Utorok 11. 5.
Blažena
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
19.04.2021 11:09 | Správy | Domáce správy

Asociácia nemocníc nesúhlasi s plánom obnovy a burcuje občanov: Toto poškodí zdravotníctvo na dlhé roky

Plán obnovy nemôže z veľkej časti slovenských pacientov robiť občanov druhej kategórie.

Všetci bez rozdielu, v ktorom regióne žijú, si zaslúžia nové alebo zrekonštruované budovy nemocníc a kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť. Tvrdí to prezident Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) Marián Petko. Plán by sa podľa neho mal zmeniť tak, aby finančné prostriedky z neho mohli čerpať nielen štátne, ale aj neštátne zdravotnícke zariadenia.

"Ak by sa návrh nezmenil, z veľkej časti slovenských pacientov, ktorí majú tú smolu, že žijú v regióne s neštátnou nemocnicou, robí občanov druhej kategórie," uviedol. Poukázal na to, že historicky najväčšia investícia do slovenského zdravotníctva vo výške viac ako 1,1 miliardy má skončiť v zariadeniach, ktorých zriaďovateľom je Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR. Podľa ANS ide o "diskriminačné rozhodnutie", ktoré poškodí celý sektor zdravotníctva na desiatky rokov.

Návrh plánu obnovy pre zdravotníctvo nebol podľa ANS prediskutovaný so zdravotníckymi organizáciami a obsahuje veľké množstvo nedostatkov. Asociácia kritizuje, aby bol akýkoľvek poskytovateľ zdravotníckej starostlivosti diskriminovaný na základe toho, kto je jeho zriaďovateľ alebo vlastník. "Žiadame, aby pred rozhodnutím o investíciách bola vykonaná dôkladná analýza potrieb zdravotníctva a najmä optimalizácia siete nemocníc," zdôraznil Petko.

 

ANS preto spúšťa kampaň "Pomôž svojej nemocnici". Vyzýva občanov, aby svojou podporou prispeli k zmene tohto rozhodnutia a pomohli zabezpečiť investície pre svoju nemocnicu na webovej stránke www.pomozsvojejnemocnici.sk.

MZ SR: Úžitok z plánu obnovy a odolnosti budú mať všetci pacienti aj zdravotníci

Úžitok z plánu obnovy a odolnosti budú mať pacienti aj samotní zdravotníci bez ohľadu na to, v akej právnej forme poskytujú zdravotnú starostlivosť. Pre TASR to v reakcii na tvrdenia Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) uviedla hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová.

Ústredným bodom snaženia vedenia rezortu zdravotníctva je podľa jej slov kvalitné poskytovanie zdravotnej starostlivosti pacientovi. "Radikálne zvýšiť kvalitu a dostupnosť zdravotnej starostlivosti je aj cieľom Plánu obnovy a odolnosti SR. Preto odmietame jeho spochybňovanie," uviedla.

ANS tvrdí, že plán nebol prediskutovaný so zdravotníckymi organizáciami, obsahuje veľké množstvo nedostatkov a pacientov či zdravotníkov z niektorých regiónov diskriminuje, pretože finančné prostriedky z plánu obnovy podľa neho môžu čerpať len zariadeniach, ktorých zriaďovateľom je MZ SR.

Tiež kritizuje, aby bol akýkoľvek poskytovateľ zdravotníckej starostlivosti diskriminovaný na základe toho, kto je jeho zriaďovateľ alebo vlastník. Žiada o dôkladnú analýzu potrieb zdravotníctva a najmä optimalizáciu siete nemocníc.

Eliášová poukázala na to, že slovenské zdravotníctvo bolo dlhé roky zle riadené a tunelované. Hovorí, že výdavky nemocníc presahovali príjmy, čoho výsledkom bola ich chronická zadlženosť, kopiace sa faktúry po lehote splatnosti a nespokojnosť zdravotníkov.

Pravidlá boli podľa rezortu zdravotníctva nastavené tak, že namiesto zvyšovania kvality zdravotnej starostlivosti a efektívnosti, bolo na prvom mieste uspokojovanie niekoľkých hráčov, ktorí na zdravotníctve bezohľadne profitovali. Výsledkom je podľa MZ SR napríklad to, že na Slovensku zbytočne umierajú ľudia, ktorých by kvalitné zdravotníctvo dokázalo zachrániť.

MZ SR tvrdí, že reštart zdravotníctva znamená, že sa dajú na Slovensku do pohybu reformy a investície. "V organickom prepojení reforiem a investícií, ktoré obsahuje plán obnovy, je cesta ku kvalitnému a ekonomicky udržateľnému zdravotníctvu," reagovala hovorkyňa.

Plán obnovy ráta podľa ministerstva s reformami, ako optimalizácia siete nemocníc, reformou prípravy investičných projektov v zdravotníctve, centralizáciou riadenia najväčších nemocníc, optimalizáciou siete akútnej zdravotnej starostlivosti, novou definíciou neodkladnej zdravotnej starostlivosti či reformou poskytovania všeobecnej starostlivosti.

Nadväzovať na ne bude investičná činnosť v oblasti projektovej prípravy a projektového riadenia investícií, nemocnice v novej sieti, digitalizácia v zdravotníctve, výstavba a obnova staníc záchrannej zdravotnej služby (ZZS) a obnova ich vozového parku, ďalej akútne telemedicínske služby a kapacity Operačného strediska ZZS či podpora otvárania nových ambulancií primárnej starostlivosti v nedostatkových oblastiach.

Eliášová doplnila, že napríklad investície do nových ambulancií sa týkajú výhradne súkromných ambulancií, keďže tie sú v súkromných rukách. Dokument plánu obnovy za oblasť zdravotníctva bol podľa MZ SR zároveň prerokovaný so všetkými relevantnými subjektmi.

"Odborníci z rezortu zdravotníctva zároveň rokujú s kolegami z Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR a so zástupcami Európskej komisie o ďalších zdrojoch na výstavbu zdravotníckych zariadení z nového eurofondového obdobia," uzavrela hovorkyňa.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: tasr
X

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou Ringier Axel Springer Slovakia, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 00 678 155, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 19/B na účely spätného kontaktovania ... Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.


Kucherenko pomýšľala na zákrok laserom: Doktorka ju vyviedla z omylu, toto by mali ženy vedieť
Lukko Rauma získalo titul vo fínskej lige: Oslavujú aj Skalický a Pospíšil
Životný úspech slovenskej akvabely: Daabousová na ME nadchla aj rozhodcov
Smutná bilancia: Česko zaznamenalo najvyšší počet úmrtí za jediný mesiac od roku 1947
Je to oficiálne: Vladimír Weiss povedie bratislavský Slovan!
Otec vykopol syna na ulicu kvôli fajčeniu trávy: Tento krok si bude vyčítať do konca života!
Barteková v Lonate dvakrát na pódium: K broznu pomohla aj v tímovej súťaži
Veľké komplikácie pár dní pred štartom: Hokejové MS v Rige riešia problém s druhou halou
Môžu vám dať druhú dávku inej vakcíny? Prečítajte si názory odborníkov na kombinovanie očkovacích látok
Speváčka Viki Vargová zložila Petrovi Bičovi obrovskú poklonu: Ako vznikajú ich hity
Úspech českých a francúzskych vedcov: Takto sa im podarilo urýchliť hojenie rán
Mariana († 30) zomrela počas dojčenia: Neuveriteľná tragédia! Manželovi sa naskytol hrôzostrašný pohľad