Sobota 19. 6.
Alfréd
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
23.04.2021 08:00 | Správy
Špeciálny projekt

Chcete sa zbaviť dioptrií? Poradíme vám trvalé riešenie

Jedným z aktuálnych problémov vyspelých krajín, sú nesprávne návyky už od mladého veku. V dôsledku toho ľudia trpia viacerými zdravotnými problémami, vrátane tých so zrakom. Medzi najčastejšie očné chyby patrí krátkozrakosť. Ako ju vyriešiť?

Napriek tomu, že je krátkozrakosť mnohokrát vrodenou chybou, zvyšuje sa aj počet pacientov so získanou krátkozrakosťou. Niektoré z faktorov, ktoré ju zapríčiňujú, ovplyvniť nedokážeme, iné sú výsledkom súčasného spôsobu života.

V tomto článku sa dozviete:
ako na krátkozrakosť vplýva nesprávny životný štýl,
prečo nie je dobré podceňovať príznaky krátkozrakosti,
ako si zlepšiť zrak do diaľky.

Čo zhoršuje zrak do diaľky?

Krátkozrakosť (odborne myopia), je v prevažnej miere spôsobená zmenou životného štýlu za posledné desaťročia. Dôkazom toho je skutočnosť, že ňou trpia predovšetkým ľudia v rozvinutých krajinách. Výrazný podiel majú na tom naše každodenné aktivity, ako je používanie počítačov, mobilov a tabletov, ale aj pozeranie televízie. Modré svetlo, ktoré počítače či mobily vyžarujú, poškodzuje bunky v sietnici oka, následkom čoho rýchlejšie starne.

Nárast počtu krátkozrakých ľudí vznikol v dôsledku oveľa častejšieho pozerania sa na blízke predmety v porovnaní s minulosťou či v porovnaní s menej rozvinutými krajinami, ktoré majú obmedzený prístup k výpočtovej technike. V prípade, že naše oči namáhame v prevažnej miere nablízko, strácajú schopnosť zaostrovať na vzdialené predmety. Pokiaľ ide o malé deti, túto schopnosť naplno ani nezískajú. Výsledkom toho je krátkozrakosť a potreba nosenia dioptrických okuliarov.

Otvoriť galériu

Pri problémoch s videním návštevu očného lekára neodkladajte

Krátkozraký človek vidí predmety ostro len na kratšiu vzdialenosť, vo väčších vzdialenostiach sa mu predmety už rozmazávajú. Je to spôsobené tým, že jeho oko je dlhšie, ako by malo byť, čím sa lúče svetla lámu pred sietnicou a vytvárajú preto nejasný obraz. Mínusové dioptrie korigujú krátkozrakosť tým, že posúvajú ohnisko videnia smerom dozadu.

Ak si chcete čo najdlhšie udržať kvalitný zrak, základom sú pravidelné očné prehliadky a nepodceňovanie príznakov, ktoré by problémy s videním do diaľky mohli prezrádzať. Očný lekár dokáže vzniknutý problém a jeho príčinu odhaliť a nastaviť vhodnú liečbu. Ak s liečbou váhate, prílišným zaťažovaním očí svojmu zraku ešte viac škodíte. Neriešená krátkozrakosť môže spôsobovať bolesti hlavy, zvýšenú únavu, zníženú schopnosť sústrediť sa, obmedzenú schopnosť šoférovať či vykonávať niektoré druhy športových aktivít.

V rámci prevencie je vhodné upraviť si svoj životný štýl tým, že si doprajete pestrú a vyváženú stravu, kvalitný spánok a častý pohyb na čerstvom vzduchu. Počas dlhšej práce za počítačom si doprajte pravidelné prestávky, počas ktorých si precvičujte oči striedavým zaostrovaním na vzdialené a blízke predmety.

Rozdávame zľavy v hodnote milión eur na operácie očí

Dioptrické okuliare, kontaktné šošovky či laserová operácia očí?

