Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
05.06.2020, 07:00 | Správy | Domáce správy

Koronavírus: Ďalšia firma hlási hromadné prepúšťanie stoviek ľudí, dopravcovia obnovujú medzinárodné spoje

Napriek tomu, že svet ešte stále bojuje s pandémiou koronavírusu, život na Slovensku sa postupne vracia do normálu.

Premiér Matovič oznámil, že nebudeme predčasne rušiť núdzový stav. Dodal však, že ho nechce ani predlžovať. Ústredný krízový štáb vo štvrtok rozhodol o ďalšom uvoľnení opatrní. Slováci budú môcť využívať leteckú, lodnú, autobusovú aj železničnú dopravu do Českej republiky. 

Fotogaléria
26
fotiek v galérii

Celkovo máme 1 526 pozitívne testovaných ľudí na ochorenie Covid-19.  Ochorenie vo štvrtok prekonali ďalšie tri osoby, spolu sa vyliečilo už 1 379 ľudí. Nepribudlo žiadne ďalšie úmrtie pacienta s pozitívnym testom na Covid-19. Na Slovensku tak zostáva 119 aktívnych prípadov.

-Minister financií o boji proti koronakríze: Nie je vylúčené zvyšovanie niektorých daní

-Život sa vracia do starých koľají: Hranice medzi Slovenskom, Českom, Maďarskom a Rakúskom sú opäť otvorené

-Ktoré festivaly nezrušili: Lučenec po pandémii privíta milovníkov folklóru

ONLINE: Koronavírus na Slovensku - 89. deň
20:59

Online prenos sa pre dnešný deň končí. Želáme vám ešte príjemný piatkový večer a zostaňte verný nášmu spravodajstvu.

20:46

Po niekoľkotýždňovej prestávke začína v Nových Zámkoch od piatka opäť premietať kino Mier i amfiteáter. Ako upozornil mestský úrad, prevádzka oboch zariadení bude zatiaľ v obmedzenom režime. (tasr)

20:37

Európa by mohla svoju zónu voľného pohybu obnoviť do konca júna, avšak cestujúci mimo územia schengenu doňho nebudú mať povolený vstup skôr než v júli. Uviedla to v piatok eurokomisárka pre vnútorné záležitosti Ylva Johanssonová po rokovaní ministrov vnútra členských štátov. Viac TU. (sita)

20:27

Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre pripravilo pre svojich divákov na sobotu (6. 6.) deň otvorených dverí. Podujatie každoročne priláka do divadla, na jeho scény i do zákulisia stovky ľudí. Aby v čase pretrvávajúcej hrozby nákazy novým koronavírusom nedošlo k ohrozeniu ich zdravia, presunulo DAB tento rok program do online priestoru. Pre svojich priaznivcov pripravilo viaceré prekvapenia. “Sledovať nás môžu na našom divadelnom YouTube kanáli od 15. hodiny. Pripravený je DAB magazín s vtipnými reportážami, rozhovormi a jedinečnými momentmi zo života divadla. V programe účinkuje prakticky celý umelecký súbor DAB,“ povedal riaditeľ divadla Jaroslav Dóczy. (tasr)

20:06

Vo vlakoch, v priestore stanice, prípadne v exteriéri pri menej ako dvojmetrovom odstupe medzi jednotlivými osobami je aj naďalej nutné mať nasadené rúško. Platí to na Slovensku aj v Česku. "Na Slovensku sa na vozidlách Českých dráh po každom prevádzkovom aj redukovanom čistení vykoná dezinfekcia chlórovou emulziou. V Čechách sa na vozidlách ZSSK vykoná dezinfekcia všetkých dotykových plôch. Vozidlá ZSSK jazdiace do Čiech budú minimálne dvakrát týždenne dezinfikované polymérovým prípravkom s dlhodobým účinkom," povedal hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko Tomáš Kováč. (sita)

19:47

Klienti zariadení sociálnych služieb v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Banská Bystrica môžu opäť prijímať návštevy. Podľa mesta ide o zariadenia Komuce a Jeseň, ako aj o stredisko sociálnych služieb. (tasr)

19:24

Postupné uvoľňovanie opatrení plynúcich z mimoriadnej situácie okolo nového koronavírusu umožňuje obnoviť činnosť divadiel v Žilinskom samosprávnom kraji (ŽSK). Po neplánovanej takmer trojmesačnej prestávke ako prvé privíta divákov Bábkové divadlo Žilina. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa ŽSK Martina Remencová.

19:07

Vláda SR chce vytvoriť podmienky, ktoré pomôžu zahraničné investície na Slovensku v nasledujúcom období nielen udržať, ale aj prilákať nových investorov. Povedal to v piatok po návšteve automobilky Groupe PSA Slovakia premiér Igor Matovič (OĽaNO). Riaditeľ závodu Stéphane Bonhommeau zhrnul dianie vo fabrike za uplynulé týždne. Povedal, že v apríli pocítili prepad objednávok až o 90 percent. Viac TU. (tasr)

Matovič pri testovacom aute v automobilke Groupe PSA Slovakia.
18:45

Od nasledujúceho týždňa by do materských škôl (MŠ) v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Košice mohlo nastúpiť ďalších 200 detí, najmä v predškolskom veku. Miesta sa uvoľnili po tom, ako napriek prejavenému záujmu viacero detí do MŠ nenastúpilo. Informuje o tom mesto Košice na svojej webovej stránke s tým, že ani do základných škôl nenastúpili všetci nahlásení žiaci. (tasr)

18:23

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v piatok odporučila verejnosti nosiť látkové rúška v miestach, ako sú prostriedky hromadnej dopravy či obchody, kde je ťažké dodržiavať odstup od ostatných ľudí. Na piatkovom brífingu generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus zmenu postoja organizácie vysvetlil novými poznatkami z výskumov. Čítajte viac. (tasr)

18:02

Hasiči po takmer troch mesiacoch demontovali na hraničných priechodoch s Českou republikou, Rakúskom a Maďarskom krízové stany a kontajnery na administratívne účely. Po otvorení hraníc už nebudú potrebné.

