18.09.2014 23:00 | Šport | Futbal

Rozbehla sa aj skupinová fáza EL: "Mladí chlapci" z Bernu dali Slovanu na úvod poriadny výprask!

Slovanistom úvod do pohárovej Európy nevyšiel zďaleka podľa predstáv.

Young Boys Bern - ŠK Slovan Bratislava (I - skupina)

Slovan bez Vitteka, Soumaha, Jablonského, Štefánika a so Žofčákom a Milinkovičom na lavičke náhradníkov začal veľmi zakríknuto. Domáci boli aktívnejší a dvakrát pohrozili defenzívnym radom "belasých". Tá nepracovala spoľahlivo a už v 5. min zákonite prišiel trest: český ľavý obranca Lecjaks sa predral cez Lásika i Hudáka a s pomocou pravej žrde prekonal Perniša - 1:0. Úradujúci slovenský majster sa však spamätal z rýchleho gólu a Halenár bombou opečiatkoval v 17. min ľavú žrď Mvogovej svätyne. Onedlho vyhral stopér Rochat súboj s kapitánom Pernišom, no hlavičkoval len nad jeho bránku. V 28. min chybu v defenzíve hosťujúceho mužstva a následné prečíslenie nevyužil stredopoliar Costanzo. O minútu neskôr však odcentroval Hadergjonaj a Steffen hlavou namieril presne - 2:0. Bratislavský tím mohol odchádzať do kabín na polčasovú prestávku predsa len spokojnejší, ale Grendel napálil v 43. min loptu iba do brvna.

Po zmene strán strelil Halenár v 54. min zblízka kontaktný gól, už predtým však kazašskí arbitri odpískali ofsajd. Potom nevyužil ideálnu príležitosť domáci útočný hrot z Ghany Afum, ale v 63. min nikým neatakovaný Nuzzolo poslal poľahky a s prehľadom loptu do siete hostí - 3:0. Hráči Slovana mali aj smolu, tretíkrát trafili konštrukciu bránky YB Bern: Kolčák trafil pravú žrď. Tréner hostí František Straka poslal na trávnik Milinkoviča i Žofčáka, zníženie nepriaznivého stavu neprichádzalo. Naopak, v 80. min napriahol striedajúci Nikci a jeho Čikošom tečovaná strela skončila po štvrtý raz za Pernišovým chrbtom. Presvedčivé víťazstvo švajčiarskeho tímu na 5:0 ešte prikrášlil striedajúci Hoarau v nadstavenom čase.

Hlasy:

František Straka, tréner Slovana Bratislava "Prehra je úplne zaslúžená, aj keď príliš krutá, keďže sme mali aj svoje šance a trikrát sme trafili žrď. Tento výsledok ma neskutočne mrzí, aj kvôli našim fanúšikom, ktorí za nami vycestovali do Bernu. Zahodili sme za hlavu to, čo sme si veľmi ťažko vybojovali v predkolách Ligy majstrov postupom do skupiny Európskej ligy. Teraz najmä musíme rýchlo nájsť príčiny, prečo k tomu takto prišlo. Verím, že takéto niečo sa už nebude opakovať."

Young Boys Bern (Švaj.) - ŠK Slovan Bratislava (SR) 5:0 (2:0)

Góly: 5. Lecjaks, 29. Steffen, 63. Nuzzolo, 80. Nikci, 90.+ Hoarau, ŽK: 76. Steffen - 32. Grendel, 60. Kolčák, 89. L. Peltier, 89. Jakúbek, rozhodovali: Kučin - Beľskij, Chodin (všetci Kaz.)

