Nedeľa 26. 9.
Edita
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
02.09.2020 13:36 | Správy | Domáce správy

Európsky súd sa postavil na stranu zbitých Rómov z Moldavy: Právnička poškodených reaguje

Rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP) v kauze policajnej razie v rómskej osade v Moldave nad Bodvou je podľa mimovládnej organizácie Poradňa pre občianske a ľudské práva odkazom pre štátne inštitúcie, že musia vždy postupovať a rozhodovať v súlade s Ústavou SR a zabezpečiť dodržiavanie práv a slobôd v nej zakotvených.

"Verím, že aj toto rozhodnutie prispeje k tomu, že štátne orgány prijmú systémové opatrenia, ktoré zabezpečia, aby bol každý prípad namietaného policajného násilia naozaj účinne vyšetrený, a zároveň prijmú preventívne opatrenia, aby k takýmto prípadom jednoducho nedohádzalo," uviedla v stredu pre novinárov Vanda Durbáková, právna zástupkyňa dvoch poškodených. Reagovala na utorkový (1. 9.) verdikt ESĽP, ktorý rozhodol, že Slovensko porušilo práva sťažovateľov, ktorých zastupuje.

Otvoriť galériu
Viacerí utrpeli zranenia.
Zdroj: ETP Slovensko

K incidentu došlo 19. júna 2013, keď viac ako 60 policajtov vtrhlo do rómskej komunity na ulici Budulovská. Poradňa pre ľudské práva sprostredkovala bezplatné právne zastúpenie dvom mužom, ktorí podľa ich výpovedi čelili hrubému násiliu zo strany policajtov počas zásahu, ako aj na miestnej policajnej stanici, kam boli predvedení a zadržiavaní. Obaja utrpeli následkom konania policajtov zranenia s dĺžkou liečenia niekoľko týždňov.

Otvoriť galériu
Osadníci hovorili o brutálnom
Zdroj: ETP Slovensko

"Zbytočne nám ublížili, my sme nič nespravili. V deň policajnej razie prišli k nám, vošli bez povolenia do našich bytov a začali nás biť hlava - nehlava. Som veľmi rád, že nám súd dal za pravdu," uviedol jeden zo sťažovateľov Róbert Rybár. Následky po incidente cíti dodnes. "Nemôžem spávať a ak zaspím, budím sa. Tabletky nepomáhajú, lebo ten strach je stále vo mne," dodal.

 

Európsky súd v Štrasburgu v utorok vyhovel sťažnosti dvoch poškodených, ktorí namietali porušenie svojich práv v zmysle Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd. Podľa súdu zodpovedné štátne orgány porušili ich právo na ochranu pred policajným násilím, aj právo na účinné vyšetrenie tohto násilia, a to vrátane vyšetrenia možného rasového motívu prípravy policajnej akcie. ESĽP zdôraznil, že zodpovedné štátne orgány nedostatočne vysvetlili primeranosť použitia donucovacích prostriedkov zo strany polície. Poukázal ďalej na to, že trestné stíhanie zo strany inšpekcie bolo začaté až niekoľko mesiacov od celého incidentu, čo mohlo mať negatívny dosah na účinnosť celého vyšetrovania. Každému sťažovateľovi súd priznal finančné odškodnenie 20 000 eur a právo na náhradu trov konania.

Podľa inšpekcie Ministerstva vnútra (MV) SR, ktorá zásah preverovala, policajti konali v súlade so zákonom. Prokuratúra následne šesť Rómov, ktorí uviedli, že ich policajti bezdôvodne a brutálne bili, obžalovala z trestného činu krivej výpovede a krivého obvinenia.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: tasr

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Hurikán Sam zosilnel do 4. kategórie: Úrady varujú, môže to byť ešte horšie
Zlé dieťa svetového tenisu naznačuje koniec kariéry: Tento rok ma už určite neuvidíte!
Foto
Zamilovaný medveď dvoril soche: Drahá, prečo máš kamenné srdce?
Odborníci sa pred MS zhodujú: Saganov štvrtý titul je reálny!
Situácia sa rapídne zmenila: Brazília kvôli extrémnemu suchu opäť uvažuje o letnom čase
Katastrofálne podmienky pri transporte zvierat: Europoslanec Hojsík to povedal na plné ústa
Slovensko bude mať zastúpenie vo finále C1 žien na MS: Z troch lodí postúpila jedna
Budú tam štáty z celého sveta, Taliban nie: Na Valnom zhromaždení OSN nevystúpia
Foto
Dominika Cibulková sa stala obeťou lupičov počas dovolenky v Toskánsku: Jedna vec je jasná už teraz!
Emóciami nabitá rozlúčka s fanúšikmi: Kaliská naznačila, čomu sa chce venovať po kariére
Rodinný dom v okrese Bardejov zachvátili plamene: Škody sa vyšplhali poriadne vysoko
Máte vysoký strop a potrebujete vymeniť žiarovku? Inšpirujte sa!