Utorok 11. 5.
Blažena
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
14.04.2021 12:35 | Správy | Peniaze

Slovenskú ekonomiku zasiahla pandémia: Predpoveď, ktorá nepoteší

Na ekonomiku Slovenska negatívne vplývali zavedené opatrenia na zamedzenie šírenia nového koronavírusu.

Vzhľadom na to, že pandémia ochorenia COVID-19 stále pretrváva, očakáva sa v súvislosti s obmedzeniami nepriaznivý vývoj slovenskej ekonomiky aj do budúcnosti. Podľa medzinárodných porovnaní pritom kvalita podnikateľského prostredia stagnuje. Slovensko sa preto musí zamerať na odstraňovanie byrokracie a neopodstatnených regulačných bariér, aby naštartovanie ekonomiky po pandémii bolo čo najrýchlejšie. Vyplýva to z materiálu Správa o stave podnikateľského prostredia, ktorý v stredu vláda zobrala na vedomie.

"V kontexte aktuálnych priamych i nepriamych negatívnych vplyvov na situáciu v SR je nevyhnutné sa neodkladne zamerať na odstraňovanie neopodstatnených regulačných a finančných bariér, byrokracie, nákladového a časového zaťaženia, na zabezpečenie stability a predvídavosti podnikateľského prostredia," uviedlo v materiáli Ministerstvo hospodárstva (MH) SR.

Slovensko v porovnaní prostredníctvom superindexu, ktorý je kombináciou štyroch renomovaných svetových indexov v stovke krajín sveta, kleslo o dve priečky na 38. miesto, a to napriek tomu, že v dvoch rebríčkoch dostalo lepšie hodnotenie ako v predošlom roku. Hodnotenie sa zlepšilo v Indexe ekonomickej slobody (Heritage Foundation) a Doing business (World Bank). Na rovnakej pozícii sa umiestnilo v Indexe vnímania korupcie (Transparency International) a Rebríčku svetovej konkurencieschopnosti (World Economic Forum).

 

"Ukazuje to, že stav podnikateľského prostredia na Slovensku stagnuje, nehýbe sa, zatiaľ čo v iných krajinách dochádza k zlepšeniu. V dôsledku tejto stagnácie v aktivitách pre zlepšenie podnikateľského prostredia SR v celkových rebríčkoch klesá, je nižšie ako Česká republika a Poľsko, ale vyššie ako Maďarsko," pripomenul rezort hospodárstva.

Podľa materiálu je nutné, aby vláda pokračovala v strategických zámeroch, ktoré prijala v programovom vyhlásení, a v blízkej budúcnosti prijala aj ďalšie opatrenia, ktoré podporia udržateľný hospodársky rast a zvýšenie zamestnanosti. Prorastové opatrenia bude potrebné zrýchliť aj preto, že pandémia prehĺbila negatívne trendy, ktoré sa na Slovensku začali prejavovať už v roku 2019, keď došlo k zmierneniu tempa ekonomického rastu. Ďalším nevyhnutným krokom, ktorý prispeje k zlepšeniu podnikateľského prostredia je podľa MH zabezpečenie lepšej vymožiteľnosti práva a sfunkčnenie súdnictva.

Významným faktorom podnikateľského prostredia je výška dane z príjmu právnických osôb, ktorá patrí z pohľadu strategických investícií ku kľúčovým rozhodovacím faktorom. Rezort hospodárstva upozornil, že Slovensko má najvyššiu sadzbu tejto dane z krajín Vyšehradskej štvorky na úrovni 21 %. Dôležitou oblasťou, ktorú investori zvažujú, je regionálna investičná pomoc. "SR v tejto oblasti taktiež stráca konkurencieschopnosť, a to najmä voči Maďarsku, predovšetkým v hraničných oblastiach s Maďarskom, ktoré v boji o potenciálneho investora ponúka regionálnu pomoc vo výške až 50 %, kým SR v týchto oblastiach ponúka 35 %," poznamenal rezort.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: tasr
X

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou Ringier Axel Springer Slovakia, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 00 678 155, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 19/B na účely spätného kontaktovania ... Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.


Etapu číslo 4 ovládol Dombrowski, Sagan v kopcoch zaostal za najlepšími
Na severe Slovenska horí rúbanisko: Zasahujú desiatky hasičov
Kráske z Texasu odvaha nechýba: Ako môže toto robiť bez akejkoľvek ochrany?
Kucherenko pomýšľala na zákrok laserom: Doktorka ju vyviedla z omylu, toto by mali ženy vedieť
Lukko Rauma získalo titul vo fínskej lige: Oslavujú aj Skalický a Pospíšil
Zháňate sa po potvrdení o očkovaní proti ochoreniu COVID-19? RÚVZ ich nevydáva
Životný úspech slovenskej akvabely: Daabousová na ME nadchla aj rozhodcov
Dočkali sme sa: Utorok bol na Slovensku prvý tropický deň
Smutná bilancia: Česko zaznamenalo najvyšší počet úmrtí za jediný mesiac od roku 1947
Nechal si to uležať v hlave: Heger na rovinu o odvolávaní Kolíkovej
Foto
Vladimír Weiss povedie bratislavský Slovan: Prvé zábery z tréningu!
Otec vykopol syna na ulicu kvôli fajčeniu trávy: Tento krok si bude vyčítať do konca života!