Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
utorok 20. 11.
Félix
1°C  Sneženie  |  Bratislava
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
13.06.2018, 19:30 | TOP Čas

Diskusia: Používate spisovné výrazy? Tento kvíz by mal dať na 100 percent každý Slovák

36 príspevkov

Pridaním príspevku súhlasite s pravidlami diskusie.

Odoslať
Jerdna
16.6.2018 12:46 | |
+18 -1
Reagovať
Tie výrazy nie sú nesprávne , skôr by som ich nazval alternatívne.
amber64
14.6.2018 16:50 | |
+29 -2
Reagovať
Vy sa opovažujete dať sem test, či používame spisovné výrazy???? Vy chudáci, čo nie ste schopní sa vyjadrovať, vytvoriť zmysluplný článok, preložiť text z cudzieho jazyka????? No to sme dopadli...
bugmenot2
14.6.2018 15:47 | |
+16 -1
Reagovať
Okrem už spomenutých pochybností nachádzajúcich sa v názve článku, aj pri niektorých významoch slov (niekde mohli byť správne obidva), ešte jedna taká drobnosť. Všetky výrazy v príkladoch sú redakciou napísané nesprávne. Samostatné slová bývajú vždy uvedené malým začiatočným písmenom, rovnako ukážky slovných spojení (v slovníkoch, atď...) - ak samozrejme nejde o celú vetu, alebo o vybrané názvy, pomenovania,... Tu však v príkladoch išlo len o slová alebo o slovné spojenia, nie vety (nenasledovala za nimi bodka).
Kritik
14.6.2018 13:35 | |
+30 -1
Reagovať
A prečo ich nepoužíva napr. rádio expres! Počuť z éteru také slová ako sú hoďka, zdravotka, náklaďák. Prečo moderátory nehovoria spisovne?
Ludovit.Pajer
14.6.2018 12:03 | |
+9 -1
Reagovať
A je to tu.V nasej dedine hovorime celkom po slovensky….ako som pocuvav nasich starcov,tak som odpovedav.Z 13 bolo 9 dobre.A to ked letelo letalo,palo mylo na umyvalo….))
mrazik.59
14.6.2018 09:09 | |
+45 -1
Reagovať
Myslím si, že takéto kurzy spisovného jazyka by mali v prvom rade dostávať politici, novinári, redaktori jednoducho všetci, čo verejne vystupujú, aby sme všade nestrkali cudzie slová, lebo niekedy až uši bolia, keď počujem aj v televízii niektoré "spisovné" výrazy. Nechápem, prečo si takto špiníme náš Slovenský jazyk. Hlavne že sa bijeme do prs, že sme Slováci.
vlku7027
13.6.2018 23:31 | |
+29 -7
Reagovať
vsetky vyrazy su spisovne, ked im rozumieme...
rzepi
13.6.2018 22:06 | |
+23 -2
Reagovať
Pouzivame spisovne vyrazy. Ale vo vete a nie vo vymyslenej pypyne PAN TOP čas aj s autorom .
Email25
13.6.2018 21:55 | |
+7 -2
Reagovať
Uhhhffff...whats that
Email25
13.6.2018 21:58 | |
+21 -1
Chocholusik z NC spravil kviz😉Bommmbastickeeeeee
orbi
13.6.2018 21:29 | |
+91 -4
Reagovať
Poznámka autorovi: 1. Prácne vs pracné: Prácne som získal novú trofej do zbierky. Nebudem betónovať chodník, je to pracné. 2. Napadlo mi vs napadlo ma: Napadlo mi, že sa pôjdem poprechádzať. Na prechádzke ma napadlo divé zviera.
tcpip
13.6.2018 23:21 | |
+18 -6
Pokial ide o mna, s 2) suhlasim. Slovo pracné, pracný vsak nie je kodifikovane. Slovotvorny zaklad je práca. Dlzen zostava na prvej samohlaske.
simekn
14.6.2018 07:51 | |
+17 -2
ked uz, tak nie PRÁCNE, ale pracne, tak je to gramaticky spravne, prácne nie je slovenske slovo, iba ak si ho vytvori nejaky magor z NČ do nejakeho "duchaplneho" kvizu a pracné znamena narocne na pracu
dorkabellka
14.6.2018 10:16 | |
+8 -1
konečne niekto píše, kto vie po slovensky
Aktuality.sk Globálny pakt o migrácii Prezidentské voľby 2019 Komentáre Šport TV program Počasie Horoskopy
Peter Pellegrini
Pellegrini o pohrození Lajčáka: Aj minister má voči paktu OSN výhrady Aktuality.sk
Rýchle správy
pred 10 min
Väzneného Kosíka chcú doviezť z Mali vládnym špeciálom Aktuality.sk
Bývalý siskár Ľuboš Kosík je podľa oficiálnych informácií väznený v africkom Mali. Novinárom zo Sme tvrdil už minulý týždeň, že je prepustený.
pred 24 min
Roztržku v bratislavskom autobuse vyšetruje polícia Aktuality.sk
V bratislavskej autobusovej doprave sa stal v piatok incident. Revízor pri kontrole narazil na opitého muža, ktorý si nekúpil lístok. Kontrola vyvrcholila roztržkou i obranným zákrokom mužov SBS.
pred 40 min
Organizácia Greenpeace upozornila na rýchle roztápanie ľadovcov v Číne Aktuality.sk
Budíček pre Čínu a svet.
Strelec
Krásne gesto šťastného strelca gólu: Ako prvý prišiel kondolovať rozhodcovi
Europoslankyňa
Lietadlo s europoslankyňou Záborskou museli evakuovať: Na palube začalo horieť
Hargašová sa chce
Hargašovej predĺžili neplatené voľno v RTVS: Nemajú pre ňu flek?!
Eliezer Šerbatov
Bývalý hokejista Slovana sa blysol: TAKTO napodobnil slávny gól Granlunda
Americký
Pakistan sa búri proti Trumpovej kritike: Predvolal si amerického diplomata
Príčina úmrtia
Na pobreží Indonézie objavili mŕtvu veľrybu: Obsah jej žalúdka je hanbou pre ľudstvo
Snehová pokrývka
Foto
Radosť z príchodu perinbaby v Bratislave dlho netrvala: Prvý sneh vydržal len pár hodín!
Malý prváčik
Na Slovensku odmietli chorého Nathaniela operovať: Prípad prešetrí generálna prokuratúra
Nelegálne stavby
Rímska polícia búra nelegálne postavené vily: Patria rómskemu klanu Casamonica
Podpredseda
Napätie v koalícii: Minister zahraničia hrozí demisiou, Most-Híd reaguje
Soňa Müllerová
Müllerová a Tekelyová ohurujú mladistvým výzorom: Jednoduchá rada, ktorá stopercentne funguje
Koľko zaplatili
Záverečný účet nových primátorov: Koľko eur sme vysolili za kampaň!