Správu o najviac znečistených mestách na svete vypracovala švajčiarska spoločnosť IQAir, ktorá sa zaoberá monitorovaním kvality ovzdušia. V danej správe sa ďalej uvádza, že v Indii sa nachádza deväť z desiatich najznečistenejších miest sveta.
Dillí bolo vyhodnotené ako tretie najznečistenejšie mesto celkovo a najviac znečistené hlavné mesto s priemernou ročnou koncentráciou jemných pevných častíc typu PM2,5 na úrovni 102,1 mikrogramu na meter kubický.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uvádza, že krajiny by sa mali usilovať o dosiahnutie priemernej koncentrácie týchto častíc na úrovni päť mikrogramov na meter kubický.
Podľa WHO je vystavenie sa znečisteniu jemnými pevnými časticami spojené s výskytom astmy, rakoviny, pľúcnych chorôb, mŕtvice a iných zdravotných ťažkostí. Organizácia tiež pripomína, že jemné pevné častice veľkosti PM2,5 môžu ľahšie pokryť pľúca a dokonca sa dostať do krvného obehu.
Dillí sa potýka so zlou kvalitou ovzdušia počas celého roka, ale najhoršia situácia zvyčajne nastáva v zime. Koncom minulého roka boli tamojšie stredné a vysoké školy na niekoľko dní zatvorené pre toxické ovzdušie.
Dillí v novembri zaviedlo obmedzenie počtu áut na cestách s cieľom znížiť znečistenie ovzdušia. Smog však o niekoľko dní neskôr pohltil mestá nielen v Indii, ale aj v Pakistane a Bangladéši, pričom v niektorých oblastiach museli zatvoriť podniky a školy.