Utorok 21. 9.
Matúš
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
18.03.2021 12:01 | Správy | Domáce správy

Asociácia bojuje za prednostné očkovanie chronicky chorých pacientov: Riziko úmrtia pri covide je vysoké

Aktuálna vyhláška Ministerstva zdravotníctva SR stále nezohľadňuje potrebu prednostného očkovania chronicky chorých pacientov.

V stanovisku na to upozornila Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP). Opakovane zdôrazňuje, že ide o najzraniteľnejšiu časť pacientskejpopulácie, ktorá je najviac ohrozená ochorením COVID-19. Asociácia preto aj naďalej trvá na svojich požiadavkách, ktoré viackrát adresovala aj ministerstvu zdravotníctva.

AOPP okrem iného apeluje na maximálne urýchlenie očkovania najohrozenejších skupín pacientov so zohľadnením veku a rizikovosti ochorenia. Prehodnotiť by sa podľa asociácie mali aj kritériá určovania poradia očkovania. Medzi prednostne zaočkované osoby by sa mali zaradiť rizikoví pacienti, odhliadnuc od veku. Sú totiž viac ohrození nákazou a ťažkým priebehom ochorenia COVID-19 ako mnohé zdravé osoby, ktoré už boli prednostne zaočkované.

Podľa pacientskej asociácie tiež treba zaradiť rizikových pacientov v očkovacích centrách ako náhradníkov s dostupnosťou do jednej hodiny, ktorí budú volaní ad hoc pri nevyčerpaní vakcín na daný deň. Očkovanie tiež navrhuje presunúť do ambulancií všeobecných lekárov. V prípadoch, že z medicínskeho hľadiska nie je možné očkovať rizikovú osobu, treba podľa AOPP prednostne očkovať jej opatrovateľov či rodinných príslušníkov žijúcich v spoločnej domácnosti, ktorí sa o rizikovú osobu starajú.

 

„Opakovane zdôrazňujeme, že v prípade ochorenia COVID-19 je riziko úmrtia, obzvlášť pre našich pacientov, tak vysoké, že nemôžeme súhlasiť s odsúvaním mladších a vysoko rizikových pacientov v poradovníku na očkovanie. Rovnako trváme na tom, aby pre všetkých pacientov bola dostupná správna a adekvátna liečba,“ uviedla prezidentka AOPP Mária Lévyová. Znovu preto apeluje na ministerstvo zdravotníctva, odborníkov aj všetky relevantné orgány a inštitúcie, aby nezabúdali na najzraniteľnejšiu pacientsku populáciu bez ohľadu na vek.

Asociácia na ochranu práv pacientov v súčasnosti združuje 47 pacientskych organizácií, ktoré sú zamerané na jednotlivé diagnózy. Pacientom poskytuje zdravotnícke, sociálne a právne poradenstvo, informuje o ich právach a povinnostiach, ako aj o fungovaní systému zdravotnej starostlivosti. AOPP sa tiež podieľa na tvorbe slovenských a európskych zákonov a reprezentuje slovenské pacientske organizácie v zahraničí. Venuje sa tiež edukácii širokej verejnosti, ako aj svojich členov v aktuálnych pacientskych témach.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: SITA

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Už toho majú dosť: Naliehavá žiadosť o prístup k migrantom na hraniciach Bieloruska a EÚ
Foto
Mladá mama odišla na pohovor, odvtedy jej niet: Vošla do podniku, von už nevyšla
Slovensko navrhlo EÚ spoločný plán: Veľká výzva ohľadom očkovania
Nie je zábava ako zábava: Otec chcel dievčatko rozosmiať, vydesilo sa na smrť!
Foto
Hral s jeho popolom: Hviezda NFL pri pamiatke na svojho otca prepisovala históriu
Tragicky smutný koniec! Dcéra s matkou zomreli na covid: V nemocnici ležali dve postele od seba
Úprimný rozhovor s hlavou cirkvi: Niektorí by chceli, aby som už bol mŕtvy
Korčok rokoval v New Yorku s tureckým ministrom: Rozhodné slová o situácii v Afganistane
Rwanda diskvalifikovaná z vlastného turnaja: Prezident federácie skončil v base
Nemecký súd dal stopku volebným plagátom: Mesto kritizuje nenávistný slogan
Maďarský futbalový zväz pyká za správanie fanúšikov: FIFA udelila jeden z najvyšších finančných postihov
Navaľnyj spochybňuje pravosť výsledkov volieb: Boj za demokratické Rusko je maratón, nie šprint