Zostavy:
Young Boys Bern: Mvogo - Hadergjonaj, Rochat, von Bergen, Lecjaks - S. Sanogo, Bertone - Steffen (79. Nikci), Costanzo (64. Juja Kubo), Nuzzolo - Afum (70. Hoarau)
Slovan: D. Perniš - Čikoš, Hudák, Gorosito, Kolčák - Grendel (63. Milinkovič), Lásik - K. Mészáros (71. I. Žofčák), Halenár (76. Jakúbek), F. Kubík - L. Peltier

SSC Neapol - Sparta Praha (I-skupina)

Futbalisti SSC Neapol začali svoje účinkovanie v tohtoročnej edícii Európskej ligy UEFA víťazne. V I-skupine zdolali na domácom trávniku Spartu Praha 3:1 a pod vedením kapitána Mareka Hamšíka, ktorý hral do 82. minúty, si pripísali do tabuľky prvé tri body. Ich najbližším súperom v 2. kole bude 2. októbra na Pasienkoch Slovan Bratislava, slovenský šampión vo štvrtok prehral na trávniku Young Boys Bern 0:5.

Sparta začala nebojácne a v 14. minúte sa tešila z vedúceho gólu. Hostia zakombinovali na útočnej polovici, spoza šestnástky sa oprel do lopty Hušbauer a jeho pokus sa od pravej žrde odrazil do siete. V 22. minúte mohol vyrovnať Hamšík, jeho tvrdá delovka však opečiatkovala len brvno Bičíkovej brány. Odrazenú loptu sa následne snažil umiestniť do siete Callejon, no v pokutovom území trafil ruku Costu a nariadenú penaltu premenil Higuain. Ofenzívny futbal sa hral naďalej do polčasu a aj následne po zmene strán. Hamšík zásoboval ofenzívne trio domácich gólovými prihrávkami a po hodine hry sa mohol presadiť aj on, no v dorážke pred prázdnou bránou zaváhal. V 51. minúte sa Neapol napokon dostal do vedenia, Higuainovu individuálnu akciu zakončil presne Mertens. Ten istý hráč sa tešil v 66. minúte opäť, ale len krátko, pretože loptu umiestnil do siete rukou. Desať minút pred záverečným hvizdom bola však jeho radosť už oprávnená, keď z ľavej strany vycvičil obranu Sparty a pohotovo upravil na konečných 3:1.

SSC Neapol - Sparta Praha 3:1 (1:1)

Góly: 51. a 80. Mertens, 23. Higuain (z 11 m) - 14. Hušbauer. Rozhodovali: Blom - Langkamp, Van Dongen (všetci Hol.), ŽK: Mertens - Costa, Bednář

Zostavy:
SSC Neapol: Cabral - Henrique, Albiol, Koulibaly, Britos - Gargano, HAMŠÍK (82. Zuniga), Inler - Callejon (84. David Lopez), Higuain (70. Michu), Mertens
Sparta Praha: Bičík - Kadeřábek, Kováč, Brabec, Costa - Dočkal (75. Konaté), Mareček, Hušbauer (78. Bednář), Matějovský, Krejčí - Lafata (85. Schick)

Ostatné výsledky:

A-skupina:

Borussia Mönchengladbach (Nem.) - FC Villarreal (Šp.) 1:1 (1:0)

Góly: 21. P. Herrmann - 68. Uche, rozhodoval: Kružliak (SR)

Apollon Limassol (Cyp.) - FC Zürich (Švaj.) 3:2 (2:0)

Góly: 9. Papulis, 40. Gullón, 87. Ph. Koch (vlastný) - 50. Rikan, 54. Yapi Yapo, ČK: 81. Gullón - 90.+ Chikhaoui, rozhodoval: Evans (Wales)

B-skupina:

FC Bruggy (Belg.) - FC Turín (Tal.) 0:0

FC Kodaň (Dán.) - HJK Helsinki (Fín.) 2:0 (0:0)

Góly: 68. a 81. N. Jörgensen, rozhodoval: Aranovskij (Ukr.)

C-skupina:

Partizan Belehrad (Srb.) - Tottenham Hotspur (Angl.) 0:0

Besiktas Istanbul (Tur.) - Asteras Tripoli (Gréc.) 1:1 (1:0)

Góly: 33. Gökhan Töre - 88. Parra, rozhodoval: Zelinka (ČR)

Tomáš Košický (Tripoli) odchytal celé stretnutie.

D-skupina:

Red Bull Salzburg (Rak.) - Celtic Glasgow (Škót.) 2:2 (1:1)

Góly: 36. Alan, 78. Soriano - 14. Wakaso, 60. S. Brown, rozhodoval: Dias (Portug.)