17:40

Vlakový dopravca České dráhy začne na Slovensko jazdiť v pondelok. RegioJet chce začať dopravu na Slovensko ešte túto nedeľu, prvé vlaky by mali ísť z Prahy do Košíc a Bratislavy. Celkovo pôjde o päť spiatočných spojov. Predaj cestovných lístkov začne ešte dnes. Na Slovensko sa čoskoro vydá aj Leo Express. Čiernozlaté vlaky by medzi Prahou a Košicami mali jazdiť od štvrtka 11. júna. Leo Express začne najprv s jedným vlakom za deň, spojenie bude následne postupne posilňovať. Od júla by sa potom mal vrátiť k plnej prevádzke. (čtk)

LeoExpress
17:35

Hovorkyňa Železníc Slovenskej republiky informovala (ŽSR), že o možnej preprave cestujúcich cez hraničné priechody s Rakúskou republikou a Maďarskom bude ŽSR informovať v najbližších dňoch. Prevádzkovanie vlakov s prepravou cestujúcich cez hraničné prechody s Poľskou republikou a Ukrajinou zostáva pozastavené. (tasr)

17:33

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) na základe obnovenia prepravy na všetkých hraničných priechodoch s ČR pristupujú k ďalšej mimoriadnej zmene grafikonu, a to od 9. júna. Hovorkyňa ŽSR Ria Feik Achbergerová uviedla, že sa vydáva Knižný cestovný poriadok vlakov osobnej dopravy v elektronickej forme, vo formáte PDF, ktorý bude dostupný na webovom sídle www.zsr.sk.

Vývesné cestovné poriadky pre verejnosť na železničných staniciach a zastávkach sa podľa nej zatiaľ z operatívnych dôvodov opravovať nebudú, respektíve zostávajú označené informačnou výveskou v znení 'Platí mimoriadna zmena GVD', ktorá je zverejnená na www.zsr.sk. Okrem tejto zmeny obnovuje prevádzku niektorých vlakov osobnej dopravy Železničná spoločnosť Slovensko a spoločnosť RegioJet. (tasr)

17:17

Cestujúci môžu od soboty 6. júna opätovne vyraziť autobusmi do Viedne či Budapešti a na ich letiská. Upravené cestovné poriadky na linky do Viedne, Schwechatu, Hainburgu, Budapešti a na letisko Ferenca Liszta zverejnila spoločnosť na svojej webovej stránke.

"Sme pripravení na okamžité spustenie prevádzky za podmienok, ktoré sú stanovené kompetentnými orgánmi. Pevne veríme, že sa v krátkom čase vrátime na Schwechat v plnej sile, keďže pred vypuknutím pandémie sme tam jazdili každú hodinu už od skorého rána," skonštatoval generálny riaditeľ Slovak Lines Pavol Labant. (tasr)

Autobus Slovak Lines
17:15

Spoločnosti U.S. Steel Košice klesol dopyt o 40 percent. Z dôvodu plánovaných opráv, obmedzili výrobu na jednej z dvoch funkčných pecí. Spoločnosť očakáva sprísnenie opatrení na dovoz ocele z tretích krajín. Agentúru SITA o tom informoval hovorca USSK Ján Bača. Viac TU.

16:40

Predseda vlády Igor Matovič v piatok navštívil automobilku Groupe PSA Slovakia v Trnave, takto mu pred vstupom merali teplotu. (tasr)

Predseda vlády SR Igor Matovič pred vstupom do automobilky Groupe PSA Slovakia počas návštevy v Trnave.
16:26

Bratislavská Devínska Nová Ves opäť otvorila Cyklomost slobody, ktorý spája Slovensko s Rakúskom. Mestská časť tak urobila v súvislosti s otvorením štátnych hraníc medzi oboma krajinami. "Dnes s radosťou otvárame náš Cyklomost slobody v Devínskej Novej Vsi. Pohyb po ňom bude opäť neobmedzený," uvádza mestská časť, ktorá zároveň návštevníkov prosí o trpezlivosť. "Nasleduje odstraňovanie bariér a čistenie cyklomosta," informuje samospráva na svojej webovej stránke. (tasr)

16:04

Koronakríza tvrdo poznačila aj prevádzku malých pivovarov na Slovensku. V dôsledku zatvorenia prevádzok hotelov, reštaurácií a barov prišli malé pivovary o odbyt a v sudoch a tankoch im zostalo nepredané pivo. Tomuto počas mimoriadnej situácie uplynula záručná doba a veľké množstvo sa pre nedostatočný odbyt pokazilo. "Vzniknutá škoda sa pohybuje v rozsahu od 10.000 až po 150.000 eur na firmu podľa typu a veľkosti výroby a prevádzky," uviedol predseda Asociácie malých nezávislých pivovarov Slovenska Ľubomír Vančo. Čítajte článok.  (tasr)

