal.
Zvrat v kauze vraždy obávaného bosa Sýkoru: Spod obžaloby oslobodili troch ľudí!
Logo SFZ. (ilustr. foto)
Dvaja mladí slovenskí futbalisti sa snažili zmanipulovať zápas: Aký trest ich čaká?
Pápeža Františka odviezli v stredu popoludní do nemocnice
Pápež František má dlhodobo zdravotné problémy: Skončil v nemocnici! Čo sa s ním deje?