Streda 19. 5.
Gertrúda
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
19.04.2021 13:37 | Správy | Domáce správy | Bratislava

Priemerný Bratislavčan vyprodukoval za rok 486 kíl odpadu: Koľko sa zrecyklovalo?

V Bratislave sa za minulý rok vyprodukovalo 214.480 ton komunálneho odpadu. Pri prepočte na počet obyvateľov je to 486,5 kilogramu odpadu na obyvateľa za jeden rok.

Oproti predošlému roku sa množstvo vyprodukovaného odpadu znížilo. V rokoch 2015 a 2016 však bola produkcia odpadu v Bratislave nižšia. Hlavné mesto o tom informuje v stratégii nakladania s komunálnymi odpadmi v hlavnom meste s cieľom prechodu na obehové hospodárstvo pre roky 2021-2026.

Aj napriek medziročnému poklesu má celkové množstvo odpadu podľa bratislavskej samosprávy tendenciu rásť. Hmotnostne najviac zastúpeným druhom odpadu v hlavnom meste za rok 2020 bol zmesový odpad, ktorý tvoril až 51 percent odpadu. Úroveň vytriedenia komunálnych odpadov za predošlý rok bola 37,1 percenta.

V Bratislave sa v roku 2020 nakladalo s odpadom tak, že 11 percent bolo uložených na skládku odpadov, 31 percent sa recyklovalo, deväť percent tvoril biologicky rozložiteľný odpad, ktorý bol skompostovaný a 49 percent odpadov sa zhodnocovalo energeticky v spaľovni odpadov v bratislavskom Vlčom hrdle.

 

Bratislava dlhodobo patrí medzi mestá s najnižšou mierou skládkovania, a to vďaka spaľovni, kde sa odpad energeticky zhodnocuje. V hlavnom meste sa skládkuje len desatina všetkých komunálnych odpadov, čo je podľa magistrátu výrazne menej ako 50 percent, čo je národný priemer. Cieľom Bratislavy je udržať mieru skládkovania na úrovni do desať percent.

Podľa analýzy Inštitútu environmentálnej politiky bude počas rokov 2025 až 2045 produkcia komunálneho odpadu v Bratislave medziročne rásť v priemere o 2,5 percenta a miera recyklácie stúpne. "Rast produkcie komunálnych odpadov bude ťahaný vyššou spotrebou domácností a vyšším počtom obyvateľov," uvádza sa v dokumente.

V strategickom dokumente Bratislava - mesto bez odpadov si preto magistrát stanovil viaceré ciele. Do roku 2026 chce mesto Bratislava 45 percent komunálneho odpadu triediť, 40 percent komunálneho odpadu recyklovať, menej ako desať percent odpadu skládkovať a zvyšok odpadov energeticky zhodnocovať. Do roku 2035 plánuje dosiahnuť minimálne 65-percentnú mieru triedenia a recyklácie/materiálového zhodnocovania. Menej ako päť percent skládkovania a zvyšok energetické zhodnocovanie.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: tasr

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Francúzsky prezident Macron sa chystá po prvý raz navštíviť Rwandu: Pôjde o prelomovú návštevu
Žalobca Navaľného padol na hubu: Vysúdil od neho len zlomok toho, čo žiadal ako odškodné za morálnu ujmu
Francúzsko predložilo rezolúciu o prímerí medzi Izraelom a Palestínčanmi: Streľba musí prestať, nastal čas na prímerie
Útoky medzi Izraelom a Hamasom už zašli priďaleko: Naliehava výzva ministra Ivana Korčoka
PR článok
Stačí zariadenie za pár eur a vaše auto zmizne bez stopy. Ako ho naozaj ochrániť?
PR článok
ZADARMO pre všetkých mužov po päťdesiatke!
Vyhlásenie EÚ k izraelsko-palestínskemu konfliktu sabotovala jedna krajina: Minister zahraničných vecí vyjadril ostrú kritiku
Na celom svete podali vyše jeden a pol miliardy dávok vakcín proti covidu: Ktoré európske krajiny si vedú najlepšie?
Násilnosti v Predjordánsku si vyžiadali tri obete: Po potýčkach s izraelskými vojakmi hlásia stovku zranených
Patrick Lefever z QuickStepu o angažovaní Petra Sagana: Nemám zásuvku s miliónmi eur
Vydieral spoluhráča a päť rokov nehral za reprezentáciu: Hviezda Realu sa objavila v nominácii Francúzska na EURO
Írsky zdravotnícky systém paralyzoval rozsiahly kyberútok: Následky sú katastrofálne