Výsledky nedávneho prieskumu ukazujú, že za posledných dvanásť mesiacov týmto ochorením trpela dokonca až jedna tretina slovenskej populácie! Toto ochorenie si nevyberá - postihuje dospelých ľudí bez ohľadu na ich vek či pohlavie.
Hemoroidy (cievne pletence) sú prirodzenou súčasťou ľudského tela. Nachádzajú sa v análnej oblasti a okrem iného napomáhajú aj udržanie stolice, a to tak, že majú doplňujúcu tesniacu funkciu k análnemu zvieraču. Problém nastáva, keď opuchnú a zapália sa. „K vzniku hemoroidov môže prispievať nezdravý životný štýl - viac ako polovica ľudí s hemoroidmi alebo ich príznakmi má podľa dát sedavé zamestnanie či nadváhu a pravidelne športuje iba každý tretí pacient,“ vysvetľuje Božena Pekárková, odborníčka MZ SR pre gastroenterológiu.
Mladšie ženy pripisujú vznik ochorenia vo vyššej miere tehotenstvu a ľudia nad 55 rokov zas vysokému krvnému tlaku. Hemoroidálne ochorenie je chronické a v podstate sa nedá vyliečiť. Dajú sa však predlžovať obdobia pokoja a možno zmierňovať silu tzv. atakov.
Ako predchádzať ich vzniku
Strava
Dbajte na príjem potravín bohatých na vlákninu, ako sú ovocie, zelenina, celozrnné obilniny a strukoviny. Vyhýbajte sa príliš veľkým množstvám pikantných potravín, alkoholu a kofeínu, ktoré dráždia tráviaci trakt.
Voda
Pitie dostatku vody pomáha udržiavať stolicu mäkkú, čím sa znižuje riziko zápchy.
Fyzická aktivita
Cvičenie podporuje zdravý krvný obeh, čo môže zabrániť tvorbe hemoroidov.
Správne hygienické návyky
Po návšteve toalety sa očistite jemným umývaním vodou alebo vlhčenými utierkami.
Sedenie
Snažte sa vyhýbať dlhému sedeniu. Ak je to možné, pravidelne sa prechádzajte.
Vankúš na sedenie
Pri dlhšom sedení môže pomôcť vankúš, pretože zmierni tlak na análnu oblasť.
Zdvíhanie ťažkých predmetov
Môže zvyšovať tlak v oblasti panvovej oblasti, čo môže mať za následok tvorbu hemoroidov.
Čo pomôže uľaviť od bolesti si prečítajte na druhej strane →