Zlepšiť videnie vám vedia korekčné pomôcky – dioptrické okuliare alebo kontaktné šošovky. Môžu síce spomaliť zhoršovanie krátkozrakosti, ale zbaviť sa jej nedokážu. Rovnako nevedia bojovať ani s presbyopiou, ktorá postihuje viac-menej každého človeka približne medzi 40. až 45. rokom života, a preto ľuďom v tomto veku pribudnú ďalšie okuliare – okuliare na čítanie. Okuliare či kontaktné šošovky vás neochránia ani pred vznikom šedého zákalu.

Jediným spôsobom, ako dosiahnuť trvalú korekciu zlého videnia do blízka či do diaľky, je absolvovať laserovú operáciu očí. V očnej klinike iClinic realizujú moderné operačné metódy tretej generácie, akou je napríklad aj ReLEx SMILE 3D. Touto metódou odstraňujú dioptrie bez bolesti, iba s mikroskopickým vstupom na rohovke oka, bez následku vzniku suchého oka po zákroku, s minimálnym rizikom pooperačných komplikácií a s rýchlym hojením.

Pre človeka, ktorý trpí viacerými refrakčnými chybami, môže byť riešením laserový zákrok operačnou metódou PRELEX, pri ktorom sa jeho pôvodná poškodená šošovka nahradí novou – umelou multifokálnou alebo trifokálnou. Vďaka trifokálnej šošovke sa zbaví problémov s videním dokonca na všetky vzdialenosti (metóda FEMTO Z-PRELEX). Výhodou je tiež, že na umelej šošovke nemôže vzniknúť šedý zákal.

Zľavy v hodnote milión eur na operácie očí

V roku 2020 sa začalo nielen pre Slovensko, ale aj pre celý svet náročné obdobie. V očnej klinike iClinic vás v tom však nenechajú samých. S ohľadom na ekonomické dopady pandémie koronavírusu pripravili pre svojich pacientov mimoriadnu zľavu vo výške 1000 € na vybrané laserové operácie, vďaka ktorým môžu sebe alebo svojim blízkym splniť sen o dokonalom zraku aj v tomto zložitom období. Počet operácií s 1000 € zľavou je limitovaný! Platí iba pre prvých 1000 najrýchlejších pacientov, ktorí odošlú nezáväzný kontaktný formulár s heslom. Laserová operácia očí je teraz pre vás dostupná ešte viac, ako kedykoľvek predtým. Operáciu je možné zakúpiť aj formou darčekového poukazu. Viac informácií k získaniu mimoriadnej zľavy sa dozviete na www.iclinic.sk.

Súvisiace články:
Autor: Špeciálny projekt

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Komika Jakuba Zitrona Ťapáka čaká výzva s krásnou blondínou: Kvôli tomuto sa v noci budí zo sna!
Foto
Najprv kolonizácia Marsu a teraz toto?! Priateľka Elona Muska ukázala totálnu šialenosť
De Bruyne priznal kruté následky zranenia: Stále má jeden vážny problém
Sadol do auta a vrazil do davu ľudí: Britská polícia hlási zranených, neznámy muž je na úteku
Veľká pocta pre slovenského basketbalistu: Kropiláka uviedli do Siene slávy FIBA
Foto
Ženích na svadobnej ceste odhalil, že sa chce dať preoperovať na ženu: Šokujúce rozuzlenie príbehu lásky
Foto
Pri penzióne v Tatranskej Lomnici sa pohybovala nervózna laň: Čo sa stalo o hodinu, vám vezme reč!
Slovensko zasiahli vysoké teploty, Úrad verejného zdravotníctva radí: Ideálny krok počas horúčav
Eriksen prekvapil spoluhráčov na tréningu: Nádherné, čo spravili ako prvé
Foto
Alžbeta II. sa zúčastnila dostihov prvýkrát od roku 2019, ten detail si všimli všetci: Radostný pohľad na kráľovnú
V Štrasburgu sa konalo inauguračné zasadnutie Konferencie o budúcnosti Európy: Kto všetko sa môže zapojiť?
Špecializovaný trestný súd: Trojica obvinených z akcie Motorest ide na slobodu