Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
14.07.2009, 10:20 | Správy | Peniaze

Nájomné byty, ktoré nahradia reštituované, budú stáť 73 mil. €

Návrh koncepcie usporiadania vzťahov súkromných vlastníkov bytových domov a nájomcov dotknutých dereguláciou cien nájmu bytov počíta v rokoch 2010 až 2015 s použitím 72,7 mil. eur zo štátneho rozpočtu.

Počíta sa s výstavbou a prípravou tisíc náhradných nájomných bytov na základe 923 nájomcov prihlásených na ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja do 20. januára tohto roku. Minister výstavby a regionálneho rozvoja Igor Štefanov predkladá uvedený materiál na najbližšie zasadnutie vlády. Hlavným cieľom riešenia je poskytnúť vybraným nájomcom bytov v reštituovaných domoch súkromných vlastníkov náhradný byt miesto toho, ktorý doposiaľ užívali. Ako ďalej vyplýva z návrhu koncepcie, na obstaranie náhradných nájomných bytov je potrebných 54,5 mil. eur a na výstavbu technickej vybavenosti, projektovú prípravu stavieb a kúpu pozemkov pre výstavbu náhradných nájomných bytov ďalších 18,2 mil. eur. Uvoľňovanie bytov by malo trvať stanovené časové obdobie, napríklad päť rokov, aby sa vzhľadom na výšku finančných prostriedkov dokázali zadovážiť náhradné byty.

"Prijatím navrhovaného koncepčného riešenia sa poskytne základ na doriešenie a stabilizáciu bývania najmä tým nájomcom, ktorí v súčasnosti bývajú v bytoch v domoch vydaných pri náprave krívd, kde došlo k následnému prevodu vlastníctva inej právnickej alebo fyzickej osobe," konštatuje ministerstvo výstavby. Materiál má riešiť aj situáciu ľudí bývajúcich v bytoch v domoch, ktoré boli súčasťou prevodu štátu na iné osoby a ich súčasné bývanie im nezabezpečuje istotu bývania do budúcnosti.

O náhradný byt by mohli požiadať nájomcovia, ktorí si nedokážu zabezpečiť vlastné bývanie na základe merateľných sociálnych kritérií, vypracovaných ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny. Títo nájomcovia by boli povinní uvoľniť užívaný byt až po pridelení náhradného nájomného bytu. Na náhradný byt by nemali mať právo nájomcovia, ktorí vlastnia alebo spoluvlastnia porovnateľný byt v obci, v ktorej užívajú nájomný byt, alebo najviac do 50 kilometrov od miesta, kde sa byt nachádza. Ukončenie nájmu bytu by malo byť postupné. Výška nájomného v náhradných nájomných bytoch s maximálnou podlahovou plochou 80 štvorcových metrov by mala byť regulovaná a dosahovať úroveň ako v iných verejných nájomných bytoch.

Podľa opatrenia ministerstva financií o regulácii nájmu cien bytov z 25. septembra 2008 sa maximálna cena nájmu bytu, vrátane jej prípustného zvýšenia po 31. decembri 2011 uplatní len, ak je súčasne splnených päť podmienok. Má ísť o byt, na ktorý sa vzťahuje regulácia cien nájmu bytov, prenajímateľom bytu nie je štát, vyšší územný celok, obec alebo nimi zriadená či založená právnická osoba. Nájomca, spoloční nájomcovia alebo ostatné osoby žijúce v spoločnej domácnosti neboli k 1. októbru 2008 výlučnými vlastníkmi alebo spoluvlastníkmi porovnateľného bytu či nehnuteľnosti v obci, v ktorej užívajú nájomný byt. Prenajímateľ bytu sa nedohodol alebo nedohodne písomne s nájomcom bytu o cene nájmu bytu pred 1. januárom 2012 inak a nájomca bytu sa do 31. decembra 2008 prihlásil na ministerstve výstavby. Najviac bytov, ktorých sa týka návrh koncepcie, je v Bratislave, a to 76,5 %. V bratislavskom Starom meste sa nachádza 57 % všetkých takýchto bytov.

Diskusia / 0
Súvisiace články:
Autor: Čas.sk
X

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania... Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov .

Odporúčame z TIVI.sk
Odporúčame z TIVI.sk
Osemdesiatšesťročná Raelene Critchlowová máva cez sklo svojej šesťročnej pravnučke Camille, ktorá ju prišla navštíviť
Opatrenia v sociálnych službách sa zmiernia: Návštevy budú povolené za striktných podmienok
Na snímke logo na letné olympijské hry 2024 v Paríži.
Odporcovia tlačia na francúzsku vládu: Sú olympijské hry v Paríži ohrozené?
Američania už niekoľko dní protestujú proti policajnej brutalite, ktorá stála za smrťou Afroameričana Georgea Floyda.
Irán kritizuje reakciu vlády USA na prebiehajúce protesty: Nechajte svoj ľud dýchať
A group of casual clog shoes
U muža našli 126 párov kradnutých šľapiek: Zvrátené, čo s nimi po niekoľkých hodinách nosenia robil
Na niektorých miestach Slovenska sa môže vyskytnúť prízemný mráz (ilustračné foto).
Slovensku hrozí nad ránom prízemný mráz: Vyskytne sa najmä v troch oblastiach
Vo štvrtok predstavili repliku časti bunkra, kde strávil nacistický vodca Adolf Hitler († 56) posledné chvíle svojho
Foto
Z rodného domu Adolfa Hitlera bude policajná stanica: Zverejnili víťazné vizualizácie
Dánsky futbalový klub FC Midtjylland poskytol svojim fanúšikom možnosť sledovať zápasy svojho tímu v autokine. V
Foto
V Dánsku sledovali futbal naozaj originálne: Fanúšikovia zaplnili autokino
Lucia s bábätkom už prišli domov.
Foto
Mokráňová a Bagárová zverejnili fotku z uvítania po pôrode: Jeden detail sa nedá prehliadnuť!
Nevesta a ženích už nebudú musieť mať rúška.
Od zajtra platia zmeny v nosení rúšok: Prečítajte si, kto a kedy ho už nebude potrebovať
Na snímke vľavo hráč Popradu Marek Zagrapan a brankár Košíc Vladislav Habal.
Cesta do KHL sa nekoná: Zagrapan predĺžil zmluvu s Popradom
Speváka Richarda Müllera dostal koronavírus do neriešiteľných situácií: Hysterický plač a nadávky
Speváka Richarda Müllera dostal koronavírus do neriešiteľných situácií: Hysterický plač a nadávky
PCR testy sú príliš citlivé.
Dobré správy z Wu-chanu: Otestovali 10 miliónov ľudí, nové prípady nákazy nenašli