15:43

Bratislava v súvislosti s uvoľňovaním opatrení Vlády SR na zastavenie šírenia ochorenia COVID-19 a na základe rozhodnutia Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR obnovuje dobrovoľné vyučovanie na niektorých svojich základných umeleckých školách. Vyučovanie bude prebiehať od pondelka 8. júna 2020 v súlade s podmienkami vyplývajúcimi z usmernení hlavného hygienika SR. Tie základné umelecké školy, ktoré zostávajú zatvorené, budú aj naďalej poskytovať online výučbu. V dnešnej tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa hlavného mesta Katarína Rajčanová.

15:24

Akvaparky Tatralandia a Bešeňová po 83 dňoch opäť otvoria. Pre návštevníkov budú prístupne od soboty 6. júna. Umožnilo to uvoľnenie preventívnych opatrení, ktoré bolo ohlásené od 3. júna vďaka priaznivému vývoju situácie v súvislosti s pandémiou koronovírusu. Šatne sa budú obsadzovať s rozostupmi, do areálu bude vstup bez rúška. Čítajte viac. (sita)

15:03

Počet chorých na akútne respiračné ochorenia na Slovensku v 23. kalendárnom týždni tohto roka klesol v porovnaní s predchádzajúcim týždňom o 1,8 percenta. Hlásených bolo počas neho šesť pozitívnych vzoriek na ochorenie COVID-19. Z celkového počtu najviac prípadov nového koronavírusu evidovali vo vekovej skupine od 20 do 29 rokov. Najviac prípadov zaznamenali v Bratislavskom kraji. (tasr)

14:45

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) na základe obnovenia neobmedzeného režimu na hraniciach spúšťa medzištátnu dopravu s Českom. Vďaka uvoľneniu opatrení budú niektoré vlaky cez Kúty a Čadcu vedené už od pondelka 8. júna, väčšina medzištátnych diaľkových a regionálnych spojov bude premávať od utorka 9. júna.

Predaj cestovných lístkov bude možný už od soboty 6. júna, avšak zatiaľ iba v pokladniciach ZSSK a bez možnosti zakúpiť si miestenku. Následne sa v priebehu budúceho týždňa spustí predaj všetkých cestovných dokladov v pokladniciach aj na e-shope ZSSK. "V medzištátnej doprave predpokladáme nasadenie reštauračných vozňov už 9. júna a vo vnútroštátnej doprave predpokladáme nasadenie reštauračných vozňov 14. júna," informoval hovorca Tomáš Kováč.

14:27

Pacientov Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) v Žiline už môže navštevovať verejnosť. Zrušením zákazu návštev na lôžkových oddeleniach vedenie zdravotníckeho zariadenia reaguje na vydanie opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR v súvislosti s priaznivou epidemiologickou situáciou. Návštevníci musia dodržiavať základné preventívne a bezpečnostné podmienky. TASR o tom v piatok informovala hovorkyňa FNsP v Žiline Lenka Záteková. (tasr)

Pacienti žilinskej nemocnice už môžu prijímať návštevy.
14:07

Hutnícke fabriky na Slovensku môžu pred prudkým poklesom výroby a prepúšťaním zachrániť iba prísnejšie opatrenia Európskej únie (EÚ), najmä ekologické clá voči dovozu ocele z tretích krajín. To je totiž základný predpoklad oživenia dopytu a cien na trhu s oceľovými produktmi. V reakcii na medializované informácie o problémoch v spoločnostiach U.S. Steel Košice a Železiarne Podbrezová to uviedol predseda výboru NR SR pre hospodárske záležitosti Peter Kremský (OĽANO). Pre pokles odbytu v nich hrozí zánik tisícov pracovných miest. (sita)

13:57

Slovensko je pripravené hovoriť o uvoľňovaní opatrení na hraniciach s Poľskom, informoval minister zahraničia Korčok. "Mám plné pochopenie pre to, že je v rukách poľskej vlády, ako vyhodnocuje situáciu," zdôraznil s tým, že hlavným kritériom pre obe krajiny je ochrana zdravia vlastných občanov. Poľský minister Czaputowicz doplnil, že Poľsko chce prijať riešenie, ktoré by sa týkalo všetkých jeho susedov. Rozhodnúť má v blízkom čase.(tasr)

Vpravo minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok počas stretnutia s poľským rezortným
13:53

Na rozvoj kraja a zmierňovanie dosahov pandémie sa chce v druhej polovici funkčného obdobia zamerať predseda Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) Jozef Viskupič. Uviedol to počas hodnotenia prvých dvoch a pol roka od svojho nástupu na post v krajskej samospráve.

Doteraz sa podľa Viskupiča novému vedeniu podarilo kraj finančne ozdraviť. "Vďaka správaniu sa rozumného hospodára sme v dobrých časoch vytvorili finančnú rezervu, ktorá je pripravená zmierniť finančné dosahy pandémie," konštatoval. (tasr)

13:39

Nemecký výrobca svietidiel pre automobilový priemysel Hella Slovakia signal- lighting, s. r. o., plánuje prepustiť takmer 340 svojich zamestnancov. O prácu má k júlu tohto roka prísť necelých 250 ľudí v Bánovciach nad Bebravou a približne 90 v Trenčíne. Pre TASR to v piatok potvrdil predseda Základnej organizácie odborovej organizácie KOVO Hella Slovakia Michal Nirka i konateľ spoločnosti Thomas Weier. O prepúšťaní budú odbory s firmou ešte rokovať.

