Utorok 21. 9.
Matúš
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip

Géniovia z najlepšieho gympla na Slovensku: Tínedžeri vyhrávajú prestížne súťaže a podnikajú

Byť medzi najlepšie hodnotenými školami je pre nich tradícia! Gymnázium Poštová v Košiciach patrilo v školskom roku 2019/2020 opäť medzi špičku na Slovensku.

Získalo prvenstvo v nezávislom inštitucionálnom celoštátnom porovnaní škôl INEKO. V posledných desiatich rokoch sa vždy umiestnilo v prvej trojke najlepších gymnázií. Nadaní žiaci svoj talent ukazujú poprednými umiestneniami nielen na domácej, ale aj na medzinárodnej akademickej pôde. Vďaka šikovnosti dokonca podnikajú s revolučnými vynálezmi.

Fotogaléria
7
fotiek v galérii

Alex Blandón (18): Prerazil ekočističom TUČI

Košickí gymnazisti sa preslávili svojím tuhým čističom TUČI. Ide o ekologický produkt, ktorý si poradí s mastnotou bez znečistenia prírody. Alex Blandón priblížil, že vlani sa im podarilo vyhrať súťaž Zviditeľni - reštartuj - inšpiruj pre študentské firmy a startupy. „Po ukončení projektu Aplikovanej ekonómie sme založli skutočnú firmu a naďalej ponúkame TUČI, keďže sme zistili, že ho ľudia chcú,“ uviedol Alex.

Otvoriť galériu

Študent priblížil, že aktuálne sa sústreďujú najmä na zlepšovanie produktu. „Uvažujeme o zmene veľkosti a tvaru TUČI, aby jeho použitie bolo ešte jednoduchšie. Už dlhší čas vymýšľame nový obal,“ spresnil. Ako povedal, niektoré veci vo svete podnikania sú pre nich novinkami. „Našťastie sme obklopení viacerými mentormi a ľuďmi, ktorí nás podporujú a pomáhajú nám,“ dodal gymnazista.

 

Ronald Doboš (19): Víťaz európskej fyzikálnej olympiády

Na Európskej fyzikálnej olympiáde reprezentoval Slovensko a gymnázium Ronald Doboš (19) už s ukončenou maturitou. V konkurencii 260 študentov z 53 krajín sveta získal najlepšie umiestnenie - zlatú medailu. „Mali sme teoretickú a aj experimentálnu časť. Súťaž sa pre pandémiu uskutočnila dištančne, dozerali na nás cez kamery,“ priblížil Ronald. Veľký úspech zožal aj v Medzinárodnej fyzikálnej olympiáde, kde sa predstavilo 204 súťažiacich zo 45 krajín. Ronald tam získal striebornú medailu.

Otvoriť galériu
Podľa neho môže za taký veľký úspech gymnázia a jeho spolužiakov hlavne to, že ich škola má dobrú reputáciu. „Hlásia sa k nám dobrí študenti a veľmi nám pomáha, že naši učitelia vedia o mnohých súťažiach a vedia žiakovi ponúknuť vhodný výber,“ zhodnotil. Priznal, že bez učiteľov by sa k úspechom na súťažiach nedostal. „Keď som potreboval poradiť, ako ďalej, vždy mi pomohli,“ uzavrel.Víťaz európskej
fyzikálnej olympiády

 

Simona Sabovčíková (18): Megatalent na analýzu a politiku

Prvenstvo na celoslovenskom kole súťaže Mladý Európan 2020, v ktorej sa snažia zvýšiť povedomie o EÚ medzi študentmi, si pripísal trojčlenný tím gymnazistov v zložení Simona Sabovčíková (18), Matej Biroš (18) a Adam Čabrák (17). Aj táto súťaž sa pre pandemickú situáciu uskutočnila online formou. „Pripravili sme prácu a prezentáciu o Nemecku, kde sme ho mali predstaviť v oblasti histórie, hospodárstva, kultúry či tradícií,“ predstavila projekt Simona.

Otvoriť galériu

 Zamerala sa a ukázala na podrobnejšie politické a hospodárske pôsobenie krajiny, ale aj na to, ako sa Nemecko napriek všetkým krízam dostalo medzi najvyspelejšie krajiny sveta. Aj ona je presvedčená, že za úspechom gymnázia stojí dobré meno aj množstvo nadaných žiakov, ktorí sa tam hlásia. „Prístup našich profesorov je veľmi aktívny, pomáhajú nám hľadať mimoškolské aktivity, tlačia nás do olympiád a súťaží. Veľmi nás v tom podporujú,“ pochválila gymnazistka. Hovorí, že skoro každá trieda má úspešných víťazov a reprezentantov z rôznych olympiád či súťaží.

 

Najviac bodov získali v hodnotení tieto školy

Základné školy (ZŠ)

1. Kollárova 2, Svätý Jur - 9,7 bodu

2. Ďumbierska 17, Banská Bystrica - 9,5 bodu

3. Hradná 22, Nové Zámky - 9,3 bodu

 

Stredné odborné školy (SOŠ)

1. SPŠ elektrotechnická, Plzenská 1, Prešov - 9 bodov

2. Stredná zdravotná škola, Farská 23, Nitra - 8,3 bodu

3. Obchodná akadémia, Račianska 107, Bratislava - 8,2 bodu

 

Gymnáziá

1. Gymnázium, Poštová 9, Košice - 9,6 bodu

2. Gymnázium Jura Hronca, Novohradská 3, Bratislava - 9,6 bodu

3. Škola pre mimoriadne nadané deti (gymnázium), Teplická 7, Bratislava - 9,2 bodu

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: Patrik Struk, Nový Čas

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Voľby v Rusku poznajú svojich víťazov: Väčšinu kresiel obsadí prokremeľská strana
Foto
Olympijská víťazka hospitalizovaná kvôli COVIDU: Fanúšikov vyzýva k vakcinácii
Už toho majú dosť: Naliehavá žiadosť o prístup k migrantom na hraniciach Bieloruska a EÚ
Foto
Mladá mama odišla na pohovor, odvtedy jej niet: Vošla do podniku, von už nevyšla
Slovensko navrhlo EÚ spoločný plán: Veľká výzva ohľadom očkovania
Nový policajný prezident Hamran: Posilníme tímy, ktoré vyšetrujú sledované kauzy
Nie je zábava ako zábava: Otec chcel dievčatko rozosmiať, vydesilo sa na smrť!
Foto
Hral s jeho popolom: Hviezda NFL pri pamiatke na svojho otca prepisovala históriu
Tragicky smutný koniec! Dcéra s matkou zomreli na covid: V nemocnici ležali dve postele od seba
Poplach u ministra: V dome Igora Matoviča nahlásili bombu!
Úprimný rozhovor s hlavou cirkvi: Niektorí by chceli, aby som už bol mŕtvy
Korčok rokoval v New Yorku s tureckým ministrom: Rozhodné slová o situácii v Afganistane