Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
16.03.2021 12:11 | Správy | Zahraničné správy

Spory o progresívne zdaňovanie: Maďarsko a Poľsko vyhrali súd proti Európskej komisii

Súdny dvor Európskej únie v utorok rozhodol o tom, že poľská daň v sektore maloobchodného predaja a maďarská daň z reklamy neporušujú právo Únie v oblasti štátnej pomoci.

Súdny dvor zároveň oznámil, že zamietol odvolania Európskej komisie (EK) a potvrdil predošlé rozsudky Všeobecného súdu, nižšej súdnej inštancie súdneho orgánu EÚ. Poľsko zákonom zo septembra 2016 zaviedlo daň v oblasti maloobchodného predaja. Základom tejto dane je mesačný obrat dosiahnutý maloobchodníkom z predaja tovaru spotrebiteľom v sume prevyšujúcej 17 miliónov poľských zlotých (PLN), čo je okolo 4 milióny eur. Táto daň obsahuje dve pásma: sadzba vo výške 0,8 % sa uplatňuje na obrat od 17 do 170 miliónov PLN a sadzbou vo výške 1,4 % je zaťažená časť obratu presahujúca poslednú uvedenú sumu.

Eurokomisia v júni 2017 dospela k záveru, že táto progresívna daň predstavuje štátnu pomoc nezlučiteľnú s vnútorným trhom EÚ, a prikázala Poľsku pozastaviť všetky platby vyplývajúce z tejto dane. Všeobecný súd EÚ však v máji 2019 rozhodol, že EK sa nesprávne domnievala, že zavedenie progresívnej dane z obratu dosiahnutého maloobchodným predajom poskytuje selektívnu výhodu podnikom dosahujúcim nižší obrat súvisiaci s touto činnosťou a že nemohla kvalifikovať predmetné daňové opatrenie ako novú pomoc.

Maďarsko zákonom z augusta 2014 zaviedlo progresívnu daň z príjmov súvisiacich so šírením reklamy. Základom dane je čistý obrat šíriteľov reklamy (tlač, audiovizuálne médiá či prevádzkovatelia reklamných plôch) pôsobiacich v Maďarsku, pričom táto daň pôvodne obsahovala pásmo šiestich progresívnych sadzieb podľa obratu. To bolo neskôr upravené iba na dve sadzby.

 

Komisia v novembri 2016 dospela k záveru, že daňové opatrenie prijaté Maďarskom predstavuje z dôvodu svojej progresívnej štruktúry, ako aj možnosti odpočítania prenesených strát štátnu pomoc, ktorá je nezlučiteľná s vnútorným trhom EÚ, a nariadila okamžité a účinné vymáhanie poskytnutej pomoci od jej príjemcov. Všeobecný súd EÚ však v rozsudku z júna 2019 rozhodol, že EK sa nesprávne domnievala, že predmetné daňové opatrenie a mechanizmus čiastočnej odpočítateľnosti prenesených strát predstavujú selektívne výhody.

Veľká komora Súdneho dvora EÚ v dvoch rozsudkoch vyhlásených 16. marca 2021 zamietla odvolania EK podané proti uvedeným rozsudkom. Súd odmietol výhrady eurokomisie a v oblasti štátnej pomoci potvrdil zásadu stanovenú v základných slobodách vnútorného trhu, podľa ktorej členské štáty môžu za súčasného stavu harmonizácie daňového práva Únie zaviesť daňový systém, ktorý považujú za najvhodnejší. Uplatnenie progresívneho zdaňovania založeného na obrate patrí do voľnej úvahy každého členského štátu za predpokladu, že podstatné znaky predmetného opatrenia nie sú zjavne diskriminačné.

Viac k téme:
Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: tasr

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou News and Media Holding, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Odporúčame z TIVI.sk


(ilustračné foto).
Vojna na Ukrajine má na orly nečakaný následok: Aha, čo museli zrazu zmeniť
Ilustračné foto.
Obľúbené pochúťky, ktoré jedávate pri televízii, zvyšujú riziko smrteľných chorôb: Tomuto ZOZNAMU sa vyhýbajte
Britský premiér Rishi Sunak
Britská vláda sa otriasa v základoch: To, čo sa deje v parlamente, tam nebolo už 27 rokov
Podpredseda vlády a minister obrany SR Robert Kaliňák (Smer-SD).
Minister obrany Robert Kaliňák: Pripravuje vláda ďalšie výjazdové rokovania v regiónoch
Róbert Mak (číslo 20) oslavuje gól.
Foto
Tiká prestupová bomba? Slovan rokuje so slovenským reprezentantom!
(ilustračné foto)
Expertka radí dovolenkárom: Do kufra si pribaľte veľký kus fólie a slamku!
Za zrážku výletnej lode a motorového člna je zrejme zodpovedný ten, kto riadil čln.
Tragická zrážka lodí na Dunaji má ďalšiu obeť: Z vody vytiahli telo muža († 39)
Český minister zahraničných vecí Jan Lipavský.
Prahu čaká vzácna návšteva: Český minister prezradil, že príde už nasledujúci týždeň
Juraj Slafkovský po príchode do Bratislavy
Foto
Slováci dorazili do Bratislavy: Slafkovského pohodička v šľapkách
Nevinný príznak rakoviny pľúc spozorujete už na vašich nechtoch! (Ilustračné foto)
Varovný signál RAKOVINY, ktorý spozorujete na rukách: Ak uvidíte TOTO, ihneď bežte k lekárovi!
Kráľ Karol III. so synom princom Williamom
Čo sa to deje? Kráľ Karol aj princ William náhle zrušili všetky plánované aktivity
Ruský prezident Vladimir Putin
Putin šokoval: Chce rokovať o PRÍMERÍ? Má to však háčik! Sila, čo požaduje