Sobota 19. 6.
Alfréd
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
27.04.2021 21:10 | Šport | Futbal

Slovenské kluby krotia nadšenie: Komplikácie okolo návratu fanúšikov

Únia ligových klubov (ÚLK) nepovažuje aktuálne podmienky návratu fanúšikov na tribúny športových zápasov za aplikovateľné v reálnych podmienkach.

Vníma ich ako usmernenia určené pre pilotný projekt, v spoločnom stanovisku s klubmi Fortuna ligy poukázali na vysoké náklady súvisiace s testovaním, ktoré sú v kontexte s ďalšími opatreniami z dlhodobého hľadiska nepriechodné.

Podľa vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR, ktorá upravuje organizovanie hromadných podujatí, od utorka 27. apríla sa budú môcť vrátiť na tribúny fanúšikovia v zápasoch profesionálnych súťaží v piatich športových odvetviach. Počet divákov nesmie prekročiť 25 percent celkovej kapacity na sedenie, maximálne môže pustiť 2000 fanúšikov v exteriéri a 1000 v interiéri. Zápasy môžu v dejisku sledovať iba diváci s negatívnym výsledkom PCR alebo LAMP testu, nie starším ako 36 hodín a zároveň s výsledkom antigénového testu nie starším ako 12 hodín.

ŠR TASR zverejňuje stanovisko ÚLK s klubmi Fortuna ligy v pôvodnom znení a bez redakčných úprav:

 

"Aktuálne nastavené podmienky návratu fanúšikov na tribúny športových zápasov definované najnovšou vyhláškou Úradu verejného zdravotníctva vnímame ako podmienky určené pre pilotný projekt, ktoré nie je možné aplikovať pri reálnom návrate fanúšikov na štadióny. Tieto podmienky by v podstate znemožnili účasť bežných fanúšikov, pretože predpokladané náklady súvisiace s testovaním by boli príliš vysoké. Aj v kontexte iných aktuálne platných opatrení vnímame takéto podmienky pri dlhodobom riešení ako nepriechodné. Podmienky, finančné, či časové, stanovené smerom k fanúšikom, sú takmer nerealizovateľné a fanúšikovia si takíto prístup nezaslúžia. Zároveň je potrebné zohľadniť aj ďalšie dôležité fakty, zaočkovanosť časti fanúšikov, či prekonané ochorenie v posledných 180 dňoch. Nemôžeme predsa vytvárať výnimky, ktoré sa vzťahujú iba na určitý typ aktivít a vylučovať iné.

Za takýchto podmienok nevnímame aktuálnu situáciu ako ten pravý návrat fanúšikov späť na štadióny. Prakticky od začiatku roka 2021 komunikujeme náš cieľ, a to postupný a koordinovaný návrat fanúšikov späť na tribúny. Mrzí nás, že takýto pilotný test na viacerých typoch podujatí už nemáme dávno za sebou a organizácia hromadných podujatí by už mala v tomto období jasnejšie stanovené pravidlá.

Napriek tomu však fanúšikovia, ktorí splnia podmienky vstupu na štadión, môžu ísť na zápasy už najbližšieho kola Fortuna ligy, ak im príslušný klub umožní ich účasť. Nechceme brániť fanúšikom prísť na štadión a podporiť svoj klub. Ak splnia podmienky určené vyhláškou Úradu verejného zdravotníctva, budú mať k dispozícii najviac 36 hodinový PCR alebo LAMP test a zároveň antigénový test nie starší ako 12 hodín, môžu ísť na zápas, kde takisto musia dodržiavať epidemiologické opatrenia. Nechávame toto na individuálne rozhodnutie klubov a ich fanúšikov, predpokladáme však limitovaný záujem z vyššie popísaných dôvodov.

Vedenie ÚLK, spoločne s klubmi Fortuna ligy, diskutuje so zástupcami Konzília odborníkov o pilotnom riešení návratu väčšieho počtu fanúšikov (do 2000) na vybrané zápasy Fortuna ligy. Za súčasného stavu to ide spraviť len s vedeckým dosahom. O možnostiach aktívne rokujeme so zástupcami Konzília odborníkov a s predstaviteľmi vedeckej obce.

Nejde o návrat fanúšikov v pravom slova zmysle, nebude to tá pravá emócia z futbalu, je to však krok dopredu a aj takýto postup nám dá relevantnú spätnú väzbu, ktorú potrebujeme na otvorenie ďalších možností v prípade postupného a plošného návratu ľudí späť na štadióny. Chceme požiadať fanúšikov, aby nám v tomto pomohli. Je to služba pre futbal, pre šport smerom do budúcna. Na základe predbežnej dohody s predstaviteľmi Konzília odborníkov by zároveň dostali všetky kluby limitovaný počet PCR alebo LAMP testov pre svojich fanúšikov.

Organizačne nechceme nič uponáhľať a šiť horúcou ihlou. Sme šport, ktorý funguje takmer nepretržite. Preto nechceme nič podceniť. Pre nás má význam nastaviť spolu s odborníkmi taký proces, ktorý vieme uplatniť aj v budúcnosti pri pretrvávajúcej pandémii. Nechceme mať fanúšikov na dvoch či troch zápasoch a potom to celé zastaviť. Preferujeme dlhodobý, postupný, koordinovaný proces. Máme prísľub odborníkov, že aktuálne nastavené podmienky sa budú zvoľňovať, aj na základe výsledkoch pilotného projektu. Chceme byť zodpovední, dodržiavať rozumne nastavené pravidlá a chceme si najmä otvoriť dvere k dlhodobému riešeniu pre našich fanúšikov, ktorých chceme späť na tribúnach, čo najskôr. Sme presvedčení o tom, že futbalové štadióny sú bezpečné miesta a že za dodržaní epidemiologických opatrení bezpečnými miestami ostanú aj za prítomnosti fanúšikov.

 

rr la

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: tasr

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Aktualizované
Pekelné teploty na Slovensku: Búrky nás schladili len ojedinele, dávajte si pozor
Medvedev ostáva predsedom Putinovej strany: Na čele kandidátky svietia iné mená
Komika Jakuba Zitrona Ťapáka čaká výzva s krásnou blondínou: Kvôli tomuto sa v noci budí zo sna!
Foto
Najprv kolonizácia Marsu a teraz toto?! Priateľka Elona Muska ukázala totálnu šialenosť
Frmol vo Vysokých Tatrách: Turistom pomáhali horskí aj leteckí záchranári
Národný ústav detských chorôb predstavil novinku: Majú fantastického pomocníka
Foto
Extrémne nízka účasť na prezidentských voľbách: Tak toto nezažili v Iráne desiatky rokov
Návrh novely rokovacieho poriadku NR SR je na stole: Pozrite, aké zmeny sú v hre
Paraglidista v šoku: Chcel pristáť, razom sa všetko zmenilo na stresujúcu situáciu!
Sadol do auta a vrazil do davu ľudí: Britská polícia hlási zranených, neznámy muž je na úteku
Veľká pocta pre slovenského basketbalistu: Kropiláka uviedli do Siene slávy FIBA
Foto
Ženích na svadobnej ceste odhalil, že sa chce dať preoperovať na ženu: Šokujúce rozuzlenie príbehu lásky