Dinamo Záhreb (Chor.) - Astra Giurgiu (Rum.) 5:1 (3:0)

Góly: 17., 24. a 45.+ Soudani, 70. Á. Henríquez, 90.+ A. Čorič - 82. Chitu, rozhodoval: Trattou (Cyp.)

E-skupina:

PSV Eindhoven (Hol.) - Estoril Praia (Portug.) 1:0 (1:0)

Gól: 26. L. de Jong (z pok. kopu), rozhodoval: Madden (Škót.)

Panathinaikos Atény (Gréc.) - Dinamo Moskva (Rus.) 1:2 (0:1)

Góly: 63. Dinas - 40. Kokorin, 49. Ionov, rozhodoval: Orsato (Tal.)

Tomáš Hubočan (Dinamo Moskva) hral od 89. min

F-skupina:

FK Karabach (Azer.) - AS Saint-Étienne (Fr.) 0:0

Dnipro Dnipropetrovsk (Ukr.) - Inter Miláno (Tal.) 0:1 (0:0)

Gól: 71. D'Ambrosio, ČK: 68. Rotaň (Dnipropetrovsk), rozhodoval: Zwayer (Nem.)

G-skupina:

Standard Liége (Belg.) - HNK Rijeka (Chor.) 2:0 (0:0)

Góly: 74. Ciman, 87. Araújo, rozhodoval: Balaj (Rum.)

FC Sevilla (Šp.) - Feyenoord Rotterdam (Hol.) 2:0 (2:0)

Góly: 8. Krychowiak, 31. Mbia, rozhodoval: Buquet (Fr.)

H-skupina:

OSC Lille (Fr.) - FK Krasnodar (Rus.) 1:1 (0:1)

Góly: 63. Kjaer - 35. Laborde, rozhodoval: Liany (Izr.)

FC Everton (Angl.) - VfL Wolfsburg (Nem.) 4:1 (2:0)

Góly: 15. R. Rodríguez (vlastný), 45.+ Coleman, 47. Baines (z pok. kopu), 89. Mirallas - 90.+ R. Rodríguez, rozhodoval: Banti (Tal.)

J-skupina:

Steaua Bukurešť (Rum.) - BK Aalborg (Dán.) 6:0 (0:0)

Góly: 61., 65. a 72. Keserü, 59. a 73. Rusescu (prvý z pok. kopu), 51. Sanmartean, ČK: 57. N. Larsen (Aalborg), rozhodoval: Bezborodov (Rus.)

Rio Ave (Portug.) - Dynamo Kyjev (Ukr.) 0:3 (0:2)

Góly: 20. Jarmolenko, 25. Belhanda, 70. Kravec, rozhodoval: Johannesson (Švéd.)

K-skupina:

PAOK Solún (Gréc.) - Dinamo Minsk (Biel.) 6:1 (4:0)

Góly: 11., 17. a 28. Athanasiadis, 4. N. Nikolič (vlastný), 50. D. Papadopulos, 90. Tzandaris - 80. N. Nikolič, ČK: 64. Simovič (Minsk), rozhodoval: Gestranius (Fín.)

Róbert Mak (PAOK Solún) hral do 46. min.

AFC Fiorentina (Tal.) - EA Guingamp (Fr.) 3:0 (1:0)

Góly: 34. J. Vargas, 67. Cuadrado, 88. Bernardeschi, ČK: 38. M. Diallo (Guingamp), rozhodoval: Lechner (Rak.)

L-skupina:

Metalist Charkov (Ukr.) - Trabzonspor (Tur.) 1:2 (0:1)

Góly: 61. Gomeňuk - 25. Constant, 90.+ A. Papadopulos, rozhodoval: Hagen (Nór.)

Legia Varšava (Poľ.) - KSC Lokeren Oost-Vlaanderen (Belg.) 1:0 (0:0)

Gól: 58. Radovič, rozhodoval: Oliver (Angl.)

Dušan Kuciak odchytal celé stretnutie, Ondrej Duda (obaja Legia Varšava) hral do 90.+ min.