Sobota 31. 7.
Ignác
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip

Stredoškoláčky Veronika, Laura a Viktória pomáhajú najzraniteľnejším: Strážni anjeli seniorov

Klobúk dolu! Laura (19), Veronika (18) a Viktória (19) sa stali strážnymi anjelmi košických seniorov.

Ako budúce profesionálky v sociálnej oblasti sa zapojili do pilotného a na Slovensku unikátneho projektu infolinky mestskej časti Staré Mesto. Zhovárajú sa so seniormi a pomáhajú ich usmerniť, ak potrebujú pomoc.

Fotogaléria
5
fotiek v galérii

Starosta Starého Mesta Igor Petrovčík uviedol, že nápad zriadiť infolinku pre seniorov zrealizovali ako formu pomoci tým najzraniteľnejším. „Vďaka partnerstvu so Psychosociálnym centrom Košice a Súkromnou strednou odbornou školou Bukovecká, ktorá vychováva budúce sociálne pracovníčky, sa nám v krátkej dobe podarilo dať dokopy tím, vďaka ktorému vieme túto službu poskytovať,” vraví. Linka funguje na dobu neurčitú, pre dôchodcov je dostupná každú stredu a štvrtok. Žiačkam asistuje aj ich učiteľka a psychologička Hana Hlipalová. „Ak majú ľudia problém, niečo ich trápi, viem dievčatám pomôcť a usmerniť ich. Ak by aj náhodou telefonát nezvládali, viem im pomôcť, ale zatiaľ sa také nestalo, pochválila študentky.

 

Zaujíma ich, ako my mladí zvládame pandémiu

Laura Brejchová (19)

- Najkrajšie bolo, ak seniori zavolali, pretože sa chceli poďakovať za poskytnutie informácií a rôznych vecí, ktoré pre nich mestská časť urobila, ako napríklad dodanie respirátorov a celkovo spustenie linky pomoci. Taktiež je veľmi príjemné, ak dôverujú pri rozhovore seniori nám mladým, neobávajú sa vyjadriť svoje myšlienky, názory a postoje, zároveň sa nás pýtajú na vek a naše pocity ohľadom pandémie, ale zároveň preberáme aj iné témy.

 

Snažíme sa rozhovor otočiť na príjemné veci

Veronika Forejtová (18) 

- Niekedy sú seniori netrpezliví a ich napätie sa odrazí na ich komunikácii, napríklad, keď sú z niečím nespokojní alebo ak sa im hneď nedostane vybavenie požiadavky, tak sú schopní sa aj nahnevane vyjadriť...My ich upokojujeme a vysvetľujeme, že nie vždy ide všetko veľmi rýchlo, pričom sa snažíme rozhovor zvrátiť na príjemnejšie a uvoľnenejšie témy a obsahy.

 

Mnohí príbuzných nevideli dlhú dobu

Viktória Batiová (19)

- Najviac seniorov zaujíma, kde a ako si môžu vybaviť obedy, prípadne, ako fungujú donášky, kde sú testovacie miesta, kedy a ako bude prebiehať očkovanie a aké služby môžu využívať od mestskej časti. Na druhej strane sa veľa z nich chce len tak porozprávať, niektorí sa zverili aj s pocitmi, keď prekonávali ochorenie Covid-19, niektorí riešia samotu, keď im chýbajú príbuzní, ktorých nevideli veľmi dlhú dobu.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: sk, Nový Čas Nedeľa

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Tragická nehoda neďaleko Trenčína: Zahynul mladý vodič († 29)
Prívalové dažde spôsobili zosuvy pôdy a strhli niekoľko domov: India hlási ďalších 11 obetí monzúnov
Futbalový Ajax smúti: Noah Gesser (†16) zahynul pri dopravnej nehode
Chirurg sa oženil s prekrásnou misskou, nasledovala studená sprcha: Zistil, čo potajme robí, chce okamžite rozvod!
V českej olympijskej dedine to žilo: Dvojnásobný dôvod na oslavu
Peklo v Taliansku: Krajinu sužujú lesné požiare
Skvelá premiéra Podkonického pri dvadsiatke: Slováci ovládli turnaj v Nemecku
Foto
Sexbomba Šebestová: Vytasila svoje zbrane, chlapi, to ani nepozerajte!
Foto
Herečka Pauhofová prvýkrát tak, ako ste ju ešte nevideli: Aha, ako sa predstaví vo filme!
Pozrite sa, čo objavil biológ na dne mora: Aj vám to hneď napadlo?
Foto
Slováci spomínajú na Lasicu, zážitky, ktoré im nik nevezme: Paulíne vždy zakýval, čo ho rozosmialo pri Patrikovi!
Rodičia 4 detí sa odmietali zaočkovať proti covidu, osud zasadil rodine tvrdú ranu: Naliehavý odkaz otca