Sobota 31. 7.
Ignác
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
16.09.2020 10:20 | Správy | Domáce správy

Ako by malo Slovensko využiť miliardy z EÚ? Predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory to vidí jasne

Miliardy, ktoré Slovensko bude mať k dispozícii od Európskej komisie na podporu obnovy a odolnosti, musí Slovensko využiť nie na zakonzervovanie súčasného stavu, ale na štrukturálne zmeny zodpovedajúce novej situácii.

Iba tak budú tieto miliardy efektívne využité a budú generovať nové zdroje na ich splatenie. Uviedol to predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) Peter Mihók s tým, že inak bude Slovensko napriek týmto prostriedkom ešte chudobnejšie a zadlženejšie.

Ako spomenul, Svetová banka vo svojej júnovej správe očakáva, že globálne hospodárstvo tento rok klesne o 5,2 %, čo je približne trojnásobok zníženia počas celosvetovej finančnej krízy v rokoch 2008 - 2009. "Zároveň uvádza, že keďže očakáva, že tento rok vo viac ako 90 % rozvíjajúcich sa trhov a rozvojových hospodárstiev dôjde k poklesu príjmu na obyvateľa, milióny ľudí pravdepodobne upadnú do chudoby," poznamenal Mihók.

Práve to je podľa neho dôvodom na zadefinovanie jasného a čitateľného programu využitia týchto peňazí. "Program by mal mať jednoduchú štruktúru cieľov a im pridelených finančných rámcov. Podľa mňa by 50 % disponibilných prostriedkov malo riešiť spoločenskú a finančnú stabilitu krajiny, t. j. mali by byť alokované do štrukturálnej prestavby ekonomiky Slovenska, vedy, výskumu a vzdelávania, 25 % prostriedkov by malo byť určených na likvidáciu starých dlhov v oblasti ekológie a regionálneho rozvoja a zostávajúcich 25 % by malo ísť do infraštrukturálnych projektov a rozvoja vidieka," vymenoval Mihók.

 

Ako dodal na vysvetlenie, investície treba realizovať do oblastí, ktoré budú Slovensku generovať zdroje pre udržateľnosť budúceho ekonomického rozvoja tak, aby zodpovedal nárokom a požiadavkám 21. storočia. Týmito oblasťami sú podľa jeho mienky reštrukturalizácia slovenského priemyslu, infraštruktúra a urýchlená likvidácia ekologického dlhu. Pod infraštruktúrou myslí nielen dopravnú a telekomunikačnú, ale aj ľudskú, teda predovšetkým kvalitu vzdelávania a vedu a výskum.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: tasr

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


V Británii zaznamenávajú pokles prípadov, inde sa objavujú nové ohniská: Strašidlo delty obchádza celý svet
George Clooney s manželkou Amal prekvapili: Tretie dieťa na ceste!
Bosnianski Srbi zúria: Odmietli zákaz popierania genocídy vydaný predstaviteľom OSN
Fínsko bojuje s najničivejším lesným požiarom: Zasahujú stovky hasičov a vrtuľníky
WHO bije na poplach: Delta variant je varovaním, že vírus sa vyvíja! Jasná výzva
V Grónsku padol teplotný rekord: Od júna zmizlo vyše 100 miliárd ton ľadu
Foto
Umelci zhotovili sochy zvierat zo slamy a sena: Zápalky nechajte doma!
Skvelé správy pre dovolenkárov: Rusko obnovilo letecké spojenia s ďalšími krajinami
Grécko je pozore: Kvôli vlne horúčav nasadilo ďalšie hasičské hliadky
Cestujúci, čítajte: Česká vláda mení niektoré opatrenia, koho sa to hlavne týka?
Veľký úlovok holandskej polície: Objavila najväčšie zariadenie na výrobu pervitínu v krajine
Tuniský poslanec skončil v putách: Otvorene kritizoval prezidenta, drsná nálož