"Vzhľadom na obrovský pokles dopytu spôsobený pandémiou COVID-19 a už existujúcu medzeru vo využívaní kapacít v niektorých našich slovenských závodoch, sme nútení zodpovedajúcim spôsobom prispôsobiť náš počet zamestnancov," uviedol Weier. (tasr)

13:26

S uvoľňovaním reštriktívnych opatrení prijatých na zastavenie pandémie nového koronavírusu sa postupne začína zotavovať aj letecká doprava. Aerolínie od USA po Austráliu v júni a júli zvyšujú počty letov, aj keď globálna doprava zostáva slabá. (tasr)

13:22

Analytici očakávajú v druhom štvrťroku podstatne výraznejší medziročný pokles výkonu slovenskej ekonomiky. "Na rozdiel od prvého štvrťroka tak pandémia nezasiahne len jeden mesiac, ale v podstate celý štvrťrok," upozornil Koršňák. Pokles HDP by sa tak podľa neho mal ďalej prehĺbiť a atakovať historické rekordy výrazne v pásme dvojciferného medziročného poklesu. Podľa Lehutu by mohol dosiahnuť 17 - 18 % HDP.

13:19

Štatistický úrad v piatok mierne vylepšil hodnotu medziročného prepadu slovenskej ekonomiky v 1. štvrťroku o 0,2 percentuálneho bodu na -3,7 %. Výkon ekonomiky ťahal dole najmä slabý zahraničný dopyt, menej už domáce opatrenia proti šíreniu nového koronavírusu. Tie sa naplno prejavia v 2. štvrťroku, keď medziročný prepad hrubého domáceho produktu (HDP) môže atakovať hranicu až 18 %, upozornili analytici. (tasr)

13:08

Zákaz predaja osobných ochranných prostriedkov by sa mohol čiastočne uvoľniť. Dôvodom je zlepšenie situácie okolo nového koronavírusu. Vyplýva to z novely zákona v súvislosti s mimoriadnymi opatreniami súvisiacimi so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19, ktorú poslanci v piatok posunuli do druhého čítania. (tasr)

12:56

Zavedenie možnosti pokračovania v poberaní pandemického ošetrovného (OČR) aj za jún tohto roka, ako aj predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovnému pomeru na dobu určitú aj nad rámec súčasnej legislatívy. Tieto zmeny má priniesť novela zákona o sociálnom poistení z dielne ministerstva práce, ktorú vo piatok posunul parlament do druhého čítania. Parlament o nej rokuje v skrátenom legislatívnom konaní. (tasr)

12:56

Štát by mal pomôcť s nájomným podnikateľom, ktorých prevádzky museli byť zatvorené pre situáciu okolo nového koronavírusu. Táto pomoc má dosiahnuť približne 200 miliónov eur. Plénum Národnej rady (NR) SR v piatok posunulo do druhého čítania návrh zákona o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva hospodárstva (MH) SR. Poslanci o ňom rokujú v zrýchlenom režime. (tasr)

12:55

Prevádzkovatelia hazardných hier majú dostať odklad úhrady odvodov. Vyplýva to z návrhu zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením nového koronavírusu, ktorý v piatok posunul parlament do druhého čítania. Rokuje o ňom v skrátenom legislatívnom konaní a nadobudnúť účinnosť má dňom vyhlásenia. (tasr)

12:34

Handlovská nemocnica opätovne povolila návštevy príbuzných u hospitalizovaných pacientov. Reaguje tak na priaznivý vývoj epidemiologickej situácie v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu. Zákaz návštev tam platil od 6. marca. TASR o tom v piatok informovala hovorkyňa skupiny Agel SK Martina Pavliková. Pacientov môžu príbuzní navštíviť denne od 14.00 do 17.00 h na všetkých oddeleniach. Musia však dodržať stanovené pravidlá. (tasr)

12:16

Inštitút sezónnej práce by mal pomôcť ovocinárom aj zeleninárom, zároveň vytvorí 5000 nových pracovných miest. Na tento projekt bolo vyčlenených 12 miliónov eur. Na piatkovej tlačovej konferencii v Národnej rade (NR) SR to uviedol minister práce Milan Krajniak (Sme rodina).

"Podstatou tohto projektu, ktorý spúšťame v čase od júna 2020 až do decembra 2021, je, aby ovocinári a zeleninári mohli zamestnávať občanov SR pri zbere úrody, pri zakladaní úrody. Chceme nahradiť to, že v čase zatvorených hraníc hrozilo, že nám tohto roku v tejto sezóne zostane úroda na poliach v sadoch," priblížil Krajniak. (tasr)

12:03

Trinásť sprístupnených jaskýň sa otvorí 16. júna. Jaskyne boli zatvorené niekoľko mesiacov z dôvodu šírenia nového koronavírusu. Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR o tom informovala na svojej webovej stránke. Správa slovenských jaskýň pripravila plán a podmienky znovuotvorenia jaskýň. Budú otvorené v štandardných časoch ako počas sezóny, uvádza ŠOP. (tasr)

