Pondelok 14. 6.
Vasil
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
01.05.2021 12:55 | Správy | Domáce správy

Politici si pripomenuli výročie vstupu do EÚ, vrúcne slová: Bezpečnosť, stabilita a prosperita

Európska únia (EÚ) nie je len o voľnom cestovaní a spoločnej mene, ale predovšetkým o podpore a solidarite.

Pri príležitosti 17. výročia vstupu Slovenska do EÚ to vyhlásil minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) s tým, že Slovensku sa v roku 2004 otvorili dvere do spoločenstva, ktoré zdieľa rovnaké hodnoty, akými sú sloboda a demokracia.

Minister poukázal, že štrukturálne financovanie z EÚ predstavuje 60 percent všetkých verejných investícií na Slovensku. "Modernizuje sa infraštruktúra, naši občania sa môžu zamestnať na pracovnom trhu s 500 miliónmi ľudí. Sme súčasťou jednotného trhu, ktorý nám umožňuje bezproblémový export našich výrobkov," vymenoval Mikulec.

Pripomenul, že rezort vnútra na projekty v roku 2020 čerpal granty z programov zahraničnej pomoci v sume viac ako 30 miliónov eur. Okrem iného aj na riešenie nepriaznivých situácií súvisiacich s ochorením COVID-19. "Pre mňa ako ministra vnútra je však mimoriadne zásadný fakt, že od vzniku EÚ vládne na starom kontinente najdlhšie obdobie mieru. A to si treba vážiť," poznamenal.

 

Aj podľa ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivana Korčoka (nominant SaS) sa EÚ stala prirodzenou súčasťou našich domácich politík, ako aj každodenného života našich občanov.   Výhody členstva v EÚ vidí v možnosti občanov slobodne cestovať, pracovať, ako aj študovať v jej členských krajinách.

Vyzdvihuje tiež jednotný trh EÚ. Ten podľa šéfa slovenskej diplomacie zvyšuje ekonomický potenciál a atraktívnosť Slovenska pre investorov. Zároveň poskytuje slovenským podnikateľom trh s takmer 450 miliónmi spotrebiteľov. Doterajšia finančná podpora z európskych fondov podľa Korčoka zásadne prispela k výraznému rozvoju Slovenska. "Práve schválený plán obnovy bude ďalším žiadaným impulzom a finančnou injekciou na modernizáciu Slovenska, vrátane tak potrebnej zelenej a digitálnej transformácie," uviedol. 

Obdobie členstva Slovenska v EÚ považuje za najúspešnejšie v histórii krajiny. Pripúšťa, že EÚ nie je bez chýb, ale pre Slovensko je základným politickým, ekonomickým a kultúrnym priestorom, ktorý poskytuje občanom bezpečnosť, stabilitu a prosperitu. Minister poukázal tiež na to, že dôvera verejnosti voči EÚ je v súčasnosti najvyššia za posledných desať rokov.

Ako ďalej uviedol, výročie členstva v Únii si Slovensko pripomína na pozadí riešenia viacerých kríz, od ekonomickej a finančnej krízy, cez migračnú krízu, odchod dôležitého partnera, ktorým je Spojené kráľovstvo, až po súčasnú pandémiu COVID-19. Tvrdí, že kríza zdôraznila potrebu diskutovať o možnostiach, ako zlepšiť akcieschopnosť a odolnosť Únie, a ako EÚ prispôsobiť tak, aby vyhovovala aktuálnym potrebám jej členských krajín a ich občanov. 

Rezort diplomacie považuje za príležitosť pre celoeurópsku reflexiu Konferenciu o budúcnosti Európy, ktorá štartuje na Deň Európy 9. mája. "V centre tohto projektu musia byť občania. Máme silný záujem na tom, aby sa podujatia a diskusie preniesli do miest a obcí a aby sa do nich zapojilo čo najviac občanov, zástupcov samospráv, predstaviteľov podnikateľskej a akademickej obce, ako aj médií. Zapojme sa spoločne do formovania budúcej podoby európskeho projektu," doplnil štátny tajomník MZVEZ SR Martin Klus.

 

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: tasr

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Neskutočné zakončenie: Český útočník dokonalo oklamal brankára a postaral sa o šokujúci moment
LETNÁ SÚŤAŽ! Konečne je ČAS na dovolenku!
Stretnutie Putina s Bidenom sa blíži: Čo bude horúcimi témami? O Navaľnom sa ruský prezident baviť nechce
Mobil do postele nepatrí, môže to viesť k závažným následkom: Ako mať zdravý spánok?
Jeden tip jej už vyšiel: Mačka v Petrohrade predpovedá, či Slovensko zdolá Poliakov
Pamätník korupcie, do ktorého zateká: Štadión, na ktorom budú hrať Slováci, sprevádza množstvo škandálov
Čekyho hriechy mladosti: Vrátnik nabonzoval, čo stváral na internáte
Rozruch v Grécku: Reklamný spot nabádajúci na zvýšenie pôrodnosti ženy dožral
V deň plánovanej svadby sa Martine obrátil život naruby: Alarmujúci nález v jej tele
Dve veľmoci sú v Bruseli na pretrase: NATO vníma Rusko a Čínu ako hrozbu
Foto
Prvé slnečné lúče a otvorené hranice povyzliekali najkrajšie Slovenky do plaviek: Na toľko krásy vaše oči nie sú pripravené!
Taliani dolapili gang, ktorý vykradol klenotníctva: Ich lup mal hodnotu milión eur