12:01

Iniciatíva by chcela pre exportérov presadzovať rýchlejšiu a objemnejšiu finančnú pomoc poskytovanú plošným spôsobom. Selektovať by, naopak, chcela konkrétne ponuky pre podnikateľov na základe ich obratu alebo segmentu podnikania. Napríklad odklad úveru v banke by mohol byť ponúknutý do elektronickej schránky alebo textovou správou. Príjemca by sa po oboznámení s ponukou potom mohol rozhodnúť, či si odklad uplatní. Ďalším krokom iniciatívy má byť založenie záujmového združenia právnických osôb s názvom Rada slovenských exportérov. (tasr)

11:59

Na Slovensku vznikla nová platforma exportných firiem Exportéri.sk, do ktorej sa od marca zapojila viac ako stovka malých a stredných podnikov. Firmám podporujúcim iniciatívu sa nepáči údajná slabá podpora štátu v čase koronakrízy, a tiež komplikované podmienky pomoci. Spoločnosti by preto uvítali jedinečnú komunikačnú platformu.

"Ak sa podnikateľ potrebuje zorientovať v ponúkanej štátnej pomoci, má k dispozícii množstvo ponúk. Vidíme preteky štátnych inštitúcií o svoju vlastnú interpretáciu a ponuku opatrení. Ak slovenskú firmu definitívne nezloží kvantum náročného textu a prekliká sa na finálnu ponuku, tak už zostáva vybrať si 'iba' z 57 ponúkaných možností," uviedol zakladateľ iniciatívy Lukáš Parízek.(tasr)

11:55

Nemocnica v Zlatých Moravciach na základe opatrení Úradu verejného zdravotníctva SR uvoľňuje obmedzenia zákazu návštev. Pacientov tak môžu navštíviť rodinní príslušníci a ich známi za predpokladu dodržania určitých opatrení nemocnice, informovala Martina Pavliková, hovorkyňa skupiny Agel SK, do ktorej nemocnica patrí. Zákaz návštev platil v zlatomoravskej nemocnici od marca. (tasr)

11:36

Slovensko opäť otvorilo hranice s Rakúskom a Maďarskom. Všetky druhy dopravy medzi týmito krajinami tak od piatka môžu fungovať bez obmedzení. Rovnako, už od štvrtka (4. 6.) je povolená aj medzinárodná doprava s Českou republikou. Informoval o tom hovorca Ministerstva dopravy a výstavby SR Ivan Rudolf. Ako dodal, dopravcovia budú konkrétne autobusové a vlakové spoje nasadzovať postupne v najbližších dňoch, keďže je nevyhnutné logisticky sa zladiť aj s dopravnými partnermi. Slováci tak budú môcť po viac ako dvoch mesiacoch využívať medzinárodnú dopravu do susedných štátov. (tasr)

11:25

Balík finančnej pomoci pre členské krajiny Európskej únie (EÚ) po koronakríze musí Slovensko zodpovedne použiť na zásadnú obnovu. Táto pomoc by mala smerovať do pretvorenia ekonomiky na inovatívnu, zelenšiu a zdravšiu ekonomiku, ktorá zabezpečí obyvateľom kvalitnejší život. Uviedla to v piatok na brífingu v Národnej rade (NR) SR podpredsedníčka vlády Veronika Remišová (Za ľudí). (tasr)

11:08

Návštevy na klinikách a oddeleniach Fakultnej nemocnice (FN) Trnava sú opäť povolené. Je však potrebné dodržiavať pravidlá proti šíreniu ochorenia COVID-19. Informuje o tom FN na svojej webovej stránke. (tasr)

10:58

Parlament prerokuje v skrátenom legislatívnom konaní návrh na pomoc niektorým prevádzkovateľom hazardných hier, ako aj predĺženie čerpania ošetrovného (OČR) pre rodičov detí, ktoré sa nedostali do školy, jaslí alebo škôlky z kapacitných dôvodov. (tasr)

10:57

O čiastočnom uvoľnení zákazu predaja osobných ochranných prostriedkov bude Národná rada (NR) SR rokovať v zrýchlenom režime. Dôvodom je zlepšenie situácie v súvislosti s novým koronavírusom. Vyplýva to z vládnej novely zákona vzhľadom na mimoriadne opatrenia súvisiacimi so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19. V piatkovom hlasovaní poslanci odsúhlasili aj návrh na skrátené legislatívne konanie k novele zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach. (tasr)

10:50

Bez povinnosti karantény alebo predloženia negatívneho testu na ochorenie COVID-19 môžu bez časového ohraničenia prísť na Slovensko všetky osoby s trvalým alebo prechodným pobytom alebo osoby zdržiavajúce sa na území Česka, Maďarska, Rakúska alebo na území Slovenska, ktoré vstupujú do SR cez hraničné priechody z troch spomínaných susedných štátov, uviedla hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Daša Račková.

"Ak tieto osoby nemajú potvrdenie o trvalom alebo prechodnom pobyte, musia preukázať skutočnosť o zdržiavaní sa na území týchto štyroch krajín najmenej dvoma hodnovernými dokladmi," priblížila Račková.(tasr)

10:46

Ministerstvo kultúry SR (MK SR) ponecháva bezplatný vstup do múzeí a galérií každú prvú nedeľu v mesiaci. Agentúru SITA o tom informoval hovorca ministerstva Matúš Bystriansky. O zrušení bezplatného vstupu informovalo vo štvrtok 4. júna Slovenské národné múzeum (SNM). Bystriansky však uviedol, že SNM zverejnilo neaktuálnu informáciu bez konzultácie s MK SR. „Rezort kultúry práve naopak uvažuje v budúcnosti o rozšírení bezplatných vstupov do múzeí a galérií,“ dodal Bystriansky. (sita)

10:35

Smart karanténa v praxi

"Polícia spolupracuje s pracovníkmi regionálnych úradov verejného zdravotníctva pri preverovaní plnenia podmienok e-karantény," informovali muži zákona na sociálnej sieti.

Policajti v Žilinskom kraji kontrolujú dodržiavanie domácej karantény.
10:29

Štát by mal pomôcť s nájomným podnikateľom, ktorých prevádzky museli byť zatvorené pre situáciu okolo nového koronavírusu. Táto pomoc má dosiahnuť približne 200 miliónov eur. Národná rada (NR) SR v piatok schválila skrátené legislatívne konanie k návrhu zákona o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva hospodárstva SR. (tasr)

10:27

V prvom štvrťroku tohto roka na Slovensku priemerná nominálna mesačná mzda naďalej rástla. Medziročne sa zvýšila o 6,2 % na 1086 eur. Dynamika jej rastu sa ale spomalila. Vyplýva to z údajov, ktoré v piatok zverejnil Štatistický úrad (ŠÚ) SR. Po zohľadnení miery inflácie rast reálnej mzdy dosiahol 3,3 %. Sezónne očistená priemerná mzda oproti 4. štvrťroku minulého roka vzrástla o 1,4 %. (tasr)

10:22

Jasné posolstvo prezidentky v správe o stave spoločnosti: Nevracajme sa do čias pred koronou! Prečítajte si celé vyhlásenie prezidentky Čaputovej v samostatnom článku

Prezidentka Zuzana Čaputová vystúpila so Správou o stave Slovenskej republiky,
10:20

Hospitalizovaných je u nás 39 osôb, v dvoch prípadoch ide o ľudí s potvrdeným ochorením COVID-19. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti ani na pľúcnej ventilácii nie je nikto. Sedemdňový kĺzavý medián je momentálne na hodnote nula. (tasr)

10:01

Dlhodobý trend poklesu nezamestnanosti na Slovensku sa v 1. štvrťroku tohto roka zastavil. Nezamestnanosť sa zvýšila prvýkrát po šiestich rokoch, medziročne o 0,2 percentuálneho bodu (p.b.), keď dosiahla šesť percent. Počet nezamestnaných vzrástol o 1800 na 161.600 osôb. Vyplýva to z najnovších údajov zverejnených Štatistickým úradom (ŠÚ) SR. (tasr)

09:57

Futbalisti FC Spartaka Trnava podstúpili testovanie na COVID-19.

Zdravotná pracovníčka odoberá vzorky brankárovi Ľubošovi Kamenárovi počas testovania hráčov FC Spartak Trnava
09:45

Kríza ukázala nepripravenosť verejnej správy zvládnuť v krátkom čase nároky tejto situácie. Ukázalo sa to pri poskytovaní ekonomickej pomoci podnikateľom a zamestnancom, ktorí utrpeli škody prijatými opatreniami. Vyhlásila to prezidentka SR Zuzana Čaputová vo svojej správe o stave republiky, ktorú predniesla v piatok pred poslancami Národnej rady SR. Úspešnosť tejto pomoci mala podľa nej spočívať v rýchlej schopnosti dostať ju k tým, ktorí ju naozaj potrebujú. Že sa to v dostatočnej miere neudialo, nebolo podľa prezidentky spôsobené neochotou vlády a štátnych zamestnancov, ale celkovým stavom slovenskej administratívy. Čaputová preto upozorňuje, že treba dobudovať efektívnu infraštruktúru pomoci, ktorej úspech nebude stáť na náročnej administratíve. (tasr)

09:42

Trnavský akvapark dnes privítal po prestávke vynútenej pandémiou prvých návštevníkov. Otvorená je zatiaľ vnútorná časť s bazénmi a časť so saunami. Každý z návštevníkov si musí pred vstupom vydezinfikovať ruky, absolvovať meranie telesnej teploty a zaevidovať sa v knihe zákazníkov. V prípade teploty nad 37,2 stupňa Celzia ho do areálu nevpustia.

Počet návštevníkov akvaparku bude podľa jeho riaditeľa Dávida Baloga limitovaný v zmysle usmernení Úradu verejného zdravotníctva SR. Bazény nemôžu mať v prevádzke chrliče vody, fontány ani ďalšie atrakcie. Vedenie akvaparku zabezpečí častejšie upratovanie, čistenie a dezinfekciu plôch a ďalších zariadení. Platiť budú aj všeobecné zásady o dodržiavaní dvojmetrového odstupu medzi návštevníkmi a skupinami návštevníkov, ako aj ďalšie opatrenia. Akvapark Trnava otvára zatiaľ len svoju vnútornú časť, v prípade dobrého počasia podľa Baloga sprístupnia aj vonkajšie bazény. (sita)

09:35

Z ochorenia sa vyliečili ďaľší traja pacienti. 

09:31

Laboratória spravili 1 832 testov, z ktorých nebol ani jeden pozitívny. Celkovo sa u nás zistilo 1 526 prípadov nákazy. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na stránke covid-19.nczisk.sk.

09:30

Minister financií Eduard Heger je za ponechanie zatvorených obchodov v nedeľu aj po skončení koronakrízy, no o tejto téme v konečnom dôsledku rozhodnú poslanci. Konštatoval to vo štvrtok večer v relácii Na hrane TV JOJ. Zároveň dodal, že táto téma je v koalícii rozoberaná a dohoda je už nadefinovaná, no skôr ako zatvorené obchody v nedeľu, treba vyriešiť záchranu slovenskej ekonomiky v dôsledku koronakrízy. (sita)

09:27

Pandemická hrozba ukázala, že v krízovej situácii sú ľudia na Slovensku schopní prejaviť podporu a spolupatričnosť. Najväčšou snahou by v súčasnosti malo byť zachovanie súdržnosti. Je tu však opačná tendencia. Uviedla to prezidentka Čaputová. Poukázala pritom na hlasy volajúce po zmene právnej úpravy v rôznych kultúrno-etických témach. (tasr)

09:26

Dôkladné prehodnotenie školských osnov bude nevyhnutným dôsledkom skúsenosti z vyučovacieho procesu počas krízy. Vyhlásila to prezidentka SR Zuzana Čaputová vo svojej správe o stave republiky, ktorú predniesla v piatok pred poslancami Národnej rady SR. Vyzdvihla šikovných učiteľov, ktorí napriek prekážkam našli spôsob výučby. Poukázala tiež na rozdielne šance pre deti, ktoré závisia od ekonomickej situácie rodín. Treba to podľa nej riešiť. (tasr)

09:24

Rizikové krajiny tretieho sveta, z ktorých budú ľudia prekračovať hranice schengenského priestoru, musia byť podľa Mikulca tiež zodpovedné. "Keď priletia títo ľudia niekde na letisko, musia tam byť také opatrenia, aby sme si my na Slovensku boli istí, že nakazení ľudia sa nám sem nedostanú," povedal s tým, že žiadna krajina nebude mať stopercentné opatrenia, ale urobia všetko pre to, aby to tak bolo. Matovič deklaroval, že príchod ľudí z tretích krajín sveta a ich kontrola bude otázkou pri najbližších rokovaniach s európskymi krajinami. (tasr)

09:18

Reálny hrubý domáci produkt (HDP) Slovenska sa v prvom štvrťroku medziročne znížil o 3,7 %. Pokles výkonu ekonomiku v stálych cenách bol podľa Štatistického úradu SR o niečo nižší ako naznačoval rýchly odhad HDP zverejnený v mesačnom predstihu. Napriek tomu prišiel podľa úradu zásadný obrat. (tasr)

09:09

Prezidentka Zuzana Čaputová v piatok ráno vystúpila pred poslancami Národnej rady (NR) SR so správou o stave Slovenskej republiky. Okrem vedenia Národnej rady SR a poslancov si prišiel správu vypočuť aj predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) a viacerí členovia kabinetu. Prezidentka prišla so správou o stave republiky pred poslancov pár dní pred prvým výročím svojej inaugurácie, ktorá bola 15. júna 2019. (tasr)

08:44

Premiér Igor Matovič a minister vnútra Roman Mikulec informovali o zmenách aj na slovensko-rakúskom hraničnom priechode Berg. Slováci môžu oddnes cestovať do Rakúska bez obmedzení. „Keď to niekto prepláva, tak nech prepláva,“ zavtipkoval Matovič.

08:42

Taliansko v stredu zrušilo všetky platné obmedzenia pohybu a otvorilo hranice aj pre turistov. Polícia na sociálnej sieti však varuje Slovákov, že po návrate budú musieť ísť do štátnej, resp. smart karantény. "Obchody, reštaurácie a pláže sú otvorené. Samozrejme treba počítať s hygienickými obmedzeniami," doplnil.

08:27

Slovenské komorné divadlo (SKD) Martin po uvoľnení opatrení v súvislosti s rizikom šírenia nového koronavírusu opäť privíta divákov v priestoroch Národného domu aj v Štúdia SKD. TASR o tom informoval PR manažér divadla Tibor Kubička. (tasr)

08:02

Štátne hranice medzi Českom, Maďarskom, Rakúskom a Slovenskom budú od piatka 08.00 h pre občanov týchto krajín otvorené bez obmedzení, oznámil v piatok ráno na slovensko-maďarskom hraničnom priechode Medveďov-Vámosszabadi predseda vlády SR Igor Matovič spolu s maďarským vicepremiérom Zsoltom Semjénom. (tasr)

Premiér oznámil otvorenie hraníc s Maďarskom.
07:35

Vláda SR pripravuje na zníženie dopadov koronakrízy okrem prijatia ďalších ekonomických opatrení aj balíček na odbúravanie byrokracie či daňový mix. Nie je vylúčené aj zvyšovanie nepriamych daní a znižovanie priamych daní. Zároveň chce vládny kabinet pokračovať v boji proti korupcii a nevýhodným zmluvám. Viac si môžete prečítť v tomto článku.

07:33

Dnes prednesie prezidentka Čaputová Správu o stave republiky. Prezidentka sa na sociálnej sieti vyjadrila, že jej správa o stave republiky bude iná ako tie, na ktoré boli občania doteraz zvyknutí. Hlava štátu vystúpi pred plénom Národnej rady Slovenskej republiky prvýkrát. „Máme totiž za sebou náročné mesiace v boji s koronou a doteraz nepoznanú a novú skúsenosť. Výzvu sme zatiaľ zvládli dobre, no počiatočné úspechy sa rýchlo pominú, ak si z toho, čo nám kríza ukázala, nevezmeme dobré ponaučenia. Hľadajme v nej, čo nám pomôže byť lepšími a pripravenejšími na všetky výzvy, ktoré nás ešte v budúcnosti čakajú,“ uviedla Čaputová. (sita)

07:20

Pre dovolenkárov sa 15. júna otvoria hranice v Grécku, ale ako upozorňuje Polícia SR na sociálnej sieti, medzinárodné lety začnú lietať 1. júla. Policajti tiež pripomínajú, že po návrate z dovolenky v Grécku je povinná dvojtýždňová karanténa. V Grécku sa koronavírusom k 1. júnu nakazilo 2 917 ľudí.

„Prichádzajúci turisti nebudú mať od 1. júla povinnosť predkladať výsledky testov na Covid-19. V prípade, že však po prílete budete vykazovať symptómy, podrobíte sa diagnostike,” priblížila polícia pravidlá v Grécku. Zároveň informovala, že grécka vláda pripravila sériu opatrení takzvaných „zdravotných protokolov" pre hotely, autobusy, prenajaté vozidlá a podobne. Tiež platí, že od 1. júla nebudú musieť ísť turisti po príchode do dovolenkovej destinácie do karantény. (sita)

07:00

Od piatka je možné bez obmedzení cestovať aj do Maďarska. Oznámil vo štvrtok večer na sociálnej sieti Facebook maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó. 

06:59

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) od 9. júna obnovuje dennú medzištátnu diaľkovú a regionálnu prepravu na všetkých hraničných priechodoch s Českou republikou. V diaľkovej preprave začne od budúceho utorka jazdiť 48 vlakov a v regionálnej medzištátnej preprave to bude 45 vlakov denne. (tasr)

06:55

Podľa štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí Martina Klusa sme už len jeden krok od konca štátnej karantény a obnovenia schengenského priestoru. "Konzílium epidemiológov rozhodne na pondelkovom stretnutí o termíne, aj konkrétnych krajinách, voči ktorým sa Slovensko úplne otvorí. Predpokladaný termín je 14. 6. 2020. Zároveň sa určí aj forma kontroly prichádzajúcich z krajín, ktoré medzi bezpečné patriť nebudú. Najpravedepodobnejšie pôjdeme podobným režimom, aký predstavila Česká republika v podobne cestovateľského semafóru," napísal na sociálnej sieti.

"Bezodkladne sa tiež obnovuje aj medzinárodná doprava do krajín, s ktorými sme otvorili hraničný režim. Aktuálne teda s Českom a predpokladám, že v najbližších hodinách, max dňoch aj do Maďarska a Rakúska. V pondelok konzílium rozhodne aj o obnovení medzinárodných letov," dodal.

Diskusia / 0
Súvisiace články:
Autor: NOVÝ ČAS, TASR, SITA
X

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania... Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov .

Odporúčame z TIVI.sk
Odporúčame z TIVI.sk
Polícia vyšetruje tragickú nehodu.
Nešťastie pri Budmericiach: Motorkár († 33) prešiel do protismeru, zrážka s autom ho stála život
Predseda izraelského parlamentu Benny Ganc.
Izraelský minister obrany Benny Ganc bol v kontakte s nakazeným: Okamžité opatrenie
Dubrovník zíva prázdnotou.
Foto
Dva aktuálne extrémy Chorvátska: V jednom meste akoby sa nič nedialo, no dôjdete na juh a... Tomu sa nedá veriť!
Svetový pohár v lyžovaní by mal tradične odštartovať v rakúskom Söldene.
Rakúšania zrušili všetky podujatia do začiatku októbra: Bude úvod sezóny v Söldene?
Predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Ľubomír Jahnátek
Úrad pre reguláciu sieťových odvetví má nového šéfa: Kto nahradí odvolaného Jahnátka?
Bývalý ruský novinár Ivan Safronov v moskovskej súdnej sieni
Zadržaný ruský novinár Safronov: Sledovala ho FSB, odpočúvala mu mobil a monitorovala e-maily
Cestujúci kráčajú v hale opätovne otvoreného Letiska M.R. Štefánika v Bratislave.
Skvelé správy: Slováci môžu priletieť do Bratislavy z ďalšej krajiny, varovanie pri odlete
Zamilovaný pár. Georgina s Cristianom.
Foto
Sexi Georgina Rodriguezová dráždi v bikinách: Kompliment od Ronalda
Hlavný hygienik sa tento rok chystá dovolenkovať na Slovensku.
Hlavný hygienik Slovenska vo veľkom rozhovore o dovolenkách: Takýmto miestam sa vyhýbajte!
Herečka Zuzana Haasová
Foto
Herečka Zuzana Haasová má v plavkách čo ukázať: V hlavnej úlohe zadok a prsia
Male student in classroom writing in notebook
Radikálny krok USA: Miliónu zahraničných študentov hrozí, že budú musieť opustiť krajinu
Ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí)
Kollárova kauza rozpútala vášne, odíde strana Za ľudí z koalície? Remišová to povedala na rovinu